Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury informuje:
Strona polska z niepokojem przyjęła informację o zablokowaniu możliwości wykonywania transportu towarów między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską. Sytuacja spowodowana nowymi obostrzeniami negatywnie wpływała na przepływ dóbr oraz pozycję kierowców i przedsiębiorstw przez nich reprezentowanych.
W działania po stronie polskiej zaangażowali się Prezydent Andrzej Duda i Premier Mateusz Morawiecki, a także Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Polskie służby konsularne zapewniały w ramach swoich możliwości pomoc kierowcom.
Zaistniała sytuacja nie zależy od strony polskiej, niemniej jednak podjęte zostały aktywne działania na polu politycznym i dyplomatycznym, mające na celu korzystne dla przedstawicieli branży transportowej i kierowców rozstrzygnięcie.
Premier RP Mateusz Morawiecki w bezpośredniej rozmowie zaapelował do Prezydenta Francji Emmanuela Macrona i Premiera Zjednoczonego Królestwa Borisa Johnsona o jak najszybsze znalezienie rozwiązania. Apel spotkał się ze zrozumieniem, a strona polska uzyskała deklarację wdrożenia procedury szybkiego testowania przez służby francuskie.
Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk przeprowadził rozmowę z Andreasem Scheuerem, ministrem transportu Republiki Federalnej Niemiec, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Minister Adamczyk otrzymał zapewnienie, że Prezydencja Niemiecka analizuje sytuację i podejmie stosowne działania. W wyniku zasygnalizowania problemów oraz wyzwań wynikłych z zaistniałej sytuacji, strona niemiecka zadeklarowała organizację telekonferencji przedstawicieli zainteresowanych państw. Wynika to zarówno z faktu, że Niemcy sprawują prezydencję w Radzie UE, jak i z faktu posiadania przez przedsiębiorców niemieckich dużej liczby pojazdów, które zostały zablokowane na granicy.
W najbliższym czasie Minister Andrzej Adamczyk planuje odbyć także rozmowy z innymi ministrami ds. transportu – Litwy, Bułgarii i Węgier. Polskiej stronie zależy na wspólnym działaniu grupy państw dysponującej dużą flotą pojazdów dla przewozu rzeczy.
Także w wyniku aktywności Polski, Komisja Europejska opublikowała wytyczne dot. podróży i transportu w kontekście nowej mutacji koronawirusa. Są one kierunkowo zgodne z oczekiwaniami Polski.
Rychłe pomyślne rozstrzygnięcie sprawy i zapewnienie możliwości powrotu polskich kierowców transportu drogowego z terytorium Zjednoczonego Królestwa do Polski przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia jest podstawowym dążeniem polskich służb.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ lgs/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.12.2020, 23:10 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |