Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Priorytety polskiej prezydencji w polityce spójności: spójność i silne regiony kluczowe dla konkurencyjności UE (komunikat)

19.02.2025, 18:30aktualizacja: 20.02.2025, 11:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Priorytety polskiej prezydencji w polityce spójności: spójność i silne regiony kluczowe dla konkurencyjności UE

Wzmacnianie konkurencyjności, odporności i bezpieczeństwa gospodarczego UE poprzez politykę spójności, silne i harmonijne rozwijające się regiony i społeczności lokalne – to priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przedstawiła dzisiaj w Brukseli cele polskiej prezydencji w zakresie polityki spójności i rozwoju regionalnego.

Debata na temat odnowionej polityki spójności w przyszłej perspektywie finansowej na lata 2028-2035 także w kontekście wzmocnienia konkurencyjności UE, to jeden z głównych tematów dyskusji podczas polskiej prezydencji w Radzie UE. Dyskusja dotyczy m.in. kierunków usprawnienia polityki spójności, przy jednoczesnym zachowaniu jej głównych zasad, w tym zaangażowania władz regionalnych i lokalnych.

"Nie ma spójności bez konkurencyjności, ale nie ma też konkurencyjności bez spójności. Oba te wymiary dopełniają się wzajemnie, a nie wykluczają" – powiedziała na posiedzeniu komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) Parlamentu Europejskiego minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Zaangażowanie podmiotów regionalnych i lokalnych jest kluczowe dla zwiększenia konkurencyjności i budowania bezpieczeństwa gospodarczego Unii Europejskiej" – podkreśliła minister.

Wystąpienia przed komisjami Parlamentu Europejskiego są stałym elementem współpracy prezydencji z PE. Współpraca z komisją REGI jest kluczowa szczególnie w kontekście przyszłych prac nad pakietem legislacyjnym dla polityki spójności.

Polityka spójności, regiony i społeczności lokalne kluczowe dla konkurencyjności UE

Minister funduszy i polityki regionalnej zaznaczyła, że nowe instrumenty służące wspieraniu konkurencyjności zarówno na poziomie unijnym, jak i na poziomie krajowym, powinny uwzględniać zróżnicowaną sytuację w poszczególnych państwach i regionach UE.

"Naszym modelem rozwoju powinno być: niech wielcy stają się jeszcze więksi, ale niech mali stają się średni, a średni stają się więksi. Model rozwoju nie może być nakierowany wyłącznie na bogacenie się najbogatszych, chociaż to jest bardzo ważne, ale także na bogacenie się tych, którzy w danym momencie są pod presją i potrzebują wsparcia" – mówiła minister Pełczyńska-Nałęcz.

Szefowa MFiPR podkreśliła, że zwiększenie konkurencyjności, szczególnie w obszarach cyfryzacji, dekarbonizacji i obronności, jak proponuje w swoim raporcie Mario Draghi, może nieść ze sobą ryzyko skoncentrowania inwestycji w aglomeracjach i regionach najbardziej rozwiniętych.

"Naszym celem powinno być stworzenie warunków, w których konkurencyjność i spójność wzajemnie się wzmacniają, a nie wykluczają" – powtórzyła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Priorytety polskiej prezydencji

Minister podkreśliła, ze mottem polskiej prezydencji jest hasło „Bezpieczeństwo, Europo!”. Bezpieczeństwo rozumiane jako bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne, bezpieczeństwo cyfrowe, gospodarcze, żywnościowe, energetyczne i zdrowotne.

"Bezpieczna Unia, to Unia silna gospodarczo, konkurencyjna, która nie jest uzależniona od zewnętrznych dostawców surowców i technologii, która sama jest kreatorem i twórcą nowych rozwiązań, z których mogą korzystać inni" – mówiła szefowa MFiPR.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaznaczyła, że dla właściwego funkcjonowania Wspólnego Rynku i podwyższania konkurencyjności UE niezbędne jest także wykorzystanie wszystkich potencjałów UE oraz dostęp obywateli do podstawowych dóbr i usług publicznych. W tym kontekście minister wymieniła dalszą pomoc regionom uboższym oraz usuwanie negatywnych efektów rosyjskiej inwazji w Ukrainie w regionach graniczących z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

"Są to regiony graniczne Unii Europejskiej i niosą ciężar bezpieczeństwa w imieniu naszych wszystkich krajów członkowskich" – podkreśliła minister K. Pełczyńska-Nałęcz.

Polityka spójności w przyszłej perspektywie finansowej 2028-2034

Minister funduszy i polityki regionalnej zaznaczyła, że w UE trwa intensywna debata m.in. nad przyszłością polityki spójności, a wśród państw członkowskich jest silne przekonanie co do konieczności zachowania kluczowych zasad polityki spójności. Chodzi o zarządzanie dzielone, zasadę partnerstwa, zarządzanie wielopoziomowe oraz podejście ukierunkowane terytorialnie. Podkreśliła konieczność rozmowy o modelu zarządzania polityką spójności w większym stopniu opartej na rezultatach, w tym reformach i inwestycjach.

"Polityka powinna być pragmatyczna, a mniej ideologiczna. Dotychczasowa debata z państwami członkowskimi o przyszłości polityki spójności pokazuje potrzebę elastyczności i wprowadzenia uproszczeń" – mówiła minister Pełczyńska-Nałęcz.

Szefowa MFiPR wymieniła większą elastyczność w reagowaniu na potrzeby regionów i ich mieszkańców oraz potrzebę „mądrej deregulacji”, w której zakazy i nakazy zastąpimy zachętami, a zamiast kontroli postawimy na zaufanie i dialog.

"Jeżeli myślimy o reformach i inwestycjach w ramach polityki spójności, powinny one być projektowane i wdrażane oddolnie z udziałem władz regionalnych i lokalnych na zasadzie równorzędnego partnerstwa" – podkreśliła szefowa MFiPR.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała ambitne podejście do przeglądu śródokresowego polityki spójności. Chodzi o to, aby w odpowiedzi na nowe uwarunkowania pewne zmiany w zakresie jej działań oraz sposobów wdrażania były wdrożone już teraz. Minister wymieniła konieczność wzięcia „z większą uwagą i ambicją” kwestii dostępu do mieszkań w ramach obecnego przeglądu śródokresowego.

Spotkanie minister Pełczyńskiej-Nałęcz z przewodniczącym Komisji REGI

O priorytetach polskiej prezydencji w obszarze polityki regionalnej i spójności minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz rozmawiała także podczas spotkania z Przewodniczącym Komisji REGI w PE Adrianem-Dragoşem Beneą.

Minister spotkała się także z Marcosem Sempere, sprawozdawcą dla raportu, który przygotowuje komisja REGI na temat wsparcia polityki spójności na rzecz mieszkalnictwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pt/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.02.2025, 18:30
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ