Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MF/KAS: Nielegalny obrót olejami roślinnymi – ciąg dalszy (komunikat)

24.09.2020, 10:16aktualizacja: 24.09.2020, 10:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MF/KAS informuje:

- Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i komórka Szefa KAS ds. STIR wykryły kolejnych uczestników grupy przestępczej, która nielegalnie obracała olejem roślinnym.

- Na rachunkach bankowych tym razem zablokowano 1,4 mln zł.

- Szacowana strata budżetu państwa to prawie 37 mln zł.

O sprawie informowaliśmy wcześniej w komunikacie KAS rozbiła kolejną grupę wyłudzającą VAT. Łańcuch podmiotów, w tym buforów, w karuzeli podatkowej zajmującej się obrotem olejami roślinnymi, okazał się być dłuższy. https://www.gov.pl/web/kas/kas-rozbila-kolejna-grupe-wyludzajaca-vat

Pod koniec sierpnia 2020 r. 95 funkcjonariuszy i pracowników z zachodniopomorskiej KAS weszło jednocześnie do 26 wytypowanych miejsc. Działania przeprowadzono w 6 województwach: dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim. Podczas przeszukań siedzib firm i miejsc zamieszkania osób, które brały udział w nielegalnej działalności, zabezpieczono dokumenty, elektroniczne nośniki danych i telefony. Dowody wskazują na fikcyjną produkcję towaru i pozorne obroty między uczestnikami transakcji, które służyły unikaniu płacenia VAT i zmianie tożsamości towaru.

Tym razem – na poczet uszczupleń podatkowych – na rachunkach bankowych zabezpieczono 1,4 mln zł.

Straty budżetu to 37 mln zł

Trwają kontrole celno-skarbowe uczestników karuzeli. 3 spółki wykreślono z rejestru podatników VAT.

W trakcie dotychczasowych działań na rachunkach bankowych zablokowano łącznie ponad 4 mln zł, a szacowana strata budżetu państwa to prawie 37 mln zł.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie.

Materiał wideo:https://youtu.be/fSj2P4OI_pM

Informacje w sprawie udziela: Małgorzata Brzoza Rzecznik Prasowy Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie tel. 508 000 987 mail: rzecznik.ias.szczecin@mf.gov.pl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.09.2020, 10:16
Źródło informacji MF/KAS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP content” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ