Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MEiN: Możliwość zwiększenia liczby godzin zajęć wspomagających dla uczniów (komunikat)

21.07.2021, 17:46aktualizacja: 22.07.2021, 09:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

– MEiN informuje:

Możliwość zwiększenia liczby godzin zajęć wspomagających – nowelizacja przepisów rozporządzenia MEiN

Z inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka większa liczba dzieci będzie mogła skorzystać z dodatkowych zajęć wspomagających. Przygotowaliśmy zmianę przepisów w tym zakresie. To odpowiedź na zainteresowanie ze strony dyrektorów szkół i przedstawicieli samorządów dotyczące programu dodatkowych zajęć wspomagających dla uczniów.

Przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 28 maja 2021 r. (Dz. U. poz. 983) zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, pozwoliły szkołom już w czerwcu br. ubiegać się o środki finansowe na organizację zajęć wspomagających uczniów w opanowaniu i utrwaleniu wiadomości i umiejętności z wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego.

Część szkół zdecydowała się na rozpoczęcie zajęć jeszcze w czerwcu. Większość planuje jednak rozpocząć ich realizację od września, w nowym roku szkolnym.

Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy?

Najważniejsze zmiany wprowadzone w nowych przepisach to:

– możliwość zwiększenia liczby godzin zajęć wspomagających (z 10 do 15 godzin zajęć na oddział szkolny);

– podwojenie limitu tygodniowej liczby godzin zajęć wspomagających, co daje szkołom jeszcze większą elastyczność ich organizacji;

– uelastycznienie przepisów w zakresie organizacji zajęć wspomagających w klasie IV szkoły podstawowej (w przypadku szkoły podstawowej, w której ogólna liczba uczniów klas IV–VIII wynosi 60 lub więcej ale w klasie IV jest mniej niż 10 uczniów, zajęcia wspomagające z danego przedmiotu będą mogły być organizowane w grupie liczącej co najmniej 5 uczniów).

Dodatkowe zgłoszenia do 30 lipca.

W związku z wprowadzonymi zmianami w rozporządzeniu zachęcamy dyrektorów do skorzystania z dodatkowych godzin na zajęcia wspomagające dla uczniów i aktualizacji złożonych dokumentów:

– informacji o planowanych zajęciach wspomagających, które będą realizowane w okresie wrzesień-grudzień 2021 r., w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i ministrów,

– wniosków o udzielnie dotacji na dofinansowanie zajęć wspomagających w szkołach dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego lub ministra do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

W przypadku gdy szkoła do 25 czerwca br. nie złożyła odpowiednio wspomnianych informacji lub wniosku o oddzielenie dotacji celowej na dofinansowanie zajęć wspomagających, rozporządzenie daje możliwość złożenia dokumentów do 30 lipca br. Chodzi o informację (w przypadku szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego lub ministra) albo wniosek o dotację celową (w przypadku szkół prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne nie będące jednostką samorządu terytorialnego lub ministrem), w związku z planowaną organizacją zajęć wspomagających w okresie wrzesień-grudzień 2021 r.

Z uwagi na termin 30 lipca 2021 r., który przypada w okresie ferii letnich, do korekty informacji złożonej do 25 czerwca 2021 r. oraz nowych informacji nie wymaga się od dyrektora szkoły podjęcia czynności polegających na ustaleniu – w uzgodnieniu z radą pedagogiczną – przedmiotów, które będą realizowane w ramach zajęć wspomagających czy informowania rodziców uczniów o ofercie zajęć wspomagających. Czynności te będzie można zrealizować z początkiem roku szkolnego 2021/2022.

W nowelizacji wskazano również, że organ rejestrujący, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, do którego w czerwcu wpłynął wniosek o udzielenie dotacji celowej, udzieli tej dotacji a następnie przyjmie rozliczenie tej dotacji, w przypadku, gdy szkoła zmieni siedzibę a organ ten przestanie być organem rejestrującym dla tej szkoły, w rozumieniu art. 2 pkt 16 ustawy dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych.

Dodatkowo dokonane będą zmiany w „Kryteriach podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2021” polegające głównie na wydłużeniu terminu dla jednostki samorządu terytorialnego na wypełnienie formularza w Strefie Pracownika SIO.

Rozporządzenie zostało przekazane do publikacji w Dzienniku Ustaw

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 28 maja 2021 r. (Dz. U. poz. 983) zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Departament Informacji i Promocji

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ kh/ joz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.07.2021, 17:46
Źródło informacji MEiN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ