Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
26 mld zł zostanie przeznaczonych na wzmocnienie zdolności obronnych i bezpieczeństwa narodowego. Rząd zdecydował o przekierowaniu części środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO). O tym, kiedy ruszy Fundusz i na co będzie można przeznaczyć pieniądze, mówił wiceminister Jan Szyszko w Rzeszowie.
- Przy organizacji Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności w ramach KPO wsłuchaliśmy się w głos samorządów – także z Podkarpacia. Wynegocjowaliśmy to, o co postulowali. Zostawiliśmy wystarczająco pieniędzy na Instrument Zielonej Transformacji Miast, co pozwoli zrealizować wszystkie złożone dotychczas wnioski – powiedział wiceminister Jan Szyszko podczas spotkania z podkarpackimi samorządowcami.
Wiceszef MFiPR podkreślił, że Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności jest w trakcie programowania. Planujemy, że Fundusz z budżetem 26 mld zł ruszy w tym roku. Pieniądze na FBiO przeznaczamy z oszczędności z Instrumentu Zielonej Transformacji Miast (IZTM) z KPO, w ramach którego nabór zakończył się 1 maja.
Jak zaznaczył wiceminister Jan Szyszko około 50 proc. Funduszu może być przeznaczone na finansowanie działań na poziomie jednostek samorządu terytorialnego. Zabezpieczenie potrzeb JST w tym zakresie było jednym z kluczowych elementów negocjacyjnych, jakie wdrożyliśmy i wdrażamy w rozmowach z Komisją Europejską.
Pieniądze z FBiO będzie można zainwestować w obszarach:
• infrastruktura ochrony cywilnej (woda, żywność, komunikacja),
• budowle ochronne,
• infrastruktura dual use (drogi, mosty, tunele, lotniska i lądowiska),
• modernizacja przedsiębiorstw w tym badania i rozwój,
• cyberbezpieczeństwo.
Oprócz jednostek samorządu terytorialnego beneficjentami FBiO będą mogły być przedsiębiorstwa (w tym spółki Skarbu Państwa) oraz jednostki naukowe oraz konsorcja tych podmiotów.
Środki na program obronności i bezpieczeństwa w ramach Funduszu będą przekazywane w formie preferencyjnych, niskooprocentowanych pożyczek lub inwestycji kapitałowych częściowo umarzalnych, w zależności od tego, gdzie i jak będą inwestowane.
Oprócz środków KPO, Fundusz będzie mógł być zasilany z innych źródeł, w tym ze środków polityki spójności. Za zarządzanie operacyjne Funduszu będzie odpowiadał Bank Gospodarstwa Krajowego.
Dzięki utworzeniu Funduszu będzie możliwe wykorzystanie środków KPO również po 2026 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.05.2025, 20:42 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |