Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Prawie 17,5 mln zł z funduszy norweskich w drodze do polskich firm - podpisano pierwsze umowy o dofinansowanie (komunikat)

09.06.2021, 12:27aktualizacja: 09.06.2021, 13:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Technologie poprawiające jakość życia, innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich oraz zielone technologie - prawie 17,5 mln zł z Funduszy Norweskich trafi do polskich firm na realizację pierwszych projektów wybranych do realizacji w programie „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje”. To dopiero początek procesu podpisywania umów przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - łącznie taką pomoc przyznano 104 projektom w trzech schematach konkursowych o wartości dofinansowania wynoszącej ok. 73 mln euro.

- Innowacje są jednym z motorów rozwoju gospodarczego. Tworzą nowe miejsca pracy, a innowacyjne produkty stają się doskonałym materiałem eksportowym. Wsparcie, które trafi do przedsiębiorców zwiększy szanse firm na rozwój działalności w obszarze przynoszącym korzyści dla całej gospodarki - powiedział Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Pierwsze umowy z beneficjentami konkursu zastępca prezesa PARP Marcin Czyża podpisał z Firmą Usługowo Handlową HOLDMAR Szymański Sławomir, WTW Poland Sp. z o.o. oraz MS Consulting Group s.c. M. Sobczak, M. Sobczak-Solarska. W spotkaniu uczestniczył Konrad Konieczny, Programme Officer w Innovation Norway - norweskiego partnera w realizacji programu. Dwie umowy zostały podpisane elektronicznie za pomocą podpisu kwalifikowanego: z Jeven Sp. z o.o. i 3Bird K. Gajko J. Ksepko sp.j.

- Łącznie aż 78 projektów otrzyma dofinansowanie na kwotę prawie 50 mln euro w schemacie „Technologie przyjazne środowisku”, 12 projektów na niemal 10 mln euro w ramach schematu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich” oraz 14 projektów na kwotę niecałych 14 mln euro w schemacie „Technologie poprawiające jakość życia”. Cieszymy się, że dzięki grantom z Funduszy Norweskich będziemy w stanie nie tylko poprawić konkurencyjność polskich małych i średnich przedsiębiorstw, ale również wesprzeć w opracowaniu i wdrażaniu innowacyjnych technologii, rozwiązań, procesów, produktów i usług ważnych dla naszego środowiska oraz społeczeństwa. Aż 27 spośród projektów, które uzyskały wsparcie w programie, to projekty partnerskie, realizowane we współpracy z podmiotami norweskimi - komentuje Marcin Czyża, zastępca prezesa PARP.

W schemacie „Technologie przyjazne środowisku” granty otrzymają projekty inwestycyjne w szeroko rozumianym sektorze produkcji przemysłowej, a także w branży przetwórstwa odpadów. Na wsparcie mogły liczyć projekty rozwojowe i inwestycyjne, które w rezultacie mają przyczyniać się do podniesienia konkurencyjności firm i jednoczesnego ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko, w działalności własnej przedsiębiorcy lub też produktów, które wprowadzi na rynek.

- Zależy nam na jak najlepszym stymulowaniu zielonych innowacji oraz rozwoju biznesu i konkurencyjności na polskim rynku. Współczesne firmy, które chcą się rozwijać, nie mogą pominąć w tym procesie kwestii środowiskowych. To droga, którą warto podążać, chodzi bowiem o przyszłość nas wszystkich - ocenia Anders Eide, Ambasador Norwegii w Polsce.

Dofinansowanie otrzymają również (w schemacie „Technologie poprawiające jakość życia”) rozwiązania technologiczne, które poprawią jakość życia najbardziej wrażliwych grup społeczeństwa, w szczególności będą odpowiadać na potrzeby i poprawę jakości życia osób starszych.

PARP będzie kontynuowała podpisywanie umów z beneficjentami do końca 2021 r. W czerwcu planowane jest również ogłoszenie wyników (lista projektów rekomendowana do dofinansowania) w ostatnim z czterech schematów konkursowych: Schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet.

„Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” to program wspierania rozwoju przedsiębiorstw, którego operatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. To jeden z dwunastu programów opracowanych i finansowanych w ramach funduszy norweskich i Mechanizmu Finansowego EOG w Polsce. Został opracowany przez PARP we współpracy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju (Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej) oraz Biurem Mechanizmów Finansowych w Brukseli, Ambasadą Norwegii i norweską agencją ds. innowacji - Innovation Norway.

Więcej informacji: www.eog.gov.pl oraz www.parp.gov.pl/funduszenorweskie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kmz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.06.2021, 12:27
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ