Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Wysłuchanie dla Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (komunikat)

21.04.2021, 13:22aktualizacja: 21.04.2021, 13:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Wzrost aktywności badawczej oraz innowacyjności przedsiębiorstw, a także aktywizacja współpracy biznesu i nauki – to główne cele Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Budżet programu to 36 miliardów złotych. Po serii wysłuchań dla Krajowego Planu Odbudowy i Umowy Partnerstwa rozpoczęliśmy cykl spotkań dla programów krajowych. W wysłuchaniu dla FENG wziął udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek.

- Chcemy wpisać innowacje w DNA polskich firm. Fundusze Europejskie i środki krajowe zainwestujemy w rozwój innowacji i wspieranie prac badawczo-rozwojowych, co przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw - mówi wiceminister Jacek Żalek.

Napędzamy innowacje

Z FENG będą mogli skorzystać przedsiębiorcy i firmy, instytucje z sektora nauki, konsorcja przedsiębiorstw oraz instytucje otoczenia biznesu, w szczególności ośrodki innowacji i instytucje finansowe.

Budżet programu to 36 miliardów złotych i będzie on dostępny w formie dotacji, instrumentów finansowych (kapitałowych lub gwarancyjnych) oraz instrumentów mieszanych. W programie przewidzieliśmy trzy priorytety:

· wsparcie dla przedsiębiorców, czyli zapewnienie dofinansowania w obszarach B+R, wdrożeń nowych rozwiązań, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji, cyfryzacji, zielonej gospodarki;

· środowisko przyjazne innowacjom, czyli wspieranie projektów o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki, w tym rozbudowy publicznej infrastruktury badawczej, transferu i komercjalizacji technologii powstających na uczelniach i w instytutach, a także wzmacnianie potencjału ośrodków innowacji takich jak akceleratory, klastry, instytucje badawcze oraz szerokie wsparcie start-upów;

· pomoc techniczna, czyli zapewnienie systemowego wsparcia dla potencjalnych beneficjentów poprzez realizację działań zachęcających i ułatwiających ubieganie się o środki z programu FENG, kontynuacja STEP i Innovation Coach, wspieranie beneficjentów w realizacji projektów, a także zapewnienie wsparcia administracyjnego.

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki to następca Programu Inteligentny Rozwój (POIR). Więcej o POIR i FENG na stronie poir.gov.pl.

Rozpoczynamy wysłuchanie

Wysłuchanie publiczne dla FENG otwiera serię wysłuchań dla wszystkich 9 programów krajowych. Przedstawiciele rządu, którzy odpowiadają za kształt dokumentów, usłyszą opinie na temat projektów programów. Pomysłodawcą i patronem tego przedsięwzięcia jest Podkomitet do spraw Rozwoju Partnerstwa, w którym pracują przedstawiciele rządu, samorządu, partnerów społecznych i gospodarczych, a także przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego. Przedsięwzięcie wspiera organizacyjnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Wydarzenie przygotowują Fundacja Stocznia oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. Więcej informacji na stronie wysluchania-nowaperspektywa.pl.

Za nami konsultacje społeczne

W konsultacjach FENG uczestniczyło około 700 zarejestrowanych uczestników na żywo na dedykowanej platformie i 1,2 tys. na YouTube. Otrzymaliśmy ponad 300 opinii i uwag.

Nadal można wziąć udział w konsultacjach online prognozy oddziaływania na środowisko dla FENG (do 30 kwietnia), a 10 maja odbędzie się konferencja podsumowująca konsultacje (rejestracja udziału przez formularz online). Po zakończeniu konsultacji projekt zostanie przyjęty przez rząd i przekazany do Komisji Europejskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

mww/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.04.2021, 13:22
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ