Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Posiedzenie Komitetu do spraw Umowy Partnerstwa (komunikat)

06.07.2022, 18:02aktualizacja: 07.07.2022, 08:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Stan realizacji programów współfinansowanych z funduszy unijnych w Polsce w zakresie kończącej się już perspektywy finansowej 2014-2020 oraz postęp negocjacji przyszłego budżetu. To główne tematy poruszone podczas 11. posiedzenia Komitetu do spraw Umowy Partnerstwa (KUP). W spotkaniu wzięli udział minister Grzegorz Puda oraz wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Polska niezmiennie realizuje swoje ambitne cele. Jesteśmy liderem wśród państw członkowskich UE w zakresie efektywnego wykorzystania funduszy unijnych – powiedział minister Grzegorz Puda.

I dodał:

- Zakończyliśmy prace nad Umową Partnerstwa na lata 2021-2027. Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira oraz Premier Mateusz Morawiecki 30 czerwca 2022 r. ogłosili przyjęcie przez Komisję Europejską decyzji zatwierdzającej nową Umowę Partnerstwa. Obecnie naszym priorytetem jest jak najszybsze uruchomienie środków z nowej perspektywy finansowej.

Minister Grzegorz Puda podkreślił, że pandemia Covid-19, wojna na Ukrainie, sytuacja geopolityczna, które znacząco wpłynęły na ceny energii zmieniły uwarunkowania i priorytety Polski. Ma to odzwierciedlenie zarówno w Umowie Partnerstwa 2021-2027, jak i w negocjowanych obecnie programach krajowych oraz regionalnych.

Członkowie KUP rozmawiali o zagadnieniach dotyczących zarówno obecnej, jak i przyszłej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Zaprezentowane zostały dane dotyczące wdrażania pieniędzy europejskich.

Podczas posiedzenia podsumowano proces negocjacji perspektywy 2021-2027, a zwłaszcza Umowy Partnerstwa, stanu prac nad programami oraz kwestie związane z warunkowością podstawową.

Przedstawiono także propozycję rozwiązań wdrożeniowych w nowej perspektywie.

- Stan realizacji funduszy objętych Umową Partnerstwa 2014-2020 napawa optymizmem. Polska jest jednym z liderów w wykorzystaniu środków, co przekłada się na rozwój naszego kraju w wielu aspektach – mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister przypomniała, że prace nad nową Umową Partnerstwa trwały ponad 3 lata. Powstanie dokumentu poprzedzało sporządzenie Założeń do Umowy Partnerstwa, następnie odbyły się szeroko zakrojone konsultacje. Równocześnie prowadziliśmy dialog z Komisją Europejską.

- Droga do wypracowania optymalnej treści Umowy Partnerstwa, która odpowiada na potrzeby wszelkich grup, była długa i wymagająca. Przed nami ostatni, bardzo ważny etap, jakim jest zatwierdzenie programów na perspektywę finansową 2021-2027. Naszym celem jest zaakceptowanie wszystkich programów przez Komisję Europejską do końca bieżącego roku – podsumowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Komitet ds. Umowy Partnerstwa jest głównym organem wspierającym Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w procesie wykorzystywania środków Unii Europejskiej. KUP koordynuje realizację wszystkich programów ujętych w Umowie Partnerstwa i sprawdza czy wsparcie unijne przynosi oczekiwane efekty.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.07.2022, 18:02
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.