Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MFiPR informuje:
Po serii wysłuchań dla Krajowego Planu Odbudowy i Umowy Partnerstwa trwa cykl spotkań dla programów krajowych. Dzisiaj odbyło się wysłuchanie dla Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), w którym uczestniczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Praca, edukacja, zdrowie oraz dostępność - to główne obszary działania FERS, a jego budżet to ponad 4 miliardy euro.
- Zintegrowane działania na rzecz rozwiązywania różnorodnych problemów społecznych są w naszym kraju coraz bardziej powszechne i skuteczne. Mimo postępów, jakie odnotowaliśmy w politykach publicznych, nadal obserwujemy wyzwania, na które powinniśmy odpowiedzieć. Przeciwności te chcemy pokonywać wykorzystując środki z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Dlatego dzisiejsze spotkanie to dla nas szansa, aby skonfrontować założenia i pomysły, które zaprezentowaliśmy w pierwszej wersji programu, z państwa oczekiwaniami i potrzebami – mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Priorytety na nową perspektywę
FERS zakłada działania zmierzające do poprawy sytuacji osób na rynku pracy, zwiększenia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewnienia opieki nad dziećmi, podnoszenia jakości edukacji i rozwoju kompetencji, integracji społecznej, rozwoju usług społecznych i ekonomii społecznej oraz ochrony zdrowia.
Główne cele Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 to:
• wzmocnienie systemu ochrony zdrowia i edukacji,
• kształcenie kadr dla gospodarki,
• zwiększenie jakości usług świadczonych przez publiczne służby zatrudnienia,
• wsparcie realizacji polityki społecznej w obszarach integracji społecznej, usług społecznych i ekonomii społecznej,
• poprawa sytuacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami,
• zwiększenie dostępu do opieki na najmłodszymi dziećmi,
• poprawa dostępności do usług publicznych,
• zwiększenie wykorzystania innowacji społecznych, w tym w zakresie świadczenia usług publicznych,
• rozwój dialogu społecznego i obywatelskiego.
Następca POWER-a
Program Wiedza Edukacja Rozwój, czyli POWER to poprzednik FERS, który jest realizowany w perspektywie 2014-2020. Ponad 1,7 mln osób bezrobotnych, biernych i pracujących, skorzystało ze wsparcia bezpośredniego w ramach POWER. Do końca 2020 r. ogłoszono 763 nabory i podpisano blisko 7 tys. umów na łączną kwotę 5,2 mld euro.
- To już trzeci budżet Unii Europejskiej, który realizujemy i kilkanaście lat wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce. Mamy wiele dobrych rozwiązań w obszarze innowacji, opieki zdrowotnej, kształcenia i wsparcia przedsiębiorców. Będziemy czerpać z dotychczasowej wiedzy i doświadczeń– dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Dzięki Programowi Wiedza Edukacja Rozwój wsparciem objęto 820,5 tys. osób młodych, z czego pracuje już ponad 442 tys. Potrzebne na rynku pracy kompetencje i kwalifikacje uzyskało 152,7 tys. osób, a około 83 tys. dostało środki na prowadzenia własnego biznesu.
W zakresie zwalczania lub przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19, objęto wsparciem 143,6 tys. osób i 558 podmiotów.
Powstają Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Ta innowacja wypracowana w ramach POWER, została wykorzystana w ramach krajowej reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Jej założenia stały się inspiracją dla zmian w prawie i nowej organizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej.
Czekamy na Państwa opinie
Nadal można wziąć udział w konsultacjach społecznych programu. Ich celem jest zebranie uwag oraz opinii na temat założeń, kierunków i form wsparcia zawartych w FERS. Na stronie www.power.gov.pl jest dostępny dokument programowy oraz formularz do zgłaszania uwag. Na Państwa opinie czekamy do 9 lipca.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
ms/ mmu/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.06.2021, 16:06 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |