Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury informuje:
- W Pradze odbyły się IX polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe, którym przewodniczyli premierzy Donald Tusk oraz Peter Fiala. Oprócz premierów Polski i Czech, w konsultacjach wzięli udział także szefowie resortów obu rządów, w tym minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
- Głównymi tematami dyskutowanymi przy „podstoliku” transportowym były odbudowa infrastruktury transportowej regionów przygranicznych po wrześniowej powodzi, rozwój transgranicznych połączeń kolejowych, wspólnie realizowane inwestycje drogowe oraz finansowanie projektów transportowych w kolejnych latach ze źródeł UE.
– Spotkanie przypada w bardzo trudnym momencie dla obu naszych państw. Zmagamy się ze skutkami katastrofalnej powodzi, której apogeum przypadło na pogranicze Polski i Czech. Naszym priorytetem jest szybka odbudowa zniszczonej infrastruktury i rozwój nowej, jak również pełne przywrócenie połączeń transgranicznych między Polską a Czechami. Omówiliśmy ze stroną czeską potrzebę budowy nowego zbiornika po stronie naszych sąsiadów, w miejscowości Nowe Herminowy, który będzie ochraniał przed skutkami powodzi nie tylko czeskie pogranicze, ale także i polskie – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Omawiając sprawy dotyczące transportu kolejowego, ministrowie potwierdzili, że bezpośrednie połączenie kolejowe „Baltic Express” relacji Gdynia – Bydgoszcz – Poznań - Wrocław – Praga zostanie uruchomione wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 15 grudnia 2024 r. Połączenie będzie realizowane cztery razy dziennie w obie strony. Inicjatywa jego uruchomienia idealnie wpisuje się w znaczący wzrost frekwencji czeskich turystów w Polsce.
– Mam nadzieję, że to połączenie wydatnie przyczyni się do dalszego wzajemnego ożywienia ruchu biznesowego, turystycznego oraz polsko-czeskiej wymiany handlowej – mówił minister Dariusz Klimczak.
Odnosząc się do spraw związanych z projektem budowy linii kolei dużych prędkości z Polski w kierunku Czech przez Katowice i Ostrawę, rozmawiano o pracach prowadzonych przez obie strony i dalszych działaniach w tej sprawie, w tym przy negocjowanym obecnie projekcie umowy międzynarodowej, dotyczącej budowy granicznego mostu kolejowego przez rzekę Olzę, w ciągu projektowanej linii KDP Katowice – Ostrawa.
Ponadto ministrowie ds. transportu wymienili informacje o stanie prac nad wspólnie realizowaną trasą drogową, połączeniem polskiej drogi ekspresowej S3 i czeskiej autostrady D11. Trasa połączy Czechy z zachodnimi regionami Polski i polskimi portami morskimi Morza Bałtyckiego: Szczecinem i Świnoujściem. Szef polskiego resortu infrastruktury podkreślił konieczność zsynchronizowania prac budowlanych, zwłaszcza że w Polsce wszystkie odcinki przy granicy czeskiej zostały ukończone, a ostatni brakujący odcinek na północy, biegnący do Świnoujścia będzie gotowy w 2025 r. Jednocześnie pozyskał potwierdzenie strony czeskiej, że z dniem 11 października br. rozpoczną się prace budowalne autostrady D11 na odcinku przygranicznym z Polską.
Innym istotnym zagadnieniem poruszonym przez ministrów była przyszłość finansowania europejskich inwestycji infrastrukturalnych, w kontekście debaty o planowanym przyszłym wieloletnim budżecie UE - Wieloletnich Rama Finansowych po 2027 r. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak wskazał na potrzebę zwiększenia finansowania sektora transportu w Wieloletnich Ramach Finansowych 2028-2034 i jednocześnie zapewnienia stabilnych źródeł finansowania dla infrastruktury leżącej na transeuropejskiej sieci TEN-T.
W ramach rozmów omówiono także konkurencyjność przemysłu motoryzacyjnego w Unii Europejskiej.
Po dwustronnych rozmowach ministrów resortowych odbyła się sesja plenarna podsumowująca konsultacje z udziałem Premierów Polski i Czech.
– Podejmujemy wspólne inicjatywy, dzielimy się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Niezmiennie wynika z naszej współpracy, że tam, gdzie to możliwe zawsze powinniśmy mówić jednym głosem – podsumował spotkanie minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Spotkanie było już piątym w tym roku na szczeblu kierownictw resortów ds. transportu. Poprzednie, VIII polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe odbyły się w 2023 r. w Katowicach.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ bk/ jpn/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.10.2024, 16:39 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |