Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MF: Coraz więcej wniosków o zaświadczenia o dochodach składanych za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego (komunikat)

10.10.2024, 10:47aktualizacja: 10.10.2024, 12:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa informuje:

Podatnicy coraz częściej uzyskują zaświadczenia o dochodach w kilka minut, on-line w e-Urzędzie Skarbowym (e-US).

W całym 2023 roku wnioski o wydanie takich zaświadczeń w e-US złożyło prawie 160 tys. osób, a w pierwszej połowie 2024 r. już ponad 95 tys.

Wydanie elektronicznego dokumentu jest bezpłatne. Ma on taką samą moc prawną jak dokument papierowy.

Już 35 proc. wniosków o wydanie zaświadczenia o dochodach podatnicy składają on-line w e-Urzędzie Skarbowym. W pierwszej połowie 2024 r. podatnicy złożyli tą drogą ponad 95 tys. wniosków o wydanie zaświadczenia o dochodach (ZAS-DF) oraz wniosków o wydanie zaświadczenia o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego i składek na ubezpieczenie wykazane w PIT (ZAS-DFU). Ogółem w tym okresie wpłynęło ponad 275 tys. takich wniosków. Podatnicy składali je za pomocą e-US, w urzędach skarbowych i innymi kanałami komunikacji.

Dla porównania, w pierwszej połowie 2023 r. podatnicy złożyli 81,5 tys. tego typu wniosków w e-Urzędzie Skarbowym przy 274 tys. ogółem. Udział wniosków złożonych w e-US wynosił w tym okresie ok. 30 proc.

"Satystyki pokazują, że liczba wniosków o wydanie zaświadczeń zasadniczo się nie zmienia, ale coraz więcej z nich podatnicy składają za pośrednictwem serwisu e-Urząd Skarbowy. Coraz więcej osób ubiegających się o zaświadczenie wybiera e-US zamiast wizyty w urzędzie skarbowym, bo jest to po prostu wygodne rozwiązanie. Proces wydawania takich zaświadczeń jest zautomatyzowany. Wniosek można złożyć o dowolnej porze, z dowolnego miejsca na ziemi, z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu. Zaświadczenie, którego potrzebujemy trafia na konto w e-US zaledwie w ciągu kilku minut, a jego wydanie jest bezpłatne"- mówi Małgorzata Krok, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Zaświadczenia o dochodach są potrzebne np. studentom ubiegającym się o stypendia, dlatego we wrześniu i październiku widać większe zainteresowanie ze strony tej grupy. Osoby ubiegające się np. o kredyt w banku odbierają takie zaświadczenia przez cały rok.

Aby złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia w formie elektronicznej należy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i wskazać jakie zaświadczenie podatnik chce uzyskać. W złożeniu wniosku pomaga specjalnie przygotowany kreator. Należy też wyrazić zgodę na e-korespondencję, czyli elektroniczne doręczenie oczekiwanych dokumentów. Dzięki temu zaświadczenie trafi w ciągu kilku chwil na konto podatnika w e-Urzędzie Skarbowym.

"Zaświadczenie elektroniczne wygenerowane w e-Urzędzie Skarbowym ma taką samą moc prawną jak zaświadczenie papierowe. Jest ono opatrzone kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną Szefa KAS lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym upoważnionego pracownika urzędu skarbowego. Dlatego należy posługiwać się wyłącznie elektroniczną wersją zaświadczenia otrzymanego w e-US. Jeśli ktoś potrzebuje papierowej wersji takiego dokumentu, dostanie ją w urzędzie skarbowym" - wyjaśnia Sylwia Zdebiak, dyrektor Departamentu Relacji z Klientami w Ministerstwie Finansów.

O tym jak uzyskać zaświadczenie o dochodach można przeczytać również w załączonej ulotce.

Obecnie w e-US można złożyć już 14 różnego rodzaju wniosków oraz przesłać pismo ogólne. Więcej informacji pod poniższym linkiem: https://www.podatki.gov.pl/uslugi-online/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mbed/ jpn/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.10.2024, 10:47
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ