Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: dotyczy doniesień medialnych, że firma Postquant może dostać dofinansowanie z konkursu Szybka Ścieżka realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (komunikat)

12.05.2023, 19:51aktualizacja: 15.05.2023, 09:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i informuje:

W nawiązaniu do pojawiających się doniesień medialnych, że firma Postquant może dostać dofinansowanie z konkursu Szybka Ścieżka realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje, że firma Postquant jest w grupie 25 firm, których wnioski zostały skierowane do ponownej oceny. Wyniki tej oceny będą znane, zgodnie z zapowiedziami, do 15 maja br.

MFiPR przeprowadziło kontrolę doraźną na podstawie ustawy wdrożeniowej, w zakresie prawidłowości przeprowadzenia konkursu Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe (nr 1/1.1.1/2022) w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, która była realizowana w okresie od 1 marca 2023 r. do 28 kwietnia 2023 r.

W przypadku 5 firm stwierdzono nieprawidłowości i zdecydowano o nieprzyznaniu dofinansowania.

85 projektów zweryfikowano pozytywnie, nie stwierdzono nieprawidłowości.

25 projektów zostało skierowanych do ponownej oceny, przez zewnętrznych ekspertów branżowych, która zostanie przeprowadzona do 15 maja 2023 r.

W stosunku do 2 projektów nie sformułowano zaleceń, ze względu na rezygnacje złożone przez wnioskodawców, jeszcze przed kontrolą.

Środki uwolnione w wyniku kontroli projektów w Szybkiej Ścieżce Innowacje Cyfrowe zostaną skierowane m. in. do Funduszu Wsparcia Płynności MSP, zarządzanego przez BGK.

Celem Funduszu jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19 poprzez wsparcie pożyczkami przedsiębiorców z sektora MŚP, którzy z powodu pandemii i jej długofalowych skutków mają problem z utrzymaniem płynności finansowej.

Dodatkowo, pożyczki mogą zostać przeznaczone także dla firm, które mają problemy przez skutki rosyjskiej agresji wobec Ukrainy.

W ramach tego Funduszu udzielane jest wsparcie w formie:

• pożyczka do 1 mln zł (lub 1,5 mln zł, jeśli realizowany będzie cel związany z przejściem na gospodarkę niskoemisyjną);

• brak odsetek – spłacany jest tylko kapitał (do 6 lat na spłatę);

• możliwa karencja w spłacie (spłata pierwszej raty po 6 miesiącach od otrzymania środków).

Otrzymaną pożyczkę przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na:

• rachunki za energię i inne bieżące opłaty;

• wynagrodzenia;

• podatki, składki zdrowotne i ubezpieczeniowe;

• zatowarowanie, półprodukty;

• inwestycje (do 40 proc. pożyczki), w tym w poprawę efektywności energetycznej oraz odnawialne źródła energii (gospodarka niskoemisyjna);

• inne wydatki niezbędne do funkcjonowania firmy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. PAP)

ab/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.05.2023, 19:51
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.