Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Ponad 245 mln zł dla województwa świętokrzyskiego z budżetu państwa na dofinansowanie wkładu własnego (komunikat)

18.05.2023, 16:24aktualizacja: 18.05.2023, 16:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Do województwa świętokrzyskiego trafi ponad 245 mln zł z budżetu państwa na dofinansowanie wkładu własnego niezbędnego do uruchomienia programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027.

– Wsłuchując się w potrzeby samorządów lokalnych i dostrzegając potrzebę wsparcia beneficjentów rząd zapewnił środki z budżetu państwa na dofinansowanie wkładu własnego do funduszy UE. To środki dodatkowe, które mają odciążyć budżety samorządów i organizacji pozarządowych – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na mocy podpisanego dziś aneksu do Kontraktu Programowego dla Województwa Świętokrzyskiego region otrzyma środki z budżetu państwa w wysokości ponad 245 mln zł.

Kwota przekazana przez ministra funduszy i polityki regionalnej z przeznaczeniem na część wkładu krajowego dla projektów realizowanych w programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027 to środki z budżetu państwa, które będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (116 232 428 zł) i Europejskiego Fundusz Społecznego Plus (129 652 670 zł). Dla porównania, w perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 województwo świętokrzyskie dysponowało środkami z budżetu państwa w kwocie łącznej 198 311 074,26 zł.

– Należy podkreślić, że po uzupełnieniu środków programu regionalnego środkami z budżetu państwa województwo świętokrzyskie dysponuje łącznie alokacją o wartości prawie 7 mld zł (6 930 062 738 zł) – dodała Jarosińska-Jedynak. – Jest to znaczny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa, który wesprze realizację inwestycji w regionie świętokrzyskim, stanowiąc dodatkowy impuls rozwojowy dla wzmocnienia przedsiębiorczości, rynku pracy, badań naukowych, ochrony środowiska, włączenia społecznego, dostępności transportowej oraz rozwoju zrównoważonego terytorialnie.Jest to istotne wsparcie dla województwa świętokrzyskiego, w którym beneficjenci muszą dysponować wymaganym wkładem własnym na poziomie co najmniej 15%.

Województwa w Polsce otrzymają z budżetu państwa ponad 8,7 mld zł. Zgodnie z planami, budżet wszystkich 16 programów regionalnych ma wzrosnąć do ponad 162,4 mld zł. Środki będą przekazane do dyspozycji marszałków, którzy według swoich kompetencji będą mogli dzielić tymi środkami w ramach wkładu własnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ab/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.05.2023, 16:24
Źródło informacji MFIPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ