Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Polski Ład: samorządy otrzymają blisko 24 mld zł

25.10.2021, 18:31aktualizacja: 26.10.2021, 09:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji samorządów. Program pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą gospodarczymi skutkami pandemii Covid-19, pobudzi inwestycje we wszystkich regionach Polski. Dzięki ogłoszonej dzisiaj decyzji samorządy w całym kraju dostaną nawet do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów ponoszonych na inwestycje, między innymi w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami. Te inwestycje poprawią warunki życia Polaków. Członkiem kapituły oceniającej projekty był między innymi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w ogłoszeniu listy beneficjentów pierwszej edycji programu, podkreślił, że po raz pierwszy po 1989 roku jednostki samorządu terytorialnego skorzystają z rządowego wsparcia inwestycyjnego w takiej skali. Wsparcie otrzymają między innymi wszystkie miasta wojewódzkie.

- Kwota przeznaczona na inwestycje w pierwszym naborze w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład została zwiększona z 20 do ponad 23 miliardów złotych. Tak duży strumień środków krajowych trafi do 97 proc. polskich samorządów - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Zgodnie z przyjętym regulaminem, o przyznaniu dofinansowania decydował Prezes Rady Ministrów w oparciu o rekomendację komisji powołanej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na tej podstawie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wystawi promesy dla samorządów, a te uruchomią przetargi w ciągu maksymalnie pół roku od ich otrzymania.

- Gros inwestycji planowanych do realizacji w ramach Polskiego Ładu dotyczy dróg lokalnych. Najwięcej potrzeb samorządowcy mają właśnie w tym zakresie. Na wiosnę przyszłego roku Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych, dróg gminnych często w bardzo małych miejscowościach. Na ten cel zostanie przeznaczone kilka miliardów złotych - dodał Waldemar Buda.

Operatorem Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych jest BGK.

- W ramach Rządowego Funduszu Polski Ład Łódź będzie mogła zrealizować bardzo duże inwestycje na około 80 mln zł. Przykładowo dojazd do drogi ekspresowej numer 14, która jest dziś w budowie, Droga Pomorska czy ulica Mileszki – to są najgorsze drogi w Łodzi z punktu widzenia ich jakości. Z pieniędzy skorzystają również gminy ościenne Łodzi - dodał minister Buda.

Więcej danych dotyczących naboru wniosków i wyników pierwszej edycji programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych można znaleźć na stronie internetowej Programu Inwestycji Strategicznych pod linkiem www.gov.pl/web/polski-lad/program-inwestycji-strategicznych-polski-lad.

Więcej informacji również na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego pod adresem www.bgk.pl/polski-lad/.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ kmz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.10.2021, 18:31
Źródło informacji MFIPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ