Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC
Najpierw wyjazd na majówkę, za kilka dni powrót, a później – kolejny wyjazd dzieciaków. Tym razem szkolna wycieczka lub zielona szkoła. W trakcie przygotowań nie zapomnij o najważniejszym – o bezpieczeństwie.
Autobus lub autokar – to nimi najczęściej uczniowie jeżdżą na szkolne wyjazdy. Rodzicu, dmuchaj na zimne. Skorzystaj z naszej e-usługi "Bezpieczny autobus". Dzięki niej od ręki – choćby przez telefon – sprawdzisz, czy pojazd, do którego właśnie wsiada Twoje dziecko, powinien ruszać w trasę.
Na wyjeździe
Nie musisz tego robić kilka dni wcześniej, nie musisz do nikogo dzwonić ani nigdzie iść. Wystarczy, że w swoim telefonie lub komputerze wpiszesz www.bezpiecznyautobus.gov.pl i w kilka chwil wszystko będzie jasne. Wystarczy, że podasz numer rejestracyjny autobusu lub autokaru. Na ekranie wyświetlą Ci się najważniejsze informacje:
- czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
- czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
- czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony,
- dane techniczne autobusu, np. liczba miejsc,
- stan licznika z badań technicznych (informacje o stanie licznika są gromadzone w bazie od 2014 roku).
Dodatkowo znajdziesz tam także informację, czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.
– Wystarczy kilka minut, aby zadbać o swoich bliskich. Korzystajmy z tej usługi nie tylko przed wyjazdami czy wakacjami, ale także wtedy, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu technicznego autobusu, którym na co dzień jeździmy do pracy lub szkoły – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu mamy pewność, że są prawdziwe i aktualne – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.
Zapunktuj
A jeśli ruszasz w trasę autem, upewnij się, czy na pewno powinieneś to robić. Sprawdź swoje punkty karne. Także bez wychodzenia z domu – w telefonie lub komputerze. Oto jak to zrobić.
Po pierwsze musisz mieć Profil Zaufany. Jeśli dopiero chcesz go założyć, wejdź na www.pz.gov.pl. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje.
Kolejny krok – wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl, znajdź sekcję "Kierowcy i pojazdy", kliknij "Sprawdź swoje punkty karne". System przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
Gotowe! Informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się od razu. Możesz pobrać plik w formacie PDF i wydrukować.
Dobrej trasy i udanej majówki!
O projekcie
Projekt "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ emi/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.04.2019, 18:54 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |