Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MI: Tarcza „Katarzyna” wydrąży tunel, który połączy Polskę (komunikat)

21.06.2024, 14:38aktualizacja: 21.06.2024, 14:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Budowany w Łodzi podziemny tunel połączy dwie części miasta, stając się niezwykle ważnym elementem systemu transportowego aglomeracji łódzkiej i całego systemu kolejowego w kraju. Rozpoczyna się kolejny etap budowy tej ważnej inwestycji - maszyna TBM (ang. tunnel boring machine) Katarzyna wznawia drążenie tunelu głównego pod centrum Łodzi. 21 czerwca 2024 r. budowę wizytował minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

"Budowa tunelu pod centrum Łodzi to najważniejsza inwestycja kolejowa w Polsce, która zasypie lukę komunikacyjną, funkcjonującą od XIX wieku. Dzisiaj rusza jej kolejny etap, a więc wznowienie drążenia większego, dwutorowego podziemnego przejścia kolejowego pod miastem. Odkąd zapewniliśmy stabilne finansowanie projektu oraz określiliśmy jego harmonogram, pracę nad budową tunelu, a właściwie pięciu tunelów pod Łodzią nabrały wreszcie tempa. Możemy mówić o zaawansowaniu projektu na poziomie 67 proc." — powiedział na miejscu budowy minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Dotychczas tarcza TBM Katarzyna (większa z dwóch maszyn drążących) wydrążyła ok. 1 km dwutorowego tunelu, którego długość to 2,3 km. Mniejsza tarcza TBM Faustyna wybudowała już ponad dwa i pół z czterech jednotorowych tuneli, które połączą stacje Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec z dwutorowym tunelem głównym do Łodzi Fabrycznej. Trwa drążenie trzeciego tunelu o długości ok. 748 m, z czego tarcza Faustyna wykonała prawie 700 m.

Prowadzone są jednocześnie prace na budowie podziemnych przystanków. Stan zaawansowania budowy przystanku Polesie wynosi 62 proc., Koziny - 59 proc., a Śródmieście - 54 proc..

Przerwa w drążeniu tunelu przez TBM Katarzyna była spowodowana koniecznością opracowania, wdrożenia i sfinansowania planu wzmocnienia gruntu pod budynkami znajdującymi się na trasie tunelu. Kluczowym elementem wzmocnienia jest budowa tzw. szachtów. Łącznie na odcinku Łódź Polesie - Łódź Śródmieście - Łódź Fabryczna powstanie ich 15.

Budowa podziemnego połączenia kolejowego Łodzi Fabrycznej ze stacjami Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec to kontynuacja dużego projektu, w ramach którego wybudowano Dworzec Fabryczny oraz zmodernizowano odcinek Łódź Fabryczna - Łódź Widzew.

Tzw. łódzkie metro zakłada budowę 3 nowych podziemnych przystanków (Śródmieście, Polesie, Koziny), dzięki czemu zwiększy się dostęp do szybkiego i wygodnego transportu kolejowego. Wzrośnie liczba pociągów i częstotliwość ich kursowania przez miasto. Przystanki będą zintegrowane z komunikacją miejską (tramwajową i autobusową) i ułatwią poruszanie się po mieście.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pmal/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.06.2024, 14:38
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ