Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: wysłuchania odwrócone ws. zmian w KPO (komunikat)

01.07.2021, 19:21aktualizacja: 02.07.2021, 09:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej organizuje serię spotkań, podczas których prezentuje zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO)- wysłuchania odwrócone. Resort wprowadził zmiany w dokumencie po konsultacjach społecznych. Kolejnym, prezentowanym filarem KPO jest "Transformacja cyfrowa". Wydarzenie otworzyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Celem konsultacji społecznych jest nie tylko poinformowanie społeczeństwa o planowanych zmianach w danym obszarze, ale także zebranie informacji zwrotnej, jak te zmiany są przyjmowane. Dokładnie tak jest w przypadku KPO. Państwo mówiliście lub pisaliście, a my słuchaliśmy, czytaliśmy, analizowaliśmy i również wewnętrznie dyskutowaliśmy na temat możliwości uwzględnienia tych uwag czy propozycji. Jednym z elementów procesu były wysłuchania, które doprowadziły do dzisiejszego spotkania – mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Krajowy Plan Odbudowy będzie finansowany z Funduszu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Konsultacje społeczne i wysłuchania publiczne znacząco wpłynęły na ostateczny kształt dokumentu.

Transformacja cyfrowa

Do części Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dotyczącej transformacji cyfrowej uwagi zgłosiło około 150 osób, instytucji czy organizacji. W ich wyniku wprowadzono szereg zmian. Dopisano między innymi możliwość realizacji inwestycji dotyczących rozwoju sieci 5G czy wsparcie inwestycji dotyczących wykorzystania cyfrowych rozwiązań w edukacji. Nastąpiły zmiany w zakresie działań systemu e-administracji. Dodano także działania w sprawie stworzenia sieci liderów rozwoju cyfrowego. Działania dotyczące kompetencji cyfrowych zostały uzupełnione między innymi o możliwość objęcia nimi uczniów realizujących naukę zdalną i wspierających ich rodziców.

Wysłuchania odwrócone

Seria wysłuchań odwróconych, dotycząca nowej perspektywy finansowej, rozpoczęła się spotkaniem na temat Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027, które odbyło się 23 czerwca. Wysłuchanie to umożliwienie wypowiedzenia się, przedstawienia opinii i oczekiwań, w trakcie którego nie ma wymiany zdań między uczestnikami. Wysłuchania są otwarte dla każdej instytucji i osoby prywatnej, która chce w nich uczestniczyć jako widz lub mówca, a ich celem jest dostarczenie w danej sprawie argumentów i opinii różnych podmiotów oraz wyważenie sprzecznych interesów stron.

W marcu (22, 23, 24, 29 i 30 marca) 2021 r. odbyło się 5 wysłuchań publicznych na temat Krajowego Planu Odbudowy, oddzielnie dla każdego komponentu KPO. Patronem tego przedsięwzięcia był Podkomitet do spraw rozwoju partnerstwa, funkcjonujący w ramach Komitetu ds. Umowy Partnerstwa na lata 2014-2020. Wysłuchania odwrócone są odpowiedzią na pierwszą serię spotkań. Mają na celu zaprezentowanie zmian wprowadzonych w dokumencie, zaproponowanych podczas konsultacji społecznych oraz przedstawienie stanowiska w sprawie tych uwag, które nie znalazły swojego odzwierciedlenia w tekście KPO.

Kolejne spotkania odbędą się: 2 lipca (Zielona energia i zmniejszenie energochłonności) oraz 5 lipca (Zielona, inteligentna mobilność). Są one transmitowane na żywo na kanale MFiPR w You Tube. Więcej informacji na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ wkr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.07.2021, 19:21
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ