Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Przygotowania do 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (WUF 11). Spotkanie z ONZ (komunikat)

21.01.2022, 16:25aktualizacja: 21.01.2022, 16:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Do 11. sesji Światowego Forum Miejskiego, które odbędzie się w Katowicach, pozostało 5 miesięcy. To największe wydarzenie poświęcone polityce miejskiej, którego organizacja wymaga skoordynowanych działań i ścisłej współpracy na linii polski rząd – ONZ. O stanie prac i programie WUF 11 minister Grzegorz Puda i wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak rozmawiali dziś z dyrektor wykonawczą UN-HABITAT (agendy ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich) Maimunah Mohd Sharif.

Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowych działań.

- W zeszłym roku, mimo pandemii, pracowaliśmy bardzo aktywnie nad Światowym Forum Miejskim. Do głównych osiągnięć możemy zaliczyć między innymi podpisanie dwóch umów na organizację WUF 11 z ONZ, przygotowanie logo polskiej sesji wydarzenia i ogłoszenie hasła oraz szczegółowej daty. To też czas intensywnej promocji wydarzenia na przykład na największym na świecie wydarzeniu gospodarczo-promocyjnym - EXPO 2020 w Dubaju czy podczas Szczytu Cyfrowego (IGF) w Katowicach – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Jak zaznaczył minister Grzegorz Puda, w 2021 roku Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) udało się również doprowadzić do uchwalenia ustawy o organizacji WUF11. W lipcu Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, która określa szczególne rozwiązania związane z organizacją 11. sesji wydarzenia.

- W MFiPR powołaliśmy także Radę Młodych, która pomaga i doradza przy organizacji WUF 11. Młodzi ludzie będą między innymi opiniować nasze propozycje, ale też realizować własne działania dotyczące na przykład promocji czy programu forum – powiedział minister Puda.

W listopadzie natomiast Polska przyjęła delegację ONZ, która przyjechała do Katowic z misją techniczną. Uzgodniono najważniejsze kwestie dotyczące bezpieczeństwa podczas Światowego Forum Miejskiego, jak również sprawy organizacyjne i protokolarne.

- W grudniu ruszyła rejestracja dla uczestników WUF11. Uruchomiliśmy też zgłoszenia dla wystawców i organizatorów wydarzeń podczas WUF11. Dużym wyzwaniem będzie wybór najciekawszych wniosków – stwierdziła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz Pełnomocnik Rządu ds. przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w roku 2022.

Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej zaznaczyła, że jednym z najważniejszych zadań jest obecnie ustalenie oficjalnego programu WUF 11. Zachęci to do rejestracji na WUF, jak i promocji wydarzenia.

- Chcielibyśmy, aby dyskusja podczas WUF11 dotyczyła między innymi dostosowywania miast do zmieniającej się rzeczywistości i oczekiwań mieszkańców, tak, aby były one przyjazne środowisku, dostępne i inteligentne – dodała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uruchomiło również inicjatywę „WUF w Twoim mieście”. To oficjalny patronat udzielany wydarzeniom, których założenia są bliskie ideom Światowego Forum Miejskiego. Efektem uzyskania patronatu jest nadanie tytułu „Oficjalnego wydarzenia towarzyszącego 11. sesji Światowego Forum Miejskiego – WUF11”.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.01.2022, 16:25
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ