Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Rekordowy dzień i wielkie inwestycje z KPO (komunikat)

31.03.2025, 21:04aktualizacja: 01.04.2025, 13:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

22 umowy na łączną kwotę ponad 13 mld złotych podpisaliśmy i ogłosiliśmy dzisiaj w różnych częściach Polski. To największa liczba umów zawarta jednego dnia od początku działania Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Dzięki temu wsparciu m.in. PGE sfinansuje rozbudowę i modernizację sieci elektroenergetycznych, a Urząd Morski w Gdyni dostosuje Port w Łebie do budowy i obsługi polskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku.

- Obiecaliśmy, że rok 2025 będzie rekordowym rokiem przyspieszenia inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy i to się dzieje wraz z tymi rekordowymi umowami, który dzisiaj zostały podpisane. Przez pierwsze trzy miesiące tego roku podpisaliśmy umowy na 47 mld złotych. To jest drugie tyle ile przez cały czas istnienia działania KPO, czyli przez trzy miesiące podwoiliśmy kontraktację inwestycji z KPO. To jest dopiero początek tego roku, a już te inwestycje idą w takim niesamowitym tempie - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Podwoiliśmy wartość podpisanych umów w I kwartale 2025 roku, względem tego, co było podpisane do końca 2024 roku. Wartość umów wynosi obecnie ponad 90 mld złotych. Oznacza to, że zainwestowaliśmy już ponad 33 proc. budżetu polskiego KPO.

Równolegle uruchamiamy kolejne nabory. Od dziś można składać wnioski na dofinansowanie działań: "Technologie i innowacje środowiskowe" – ok. 274 mln złotych (dla firm) oraz "Czyste Powietrze" – w sumie 13,9 mld złotych na cały program (dla gospodarstw domowych), z czego zakontraktowanych jest już 6 mld zł. Już w najbliższych dniach wystartuje nabór na "Szybki internet" – 2,4 mld złotych (dla operatorów).

Rozwój i bezpieczeństwo polskich sieci elektroenergetycznych

- Dziś podpisaliśmy rekordowe - jeśli chodzi o wielkość - umowy z Krajowego Planu Odbudowy, w obszarze, który jest dla tego planu i dla tej wielkiej inwestycji jaką jest KPO absolutnie fundamentalne, czyli wielkiej transformacji energetycznej. Ta transformacja ma przede wszystkim służyć ludziom, ma spowodować, że w Polsce energia będzie bezpieczna, nowoczesna, dostępna i tania oraz będzie siłą napędową naszej gospodarki – podkreśliła minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Dzięki umowom dwie spółki należące do PGE – PGE Energetyka Kolejowa S.A. oraz PGE Dystrybucja S.A. – otrzymają łącznie ponad 12 mld złotych finansowania na rozbudowę i modernizację sieci elektroenergetycznych.

Dzięki rekordowemu dofinansowaniu PGE Dystrybucja przyspieszy transformację energetyczną, stawiając na rozwój nowoczesnej i niezawodnej infrastruktury sieciowej. Inwestycje te nie tylko poprawią jakość dostaw energii, ale także przyczynią się do osiągnięcia celów klimatycznych i dalszego wzrostu gospodarczego kraju.

Spółka PGE Dystrybucja otrzyma ponad 9,5 mld złotych pożyczki. Środki te pozwolą zwiększyć zdolność spółki do integracji odnawialnych źródeł energii oraz poprawy bezpieczeństwa dostaw energii poprzez budowę i modernizację sieci elektroenergetycznej.

PGE Energetyka Kolejowa S.A. otrzyma z kolei ponad 2,5 mld złotych pożyczki na projekt "Dystrybucja kolejowa 4.0". Jego celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa, poprawa jakości energii oraz zwiększenie możliwości przyłączania większej liczby źródeł OZE do sieci dystrybucyjnej zasilającej polską kolej i ekosystem towarzyszący.

Budowa morskiego terminalu serwisowego offshore w Łebie

- Tani prąd popłynie z Łeby. Podpisaliśmy umowę z KPO na realizację strategicznej inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego państwa. 190 mln złotych dofinansowania otrzyma budowa terminala serwisowego w Łebie. To jeden z trzech terminali, który wybuduje i obsłuży polskie elektrownie wiatrowe na Bałtyku, które dadzą Polakom na Pomorzu i w całej Polsce tani, bezpieczny i czysty prąd - powiedział wiceminister Jan Szyszko.

Urząd Morski w Gdyni i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę gwarantującą wsparcie budowy morskiego terminalu serwisowego offshore w Łebie do obsługi floty wspierającej budowę i utrzymanie morskich elektrowni wiatrowych.

Budżet przedsięwzięcia wynosi 232,4 mln złotych.

Łącznie powstaną trzy takie terminale, również w Darłowie i Ustce.

Miliony na nowe tramwaje z KPO

W ramach podpisanych dzisiaj umów z Krajowego Planu Odbudowy do czterech miast Polski trafi prawie 590 mln zł na rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego.

Dzięki dofinansowaniu Kraków, Wrocław, Poznań i Bydgoszcz kupi w sumie 88 tramwajów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zs/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.03.2025, 21:04
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ