Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: komisarz Ferreira i minister Puda zaapelowali o pomoc uchodźcom (komunikat)

05.04.2022, 21:38aktualizacja: 06.04.2022, 08:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Na zaproszenie ministra Grzegorza Pudy do Polski przyjechała delegacja pod przewodnictwem Elisy Ferreiry, komisarz KE ds. spójności i reform. Rozmowy dotyczyły kryzysu uchodźczego i humanitarnego wywołanego agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz pomocy udzielanej przez Polskę obywatelom Ukrainy. Mówiono także o stworzeniu instrumentu finansowania wsparcia uchodźców. Wizyta komisarz w Rzeszowie była również okazją do wizyty na przejściu granicznym w Korczowej oraz w punkcie recepcyjnym w Hali Kijowskiej. Minister Puda przedstawił sytuację związaną z przemieszczaniem się uchodźców do Polski oraz zakres działań pomocowych. Od początku wojny nasz kraj przyjął już ponad 2,5 miliona uchodźców z Ukrainy.

"Doceniam inicjatywę i szybkość Komisji Europejskiej, z jaką zaproponowała zmianę europejskiego prawodawstwa dotyczącego polityki spójności w pakiecie środków CARE w odpowiedzi na wyzwania związane z falą uchodźczą. Chociaż Polska przeznaczyła już większość środków z funduszy europejskich na konkretnych wnioskodawców, to dokonujemy przeglądu programów z obecnej oraz przyszłej perspektywy finansowej, które pozwolą na wsparcie potrzebujących" – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

"Doceniam osobiste podejście komisarz Elisy Ferreiry w dążeniu do stworzenia elastycznego instrumentu finansowania choćby części potrzeb pomocowych" – dodał.

W ocenie ministra kluczowe jest uruchomienie nowych i dodatkowych środków, które pozwolą na sprostanie wyzwaniom społecznym i gospodarczym, przed którymi stanęliśmy w ciągu niecałego miesiąca.

Szef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zaznaczył, że w obliczu znaczących wyzwań migracyjnych związanych z kryzysem na Ukrainie oraz integracją uchodźców kluczowe jest szybkie uruchomienie środków wsparcia państw członkowskich, przyjmujących uchodźców z Ukrainy.

"Osoby uciekające przed wojną będą mogły skorzystać ze wsparcia. Naszym celem jest umożliwienie tym osobom zaaklimatyzowania się w Polsce, znalezienia swojego miejsca w społeczności lokalnej i podjęcie pracy. Chcemy, by dzieci uciekające przed wojną odnalazły się w polskim systemie edukacji" – powiedział podczas spotkania minister Grzegorz Puda - "Apelujemy o wprowadzenie łatwego w obsłudze i dostosowanego do obecnej sytuacji instrumentu, który pozwoli na sfinansowanie działań związanych z przeciwdziałaniem skutkom obecnego kryzysu humanitarnego oraz skuteczną pomoc dla uchodźców z Ukrainy".

Komisarz Elisa Ferreira złożyła wizytę na przejściu granicznym w Korczowej oraz w punkcie pomocy uchodźcom z Ukrainy w Hali Kijowskiej przy przejściu granicznym. W spotkaniu w punkcie recepcyjnym dla uchodźców udział wziął minister funduszy i polityki regionalnej oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i Younous Omarjee, przewodniczący Komisji REGI. Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim z organizacjami pomagającymi w województwie podkarpackim (m.in. Caritas, PCK, Bank Żywności) omówiono doświadczenia i praktyki stosowane w obszarze pomocy oraz rozmawiano o dalszych działaniach służących jak najskuteczniejszej pomocy Ukraińcom chroniącym się przed działaniami wojennymi w Polsce.

"Od początku wojny w Ukrainie rząd podejmuje wysiłki, abyśmy mogli sprostać wyzwaniu niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy. Od początku trwania kryzysu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podejmuje działania, dzięki którym możliwe będzie udzielenie szerszego wsparcia różnym podmiotom zaangażowanym w pomoc oraz samym uchodźcom ze środków dostępnych w ramach funduszy europejskich. Jednym z narzędzi pomocy jest, uzgodniony niedawno w Brukseli, tzw. pakiet CARE, który pozwolił m.in. na przeznaczenie części pozostałych środków w ramach budżetu na lata 2014-2020. Pozwala na bardziej elastyczne wykorzystanie pieniędzy z funduszy europejskich w celu zapewnienia niezbędnej i natychmiastowej pomocy" – podsumował minister Puda.

Szef MFiPR dodał, że zarówno Polska jak i państwa UE, które przyjęły najwięcej uchodźców, uważają, że obecne środki są niewystarczające. Zaznaczył, że potrzebne jest jeszcze większe i bardziej elastyczne wsparcie, które pozwalałoby na użycie funduszy również z nowego unijnego budżetu oraz mechanizmów budżetowych wykorzystywanych w czasie pandemii. Mogą okazać się nieocenione w przypadku, jeżeli będziemy mieć do czynienia z kolejnymi falami ludzi uciekających przed wojną.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ab/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.04.2022, 21:38
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ