Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: 332 mln zł na inwestycje – ruszyła kolejna wypłata środków z KPO (komunikat)

18.01.2024, 16:55aktualizacja: 18.01.2024, 16:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

332 mln zł na inwestycje – ruszyła kolejna wypłata środków z KPO

Nowe miejsca w żłobkach, modernizacja MŚP w rolnictwie, termomodernizacja mieszkań, komputery dla szkół – to inwestycje, na które ruszyły dzisiaj wypłaty środków z KPO. Do beneficjentów trafi ponad 332 mln zł.

Pieniądze pochodzą z zaliczki – 5 mld euro – jaka trafiła do Polski pod koniec grudnia z programu REPowerEU, który jest częścią KPO.

Część dotacyjna zaliczki, ponad 550 mln euro (ok. 2,5 mld zł) jest wykorzystywana na bieżące finansowanie inwestycji przez Polski Fundusz Rozwoju. Dotychczas wypłacono ponad 53 mln zł.

18 stycznia br. PFR wypłaci ponad 322 mln zł na wsparcie kolejnych projektów.

- Pieniądze z KPO i europejskich funduszy strukturalnych są ogromne, przełożą się na każdy obszar naszego życia. Kluczowa jest dobra ich inwestycja – podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Minister zaznaczyła, że środki z zaliczki REPowerEU trafią m.in. do rolników. - Na modernizację i na infrastrukturę w rolnictwie mamy już 40 tys. podpisanych umów – poinformowała minister Pełczyńska-Nałęcz.

332 mln zł na inwestycje z kolejnych wypłat środków z KPO

Przekazane 18 stycznia br. środki z zaliczki REPowerEU zostaną przeznaczone na inwestycje w kilku obszarach:

- zwiększenie dostępności do miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech – dofinansowanie kosztów budowy lub remontu budynków, w których realizowana będzie opieka, np. modernizacja żłobków – ok. 1 mln zł;

- miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – 2,8 mln zł;

- rolnicy i rybacy oraz MŚP z sektora rolno-spożywczego na projekty dot. wyposażenia i modernizacji infrastruktury (obiekty produkcyjne, magazyny, maszyny, pojazdy nisko- i zeroemisyjne, systemy informatyczne wspierające procesy produkcyjne itp.) oraz centra dystrybucyjno-magazynowe, rynki hurtowe – 20,3 mln zł;

- termomodernizacja budynków mieszkalnych – 1,8 mln zł;

- zwiększenie efektywności energetycznej budynków jedno- i wielorodzinnych i upowszechnianie niskoemisyjnych źródeł energii – refundacja w ramach programu "Czyste powietrze" – 200 mln zł;

- wyrównanie poziomu wyposażenia szkół podstawowych i ponadpodstawowych w przenośny sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem – vouchery dla nauczycieli na zakup laptopów – 96,2 mln zł.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.01.2024, 16:55
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ