Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Europejski Akt o Dostępności - perspektywy rozwoju (komunikat)

13.01.2022, 14:48aktualizacja: 13.01.2022, 14:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

- Dbałość o dostępność cyfrową serwisów internetowych jest koniecznością wynikającą z obecnego prawa, ale również staje się dobrą praktyką – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas konferencji „Raport Dostępności 2021”.

- W program Dostępność Plus, który od ponad trzech lat realizuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, wpisujemy kolejne wyzwanie - wdrożenie do polskiego prawa Europejskiego Aktu o Dostępności. To unijna dyrektywa, która utrwali dostępność w naszym najbliższym otoczeniu. Stanie się ona normą i obowiązkiem prawnym już nie tylko w świecie urzędników, ale także przedsiębiorców – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dzięki przyjęciu Europejskiego Aktu o Dostępności, osoby o szczególnych potrzebach będą mogły swobodnie nie tylko załatwić sprawy urzędowe, ale też swobodnie korzystać z dostępnych cyfrowo usług łączności elektronicznej, audiowizualnych usług medialnych, usług bankowych, e-książek czy handlu elektronicznego. Na wdrożenie unijnych przepisów mamy czas do końca czerwca tego roku. Potem będzie trzyletni okres na przygotowanie do ich stosowania. - To ogromny krok naprzód w budowaniu dostępności jako podstawowego standardu w społeczeństwie, państwie, gospodarce – dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Od 2019 r. w Polsce obowiązują przepisy, które regulują obowiązki dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Wyniki badania dostępności podmiotów publicznych, które zrealizowano w 2021 r. po raz pierwszy w oparciu o nowe przepisy pokazało, że podmioty te zapewniają dostępność cyfrową w około 50 proc. w stosunku do nałożonych na nie wymagań.- Dane pokazują, że konieczne są dalsze działania służące zapewnianiu lub poprawie dostępności cyfrowej - oceniła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Podczas konferencji zaprezentowano Raport 2021 "Dostępność i użyteczność stron internetowych oraz dokumentów cyfrowych”.To już VIII edycja badania stanu dostępności serwisów internetowych administracji publicznej prowadzona przez fundację Widzialni. Tegoroczny raport nie obejmował portali ministerstw i wyniósł prawie 40 proc.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ ewes/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.01.2022, 14:48
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ