Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MI: Powidzki Park Krajobrazowy: lepsza ochrona przed powodzią i niedoborem wody (komunikat)

08.11.2022, 17:52aktualizacja: 09.11.2022, 09:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

8 listopada 2022 r. w obecności wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka podpisany został list intencyjny pomiędzy Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu a Zespołem Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin SA, Stowarzyszeniem Powidzkiego Parku Krajobrazowego, samorządami oraz nadleśnictwem. Strony zadeklarowały podjęcie działań w kierunku odbudowy zasobów wodnych Powidzkiego Parku Krajobrazowego i sąsiadujących z nim obszarów.

– Odbudowa stosunków wodnych w rejonie Powidzkiego Parku Krajobrazowego i w zlewni Biskupiej Strugi jest zadaniem koniecznym, by przyśpieszyć odbudowę poziomu wód na tym obszarze. Jestem przekonany, że dzięki szeroko zakrojonej współpracy jesteśmy w stanie zrealizować wszystkie planowane przedsięwzięcia – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Celem listu intencyjnego jest podjęcie współpracy na rzecz przywrócenia zasobów wodnych w jeziorach Powidzkiego Parku Krajobrazowego i obszarach przyległych oraz poprawy stosunków hydrologicznych w tym rejonie. Celem porozumienia jest ponadto zwiększenie retencji na terenie wschodniej Wielkopolski, a także wykorzystanie wyrobisk pokopalnianych zlokalizowanych w zlewni Biskupiej Strugi do prowadzenia gospodarki retencyjnej i przeciwpowodziowej.

Współpraca prowadzona będzie w ramach zadania „Zwiększenie retencji i ochrony przeciwpowodziowej środkowej Warty poprzez wykorzystanie potencjału zbiorników powyrobiskowych w zlewni Biskupiej Strugi oraz przystosowanie Kanału Ślesińskiego do przerzutu wód”. Realizacja zadania ma na celu przerzut wód z Warty do stanowiska szczytowego Kanału Ślesińskiego poprzez istniejące przepompownie w Morzysławiu i Pątnowie, skąd woda będzie doprowadzana rurociągami do zbiorników po odkrywkach węgla brunatnego położonych na północny-zachód od Konina. Zbiorniki te zostaną docelowo włączone w system zlewniowy Biskupiej Strugi i jej dopływów, co pozwoli na poprawę bilansu wodnego na tym obszarze.

Realizacja inwestycji przewidziana jest na lata 2022-2025, a jej koszt ma wynieść ok. 35 mln zł. Zadanie będzie jednym z 25 przewidzianych do realizacji w ramach projektu „Zwiększenie retencji i odbudowa zasobów wodnych terenów pogórniczych na obszarze Wielkopolski wschodniej”, zgłoszonego do finansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.11.2022, 17:52
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ