Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: zaprogramowali się na wygraną (komunikat)

22.03.2019, 14:06aktualizacja: 22.03.2019, 14:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Był konkurs, są laureaci, czas na nagrody. Uczniowie z warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 86 to pierwsi laureaci konkursu „Nowy rok z programowaniem”, realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK, którzy odebrali swoją nagrodę.

Jaka to nagroda? Nie mogło inaczej – warsztaty programowania.

3-klasiści z wawerskiej szkoły przez cztery godziny rozwiązywali łamigłówki, porozumiewali się z robotami i programowali swoje gry na tabletach. Wszystko to pod okiem profesjonalnych trenerów i… ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, który osobiście pogratulował zwycięzcom.

Pisz do mnie szyfrem

– Żeby przekonać się, że to właśnie do Was powinniśmy przyjechać, musieliśmy się sporo napracować. Ale właśnie takie wyzwania lubimy. Gratulujemy pomysłowości i wyobraźni. W pełni zasłużyliście na tę nagrodę – powiedział minister Marek Zagórski. – Mamy nadzieję, że po dzisiejszych zajęciach pójdziecie do domu i oznajmicie rodzicom: programowanie to świetna zabawa. Być może te pierwsze kroki zachęcą Was do bycia programistami, a za kilka lat zasilicie zespół np. Ministerstwa Cyfryzacji lub NASK... Tego Wam życzę – dodał.

Zadaniem konkursowym było przekonanie komisji konkursowej (w 1800 znakach) dlaczego ta, a nie inna grupa powinna wygrać warsztaty. Co takiego zrobili uczniowie z warszawskiego Wawra? Napisali do nas szyfrem… Wszystkich chętnych do podjęcia się rozszyfrowania tajemniczego kodu, zachęcamy do szybkiego czytania. Na końcu informacji czeka na Was niespodzianka.

Programowanie to frajda

Konkurs „Nowy rok z programowaniem” to jedna z wielu inicjatyw Ministerstwa Cyfryzacji promująca naukę programowania. – Programowanie to kompetencja przyszłości. Pracujemy nad tym, by szansę na jej zdobycie miało możliwie najwięcej młodych Polaków, nie tylko z dużych miast, ale i mniejszych miejscowości – mówi minister cyfryzacji. – To dlatego m.in. 16 Klubów Młodego Programisty uruchomiliśmy w miejscach, gdzie oferta tego rodzaju zajęć nie jest tak bogata jak w dużych miastach. To dlatego też organizujemy konkursy, takie jak ten, do udziału w których zachęcamy grupy z najdalszych zakątków Polski. Kolejny już wkrótce – dodał Marek Zagórski.

Kluby Młodego Programisty to punkty warsztatowe, w których organizujemy bezpłatne zajęcia programowania. Od października ubiegłego roku działają w Nysie, Siedlcach, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Żorach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Ełku, Gnieźnie i Stargardzie.

W ciągu niespełna pół roku w organizowanych tam zajęciach wzięło udział 17 tysięcy dzieci i ich rodziców. Zorganizowaliśmy w tym czasie prawie 1000 bezpłatnych warsztatów.

Więcej o Klubach Młodego Programisty na www.klubmlodegoprogramisty.pl

Ruszamy w Polskę

Poza trzecioklasistami ze Szkoły Podstawowej nr 86 w Warszawie laureatami naszego konkursu zostali także:

- czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. por. Jana Penconka w Gowinie,

- trzecioklasiści z Nielepic i Brzoskwini (Fundacja SUSEIA),

- czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu,

- pierwszaki z Zespołu Szkół w Niechlowie.

Jury naszego konkursu nie miało łatwego zadania. Dostaliśmy niemal 200 zgłoszeń.

Podejmiesz wyzwanie?

Na koniec obiecana łamigłówka. Oto praca konkursowa dzieciaków z Wawra. Jak nas przekonali? Miłego rozszyfrowywania!

„(…) Zapraszamy do zabawy w odkodowanie naszej odpowiedzi. Dla ułatwienia podpowiadamy, że nie wszystkie litery zostały zakodowane. Szyfr wygląda tak:

a=~

b=$

c=@

d=#

e=%

g=&

h=*

i=+

j=8

o=3

y=4

m=5

r=6

k=9

Odpowiedź:

„…#l~t%&3, ż% @*@ę p3zn~ć p63&6~54, 9tó6% p3zw3lą 5+ w4936z4st~ć 8% #3 n~u9+ + 538%8 5~ł%8 w43$6~źn+. Z p63&6~5%5, 9tó64 $ę#z+% z% 5ną 63z5~w+~ł n~ 6óżn% t%5~t4. T%n 5~ł4 63$3t $ę#z+% #~w~ł 5+ 6óżn% 6~#4 n~ 6óżn% t%5~t4. N~zwę &3 6+$3. $ę#z+% 5n+% u@z4ł 63z5~w+~ć p3 @*+ńs9u + 8~p3ńs9u. $ę#z+% st~ł n~ $+u69u + $ę#z+% st%63w~n4 53wą. $ę#z+% 5+~ł t%z w$u#3w~ną #6u9~69ę. N~ &ł3w+% $ę#z+% 5+~ł w+~t6~@z%9 #3 @*ł3#z%n+~ + 9~5%6ę. 9~ż#4 z n~s 5~6z4 3 stw36z%n+u t~9+%&3 63$3t~!”

Wszystkich, którzy chcieliby zacząć swoją przygodę z programowaniem zapraszamy na stronę www.koduj.gov.pl

Znajdziecie tam gotowe scenariusze zajęć, które możecie przeprowadzić choćby w domu, zabawy, inspiracje, a nawet słownik pojęć programistycznych. Zajrzyjcie koniecznie!

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.03.2019, 14:06
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ