Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Inwestujemy w polską kolej (komunikat)

15.10.2021, 15:46aktualizacja: 15.10.2021, 15:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Fundusze unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) wesprą inwestycje kolejowe na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otrzymała ponad 136 milionów złotych na poprawę stanu technicznego wiaduktów i mostów kolejowych na terenie gminy Kłodzko i w Przemyślu.

- Polska od lat efektywnie realizuje inwestycje kolejowe dofinansowane ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Zmiany na kolei zwiększają konkurencyjności i atrakcyjności transportu kolejowego, co sprzyja poprawie bezpieczeństwa oraz spójności wewnętrznej kraju - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Fundusze Europejskie napędzają kolej na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu

Umowa podpisana pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych i PKP PLK S.A. dotyczy dofinansowania realizacji inwestycji kolejowych na terenie województw dolnośląskiego i podkarpackiego.

W Kłodzku na linii nr 286 zmodernizowane będą dwa mosty oraz przebudowany będzie wiadukt kolejowy. Na linii kolejowej nr 91 w Przemyślu powstanie nowy most.

Całkowita wartość projektu to ponad 136 milionów złotych, w tym dofinansowanie UE z Programu Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 94 miliony złotych. Inwestycja otrzyma dotację celową z budżetu państwa w wysokości prawie 16,6 miliona złotych.

POIiŚ wspiera rozwój transportu kolejowego

W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko zawarto 75 umów o dofinansowanie inwestycji kolejowych o łącznej wartości ponad 36,2 miliardów złotych, z czego dofinansowanie UE wyniosło ponad 19,6 miliardów złotych.

Za te pieniądze modernizowane są linie kolejowe, dworce, przystanki oraz wiadukty i mosty kolejowe. Efekty tych przedsięwzięć to konkretne korzyści dla pasażerów i rozwój przewozów towarowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.10.2021, 15:46
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ