Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Z marszałkami o programach krajowych z nowej perspektywy finansowej UE (komunikat)

21.04.2021, 15:29aktualizacja: 21.04.2021, 15:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wziął udział w II posiedzeniu Konwentu Marszałków Województw RP. Spotkanie dotyczyło stanu prac nad Umową Partnerstwa (UP) oraz projektów programów krajowych na lata 2021-2027.

- Umowa Partnerstwa to w największym skrócie uzgodniona z Komisją Europejską strategia wykorzystania funduszy unijnych z budżetu UE na lata 2021-2027. Dokument obejmuje fundusze polityki spójności, Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, jak również Europejski Fundusz Morski i Rybacki – wyjaśnił wiceminister Waldemar Buda.

Umowa Partnerstwa

Prace nad projektem UP były poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi oraz wysłuchaniem publicznym. – Otrzymaliśmy około pięć tysięcy uwag, przekazanych przez samorządy, organizacje pozarządowe, partnerów społecznych i gospodarczych a także obywateli – przypomniał wiceszef MFiPR. – Obecnie konsultujemy uwagi z Komisją Europejską - dodał.

Równolegle trwają negocjacje kontraktu programowego z poszczególnymi zarządami województw. - Na podstawie prowadzonych negocjacji dokonamy podziału tzw. rezerwy programowej, czyli 25% środków zarezerwowanych dla programów regionalnych, dotąd nie podzielonych w UP – powiedział wiceminister Buda.

Podobnie jak w latach 2014-2020, również w nowej perspektywie 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. Pieniądze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na danych statystycznych, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. 75% środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową do podziału na etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.

Programy krajowe

W perspektywie 2021-2027 w ramach UP realizowanych będzie 9 programów na poziomie krajowym oraz 16 programów na poziomie regionalnym.

- Prawie wszystkie będą kontynuacją dotychczasowych programów realizowanych w perspektywie 2014-2020. Wyjątkiem będzie Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Będzie to program krajowy, jednak z pulą środków dedykowany konkretnym regionom – wyjaśnił sekretarz stanu w MFiPR.

Programy, które będą realizowane w latach 2021-2027:

• Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki ( proponowany budżet: 7,9 mld euro, obejmie wszystkie regiony).

• Fundusze Europejskie na rzecz Infrastruktury, Klimatu, Środowiska - proponowany budżet: 25 mld euro, obejmie wszystkie regiony.

• Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy - proponowany budżet: 2 mld euro, obejmie wszystkie regiony.

• Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej - proponowany budżet: 2,5 mld euro, obejmie słabiej rozwinięte regiony wschodnie kraju.

• Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego - proponowany budżet: 4,2 mld euro, obejmie wszystkie regiony.

• Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich - proponowany budżet: 550 mln euro, obejmie wszystkie regiony.

• Program w zakresie Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji – nowy program dedykowany regionom, które będą borykać się z negatywnymi skutkami społecznymi i gospodarczymi przejścia z gospodarki opartej na węglu do gospodarki zrównoważonej, proponowany budżet: 4,4 mld euro.

Programy Regionalne - planujemy kontynuację programów operacyjnych. Pula do podziału na wszystkie 16 programów wynosi 28,4 mld euro.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

kom/ maja/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.04.2021, 15:29
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ