Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: O polityce spójności i Funduszu Odbudowy na spotkaniu unijnych ministrów (komunikat)

18.05.2021, 14:58aktualizacja: 18.05.2021, 14:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Fundusze Europejskie na lata 2021-2027 to 72,2 miliarda euro z polityki spójności oraz 3,8 mld euro środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Łącznie to około 76 miliardów euro. O szansach, jakie dają te fundusze i ich wykorzystaniu mówił wiceminister Waldemar Buda na spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za politykę spójności.

– Bez wątpienia polityka spójności jest głównym i najważniejszym instrumentem wspierania rozwoju UE. Środki te przeznaczymy na inwestycje w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne – powiedział wiceminister Buda.

Strategię wykorzystania funduszy europejskich w ramach polityk unijnych: polityki spójności i wspólnej polityki rybołówstwa w Polsce określa Umowa Partnerstwa (UP).

Z kolei Krajowy Plan Odbudowy (KPO) jest podstawą do wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy (RRF). Z tej puli Polska będzie miała do dyspozycji około 58 miliardów euro.

Jak podkreślał w rozmowie z unijnymi ministrami, wiceszef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), Fundusz Odbudowy może uzupełniać działania podejmowane w ramach polityki spójności, co staramy się w Polsce zapewnić.

– Kierujemy się założeniem, że KPO, poprzez reformy i d inwestycje, wspiera działania realizowane w polityce spójności, które uznajemy za główny bodziec do stymulowania rozwoju społecznego, gospodarczego i terytorialnego – wyjaśnił wiceminister Buda.

Programowanie i wdrażanie polityki spójności i KPO koordynowane jest w Polsce przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Efektywna koordynacja jest niezbędna. Chcemy powołać specjalny zespół, w którym członkami będą przedstawiciele wszystkich stron zaangażowanych w realizację tych instrumentów, zarówno administracji rządowej i samorządowej, partnerów społecznych i gospodarczych oraz społeczeństwa obywatelskiego – zapowiedział wiceminister Buda.

Wiceszef MFiPR odniósł się także do wyzwań, jakie stoją przed unijną i krajową administracją.

– Kluczowe jest przekazanie potencjalnym beneficjentom, na jakie wsparcie mogą liczyć w ramach konkretnych instrumentów europejskich. To pozwoli zminimalizować błędy w aplikowaniu o środki unijne – podsumował wiceminister Buda.

Nieformalne spotkanie unijnych ministrów ds. polityki spójności zostało zorganizowane przez Prezydencję portugalska. Są to cykliczne konferencje, odbywające się raz na pół roku. Ostatnie odbyło się we wrześniu 2020 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ aop/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.05.2021, 14:58
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ