Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Startuje nowa edycja programu Interreg Europa Środkowa (komunikat)

16.11.2021, 11:18aktualizacja: 16.11.2021, 11:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

15 listopada 2021 r. rozpoczął się pierwszy w nowej perspektywie budżetowej UE nabór wniosków w programie Interreg Europa Środkowa 2021-2027. O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty publiczne i prywatne we wszystkich dziedzinach, które wspiera program.

- Interreg Europa Środkowa to jeden z dwóch programów współpracy transnarodowej, dostępnych dla polskich instytucji. Ma on szczególne znaczenie przy planowaniu inwestycji związanych z ochroną środowiska i zmianami klimatycznym, gdzie jest niezbędne międzynarodowe partnerstwo. Program oferuje również dostęp do wiedzy, innowacyjnych rozwiązań i doświadczeń zagranicznych partnerów – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek.

Szacowana pula środków do rozdysponowania w ramach tego naboru to 72 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Poziom dofinansowania projektów wynosi do 80%. Partnerzy będą mogli aplikować we wszystkich osiach priorytetowych programu.

Transnarodowa współpraca

W perspektywie finansowej 2021-2027 program będzie realizowany w oparciu o cztery wybrane cele polityki UE: Bardziej inteligenta Europa, Bardziej zielona Europa, Lepiej połączona Europa oraz Lepsze zarządzanie Interreg. Wspierane projekty międzynarodowe będą mogły dotyczyć: wzmacniania zdolności do innowacji i wykorzystania zaawansowanych technologii, wyzwań środowiskowych, zwiększania efektywności energetycznej, wykorzystania odnawialnych źródeł energii i zrównoważonej mobilności miejskiej, usprawnień połączeń transportowych regionów wiejskich i peryferyjnych, transportu intermodalnego oraz podnoszenia zdolności samorządów w zakresie opracowywania i wdrażania zintegrowanych strategii rozwoju.

Program z budżetem 224,6 mln euro z EFRR będzie realizowany na obszarze dziewięciu państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Słowenii, Chorwacji oraz części Niemiec i Włoch. Projekty będą realizowane będą w międzynarodowym konsorcjum, w skład którego musi wchodzić minimum trzech partnerów z różnych krajów, z czego dwóch z siedzibą na obszarze wsparcia. Instytucją Zarządzającą programem jest miasto Wiedeń.

Poznaj program

23 listopada 2021 r. Krajowy Punkt Kontaktowy organizuje dla polskich wnioskodawców seminarium poświęcone pierwszemu naborowi projektów. Informacja o spotkaniu oraz link do rejestracji i ramowego programu znajdują się na stronie www.ewt.gov.pl. Zachęcamy do śledzenia informacji o programie na stronie www.ewt.gov.pl.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wkr/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.11.2021, 11:18
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ