Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MF: Wspieramy przedsiębiorców z centrum handlowego Marywilska 44 (komunikat, korekta)

16.05.2024, 19:27aktualizacja: 20.05.2024, 10:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Finansów informuje:

- Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała rozwiązania dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44.

- Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty.

- KAS uruchomiła specjalną, tymczasową infolinię pod numerem 22 460 59 30, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Krajowa Administracja Skarbowa wspiera przedsiębiorców, którzy w wyniku pożaru hali Marywilska 44 znaleźli się w trudnej sytuacji. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą, mogą liczyć na ulgi stanowiące pomoc publiczną, a także na ulgi nie stanowiące pomocy publicznej i pomoc de minimis.

Jak uzyskać ulgę

Podatnicy na podstawie art. 67a Ordynacji podatkowej mogą wnioskować o:

- rozłożenie na raty należności podatkowych (wniosek RAT-Z),

- umorzenie zaległości podatkowej (wniosek UZ-M),

- odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych (wniosek TER-Z).

We wniosku należy opisać swoją sytuację i uzasadnić potrzebę otrzymania ulgi.

Ocena zasadności udzielenia ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych przeprowadzana będzie odrębnie w każdej sprawie przez organ podatkowy, z uwzględnieniem ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. Takie wnioski rozpatrywane będą w pierwszej kolejności.

Wnioski można również złożyć bez wychodzenia z domu poprzez stronę biznes.gov.pl lub przez konto w e-Urzędzie Skarbowym

Przypominamy, że w przypadku ulg, które stanowią pomoc de minimis, łączna wartość pomocy dla jednego beneficjenta nie może przekroczyć równowartości 200 tys. euro (w ciągu 3 ostatnich lat), a w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego towarów – 100 tys. euro.

Infolinia

Dodatkowo pod numerem 22 460 59 30, przedsiębiorcy mogą otrzymać niezbędne informacje o rozliczeniach podatkowych (PIT, VAT) oraz o możliwych ulgach w spłacie zobowiązań podatkowych.

Infolinia będzie czynna od 17 do 29 maja 2024 r., w godz. 8-15.

Przedsiębiorco, jeśli masz pytania zadzwoń na Infolinię lub przyjdź do urzędu skarbowego. Eksperci z KAS pomogą rozwiązać Twój problem. Możesz wcześniej umówić wizytę w urzędzie na dogodny termin telefonicznie lub za pomocą formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl w zakładce umów wizytę w urzędzie skarbowym.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jls/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.05.2024, 19:27
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ