Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej:
„Zielona Transformacja: Energia – Środowisko– Człowiek” to główny temat VII edycji Forum Green Smart City. Podczas tegorocznej edycji zaproszeni goście będą rozmawiać o zielonej transformacji, wpływie geopolityki, transformacji i efektywności energetycznej w usługach komunalnych oraz powierzchni biologicznie czynnych na obszarach miejskich i funkcjonalnych.
– Miasto inteligentne – smart city to takie miasto, które stawia potrzeby i jakość życia mieszkańców w centrum swoich działań, a wykorzystywana do tego technologia umożliwia i poprawia ich realizację – powiedział podczas otwarcia konferencji minister Grzegorz Puda.
Szef resortu funduszy i polityki regionalnej zaznaczył, że tematyka zielonej transformacji i rozwoju cyfrowego naszych miast są mocno obecne w Krajowej Polityce Miejskiej 2030, którą przyjęła Rada Ministrów w czerwcu ubiegłego roku.
– To najważniejszy dokument dotyczący rozwoju ośrodków miejskich w Polsce na najbliższe lata. Jedną z zasad horyzontalnych Krajowej Polityki Miejskiej jest zazielenianie obszarów miejskich. W ten sposób likwidować będziemy negatywne skutki zmian klimatu w miastach i poprawimy jakość przyrody, podniesiemy komfort i bezpieczeństwo życia mieszkańców – zaznaczył Grzegorz Puda.
Minister przybliżył kwestie finansowania działań ze środków unijnych na lata 2021-2027.
– Wsparcie z programów krajowych i regionalnych na zrównoważony rozwój obszarów miejskich będzie wynosić ponad 10,6 mld złotych. Trzy czwarte z tych środków znajduje się w programach regionalnych – mówił Szef MFiPR.
Wśród instrumentów z budżetu UE Grzegorz Puda wskazał krajowy program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), który przewiduje wsparcie w wysokości około 2 mld zł na projekty związane z zazielenianiem miast i adaptacją do zmian klimatu.
W programie FEnIKS dofinansowanie będą mogły uzyskać m.in. projekty dotyczące zrównoważonego systemu gospodarowania wodami opadowymi, transformacji energetycznej, budowy zintegrowanych platform cyfrowych do obsługi informacji pasażerskiej i sprzedaży biletowej. Program FEnIKS to także środki na podnoszenie świadomości i postaw ekologicznych oraz wykorzystanie inteligentnych technologii.
Środki na rozwój miast znajdują się również pośrednio w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), gdzie wsparcie będzie kierowane na m.in. „zazielenienie” przedsiębiorstw oraz w programie Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) gdzie dofinansujemy usługi cyfrowe w e-administracji, e-zdrowiu czy cyberbezpieczeństwie.
Konferencja była okazją, aby przypomnieć inicjatywy zrealizowane przez MFiPR w celu wspierania smart city. Są to m.in. 24 projekty w konkursie „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców” dofinansowane kwotą ok. 35 mln zł; 29 kompleksowych projektów realizowanych w ramach programu „Rozwój lokalny” z dofinansowaniem Funduszy Norweskich i EOG o wartości blisko 120 mln euro, które promują i wdrażają inteligentne rozwiązania; projekt „Partnerska Inicjatywa Miast”, podczas którego już 60 miast uczestniczy w tzw. sieciach współpracy.
MFiPR przygotował nowy projekt adresowany do miast pt. Zielona transformacja miast i ich obszarów funkcjonalnych. Jest on jednym z projektów strategicznych Krajowej Polityki Miejskiej 2030, które zawiera dwa wzajemnie uzupełniające się aspekty mające przyczynić się do zmiany modelu rozwojowego polskich miast poprzez nadanie priorytetu działaniom mitygującym i adaptacyjnym do zmian klimatu oraz — szerzej — proekologicznym. Są to:
- Wprowadzenie ramowych warunków dla inwestycji w zieloną transformację na obszarach miejskich, czyli uwzględnienie efektów środowiskowych w zarządzaniu i planowaniu oraz podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa.
- Udostępnienie miastom środków na finansowanie kompleksowych inwestycji, w ramach Instrumentu Zielonej Transformacji Miast wpływających na „zazielenienie” terenów miejskich, efektywniejsze wykorzystanie zasobów, zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń, przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej.
Celem Forum Green Smart City jest wymiana poglądów i doświadczeń pomiędzy władzami samorządowymi, uczelniami, funduszami ochrony środowiska, NGO, przedsiębiorcami oraz mieszkańcami małopolski, wszystkimi zainteresowanymi tematami inteligentnych technologii dla Smart City i Smart Village.
W dniach 20-21 kwietnia Uniwersytet Rolniczy im. Hugo Kołłątaja w Krakowie wraz z Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Rolniczego, Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego oraz InnoTechKrak już po raz siódmy organizują Forum Green Smart City.
https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/minister-grzegorz-puda-na-forum-green-smart-city
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mmu/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.04.2023, 13:46 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |