Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Infrastruktury informuje:
8 listopada 2022 r. w obecności wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka podpisany został list intencyjny pomiędzy Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu a Zespołem Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin SA, Stowarzyszeniem Powidzkiego Parku Krajobrazowego, samorządami oraz nadleśnictwem. Strony zadeklarowały podjęcie działań w kierunku odbudowy zasobów wodnych Powidzkiego Parku Krajobrazowego i sąsiadujących z nim obszarów.
– Odbudowa stosunków wodnych w rejonie Powidzkiego Parku Krajobrazowego i w zlewni Biskupiej Strugi jest zadaniem koniecznym, by przyśpieszyć odbudowę poziomu wód na tym obszarze. Jestem przekonany, że dzięki szeroko zakrojonej współpracy jesteśmy w stanie zrealizować wszystkie planowane przedsięwzięcia – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Celem listu intencyjnego jest podjęcie współpracy na rzecz przywrócenia zasobów wodnych w jeziorach Powidzkiego Parku Krajobrazowego i obszarach przyległych oraz poprawy stosunków hydrologicznych w tym rejonie. Celem porozumienia jest ponadto zwiększenie retencji na terenie wschodniej Wielkopolski, a także wykorzystanie wyrobisk pokopalnianych zlokalizowanych w zlewni Biskupiej Strugi do prowadzenia gospodarki retencyjnej i przeciwpowodziowej.
Współpraca prowadzona będzie w ramach zadania „Zwiększenie retencji i ochrony przeciwpowodziowej środkowej Warty poprzez wykorzystanie potencjału zbiorników powyrobiskowych w zlewni Biskupiej Strugi oraz przystosowanie Kanału Ślesińskiego do przerzutu wód”. Realizacja zadania ma na celu przerzut wód z Warty do stanowiska szczytowego Kanału Ślesińskiego poprzez istniejące przepompownie w Morzysławiu i Pątnowie, skąd woda będzie doprowadzana rurociągami do zbiorników po odkrywkach węgla brunatnego położonych na północny-zachód od Konina. Zbiorniki te zostaną docelowo włączone w system zlewniowy Biskupiej Strugi i jej dopływów, co pozwoli na poprawę bilansu wodnego na tym obszarze.
Realizacja inwestycji przewidziana jest na lata 2022-2025, a jej koszt ma wynieść ok. 35 mln zł. Zadanie będzie jednym z 25 przewidzianych do realizacji w ramach projektu „Zwiększenie retencji i odbudowa zasobów wodnych terenów pogórniczych na obszarze Wielkopolski wschodniej”, zgłoszonego do finansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 08.11.2022, 17:52 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |