Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Minister K. Pełczyńska-Nałęcz odwołała władze PARP (komunikat)

22.01.2024, 14:34aktualizacja: 22.01.2024, 14:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podjęła dzisiaj decyzję o odwołaniu zarządu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Odbędzie się konkurs na prezesa PARP. Do czasu jego wyłonienia pełniącą obowiązki prezesa będzie Joanna Zembaczyńska-Świątek, dotychczasowa dyrektor departamentu koordynacji i wdrażania programów w Agencji.

- To jest największa instytucja wspierająca przedsiębiorców w Polsce – podkreśliła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ogłaszając decyzję o odwołaniu dotychczasowego zarządu PARP.

Minister Pełczyńska-Nałęcz dodała, że PARP ma ogromne fundusze na wsparcie przedsiębiorców. W perspektywie finansowej 2021-2027 na ten cel z funduszy strukturalnych przewidziane jest około 20 mld zł. W tym roku z PARP powinno otrzymać wsparcie dla około 1 tys. przedsiębiorców w wysokości 3,5 mld zł.

- Dlatego tak ważne jest, aby Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości była instytucją nowoczesną, stojącą frontem dla klientów. PARP musi być partnerem, a nie nadzorcą – podkreśliła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Decyzją minister pełniącą obowiązki prezesa PARP została Joanna Zembaczyńska-Świątek, dotychczasowa dyrektor departamentu koordynacji i wdrażania programów. Jest ona wieloletnim pracownikiem PARP-u.

Minister ogłosiła również konkurs na to stanowisko. Zasady naboru prezesa Agencji przybliżył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

- Konkurs na prezesa PARP wyznacza standard powoływania władz państwowych agencji. Warunki konkursu będą transparentne i publicznie dostępne. Nabór potrwa 21 dni, a nie 10, tak jak było to praktykowane do tej pory. Cały proces rekrutacji potrwa około 1,5 miesiąca. Pozwoli to wyłonić jak najlepszych specjalistów - zaznaczył sekretarz stanu Jan Szyszko i dodał : „Polscy przedsiębiorcy zasługują na jak najlepsze wsparcie w rozwoju swojego potencjału”.

Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej oceniła działania instytucji podległej ministerstwu jako „ospałe, nieefektywne i niedynamiczne”. Dlatego decyzją minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz skróci się procedura rozpatrywania wniosków o dofinansowanie.

- W listopadzie minionego roku zakończył się konkurs, w którym zgłoszono 3000 wniosków. Zgłoszenia te będą rozpatrywane przez rok. To oznaczałoby, że przedsiębiorcy dostaną informację o wsparciu rok po tym, jak został zakończony konkurs, czyli dopiero w listopadzie roku bieżącego. To jest nie do przyjęcia – podkreśliła Pełczyńska-Nałęcz.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest zaangażowana w realizację krajowych i międzynarodowych przedsięwzięć, finansowanych ze środków funduszy strukturalnych, budżetu państwa oraz programów wieloletnich Komisji Europejskiej. Celem działania Agencji jest między innymi realizacja programów rozwoju gospodarki, wspierających działalność innowacyjną i badawczą małych i średnich przedsiębiorstw.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ wkr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.01.2024, 14:34
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ