Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Ponad 7600 uczniów oraz 275 nauczycieli z 261 szkół z terenu pięciu województw Polski Wschodniej. Tak wygląda bilans szóstej edycji projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. A to jeszcze nie koniec! Szkoły, które przeprowadziły lekcję, mogą wziąć udział w konkursie.
- Tegoroczna odsłona lekcji była poświęcona rozwojowi lokalnemu. To temat bliski każdemu. Zależy nam, aby uczniowie zrozumieli, że oni sami - jako mieszkańcy - mają realny wpływ na zmiany w swoich miejscowości - powiedział wiceminister Jacek Żalek.
Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, dlaczego ich miejscowości powinny rozwijać się w sposób zrównoważony. Poznali możliwości zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalny oraz źródła finansowania zmian w swoich miejscowościach. Usłyszeli, jaką rolę w procesie rozwoju lokalnego pełnią Fundusze Europejskie.
- To w lokalnych społecznościach rodzą się najlepsze pomysły na projekty, które później dofinansowujemy z pieniędzy unijnych - dodał Jacek Żalek.
Co decyduje o takiej popularności akcji
Niezmiennie, od kilku już lat, akcja cieszy się ogromną popularnością, dzięki swojej niespotykanej formule. Lekcje przeprowadzane są w szkołach przez nauczycieli na bazie scenariuszy zajęć, które krok po kroku przeprowadzają uczniów przez tematykę danej edycji. W każdym roku projekt dotyka innych obszarów tematycznych, związanych z inwestycjami Funduszy Europejskich. W tym roku nauczyciele otrzymali do wykorzystania na lekcjach: film animowany, gry planszowe „PROJEKT: MIASTO!”, broszury edukacyjne oraz upominki dla uczniów w podziękowaniu za ich udział w Lekcji.
- Wierzymy, że dzięki atrakcyjnym scenariuszom zajęć i oryginalnym materiałom dydaktycznym lekcje były nie tylko bogate w wiedzę, ale też ciekawe i angażujące – podsumował wiceminister.
Czy to już koniec lekcji?
Zdecydowanie nie! Do 12 listopada 2021 r. szkoły, które przeprowadziły tegoroczną lekcję mogą przesyłać zgłoszenia prac w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!”. Do wygrania są cenne nagrody rzeczowe. Zwycięży aż 24 nauczycieli i szkoły, które reprezentują. Zadanie konkursowe polega na opracowaniu pomysłu na lokalną inwestycję - w szkole lub jej najbliższym otoczeniu. Szkoła odgrywa bardzo ważną rolę zarówno w życiu miasta jak i kształceniu jego mieszkańców. To otoczenie najbliższe uczniom i nauczycielom. Istnieje bardzo wiele możliwości finansowania inicjatyw wspierających edukację, czy funkcjonowanie placówek.
Więcej na www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.11.2021, 12:03 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |