Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Kongres 590 – powstał Klaster Technologii Kosmicznych (komunikat)

05.11.2021, 17:18aktualizacja: 05.11.2021, 17:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Porozumienie powołujące Klaster Technologii Kosmicznych podpisały organizacje Podkarpackiej Doliny Lotniczej podczas Kongresu 590. To nie przypadek: krajowa inteligentna specjalizacja województwa podkarpackiego to lotnictwo i kosmonautyka. – To bardzo ważny krok w kierunku rozwijania zasobów polskiego przemysłu kosmicznego, który z pewnością dostarczy innowacyjnych rozwiązań dla tego sektora – mówiła podczas uroczystości wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Następnie wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Czas na start-up. Wkład innowacyjnych projektów w unowocześnienie gospodarki”.

Klaster technologii kosmicznych jest inicjatywą firmy Exatel – państwowego operatora telekomunikacyjnego, Województwa Podkarpackiego, Politechniki Rzeszowskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Współpraca ma tworzyć ramy instytucjonalno-finansowe dla aktywnego wspierania inicjatyw kosmicznych. Samym celem klastra jest wzmocnienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw działających w branży technologii kosmicznych. Członkowie klastra to 20 czołowych firm reprezentujących tę branżę w Polsce.

- Firmy działające w klastrach są bardziej innowacyjne niż firmy nie zrzeszone w nich, rejestrują więcej znaków towarowych i ubiegają się o więcej patentów, a także współpracują i nawiązują więcej kontaktów od firm spoza klastrów. Jednak receptą na sukces jest nie tylko sam pomysł i jego wdrożenie, ale ścisła współpraca środowiska biznesowego, branży technologicznej oraz przedstawicieli świata nauki – chwaliła inicjatywę wiceminister Jarosińska-Jedynak.

W panelu o wkładzie startupów w unowocześnienie gospodarki wiceminister odpowiedzialna dla fundusze wspierające rozwój firm przypomniała, że innowacyjny profil działalności startupów jest często obarczony wysokim ryzykiem, a to sprawia, że relatywnie niewielki odsetek z nich osiąga dojrzałość.

- Jednak te startupy, które odniosą sukces wywierają istotny i pozytywny wpływ na swoje otoczenie gospodarcze i społeczne. Nawet startupy, które ostatecznie nie odniosą sukcesu i zaprzestaną swojej działalności mają wpływ – choć krótkotrwały – na regionalną gospodarkę, bo wzmacniają kulturę innowacyjności i umożliwiają dojrzewanie ekosystemu startupowego – przekonywała Jarosińska-Jedynak.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w perspektywie 2021-2027 planuje kontynuować wsparcie w ramach cieszącego się ogromnym zainteresowaniem działania „Platformy startowe dla nowych pomysłów” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Platformy to kompleksowy program wsparcia dla osób z pomysłem na biznes, które chcą go założyć i prowadzić w Polsce Wschodniej. Platformy tworzą wyspecjalizowane ośrodki innowacji działające w partnerstwie z innymi podmiotami. Mają odpowiednie zasoby aby świadczyć na rzecz start-upów usługi ściśle dopasowane do ich indywidualnych potrzeb, m.in.: informatyczne, inżynieryjne, marketingowe, księgowe, prawne, w tym obejmujące testowanie i weryfikowanie pomysłów oraz koncepcji, aż do momentu przygotowania odpowiedniego modelu biznesowego. Partnerzy to przede wszystkim parki naukowo-technologiczne, aniołowie biznesu, fundusze Venture Capital, szkoły wyższe czy przedsiębiorstwa z dużym doświadczeniem w konkretnych branżach oraz spółki doradcze.

W Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki będzie dostępne wsparcie powstawania i rozwoju startupów. Pomoc ma zapewnić finansowanie spółek zarówno na etapie przed rozpoczęciem działalności, wczesnego rozwoju jak i późniejszej ekspansji.

- Będziemy kłaść nacisk na wsparcie transferu technologii, wsparcie w formie akceleracji i kapitałowej. Kluczową formą wsparcia startupów w FENG będą jednak instrumenty kapitałowe. Skierowane będą one do innowacyjnych spółek na różnych etapach rozwoju, aby wspomóc je we wdrażaniu i rozwijaniu innowacyjnych rozwiązań – informowała Jarosińska-Jedynak.

Uczestnikami panelu byli Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, p.o. prezes PARP Mikołaj Różycki oraz Andrzej Zakręcki - prezes Zarządu Mediprintic i Marcin Pytel - EdTechHub Ventures, a rozmowę moderowała Agnieszka Godawska z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.11.2021, 17:18
Źródło informacji MFIPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ