Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKDNiS: Polskie dziedzictwo w Gruzji i współpraca polsko-gruzińska (komunikat)

27.05.2021, 21:33aktualizacja: 28.05.2021, 09:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKDNiS informuje:

Rozmowa z gruzińską minister kultury sportu i młodzieży Teą Culukiani na temat wsparcia przez Polskę reform gruzińskich instytucji kultury, wizyta w kościele powołania Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tbilisi – XIX-wiecznej świątyni zbudowanej ze składek polskich migrantów, a także wizyta w Bibliotece Narodowej wypełniły kalendarz drugiego dnia delegacji wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu w Gruzji.

Kościół pw. śś. Piotra i Pawła – polskie dziedzictwo

Wicepremier Piotr Gliński rozpoczął drugi dzień pobytu w Gruzji od wizyty w kościele pw. śś. Piotra i Pawła, tzw. polski kościół zbudowany ze składek migrantów z Polski. Na liście fundatorów znajdują się m.in. Zygmunt Krasicki, Zofia Potocka, Konstanty Przeździecki oraz wielu polskich lekarzy, oficerów i urzędników zamieszkałych w Gruzji.

Świątynia w stylu klasycyzującego neobaroku została zbudowana w 1877 roku, chociaż starania o jej powstanie rozpoczęto już 17 lat wcześniej. W czasie reżimu sowieckiego kościół Piotra i Pawła stanowił jedyną katolicką świątynię na Kaukazie. Budynek przetrwał tylko dzięki hojności wiernych oraz posłudze ks. Stepana Gewargisa – jedynego duchownego, który uniknął zesłania i kontynuował pełnienie obowiązków kapłańskich na parafii.

Największym wydarzeniem w historii kościoła była wizyta papieża Jana Pawła II, który w 1999 roku spotkał się tu z przedstawicielami parafii katolickich w Gruzji.

Za dokumentację i konserwację budynku „Polskiego Kościoła” odpowiedzialna jest Fundacja Ochrony Wspólnego Dziedzictwa Kulturowego „Terpa”. Projekt finansuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Współpraca polsko-gruzińska

Rozmowy wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego z minister kultury, sportu i młodzieży Teą Culukiani było najważniejszym punktem drugiego dnia wizyty w Gruzji. Spotkanie odbyło się w Galerii Narodowej, będącej częścią Gruzińskiego Muzeum Narodowego.

Głównym tematem bilateralnych rozmów ministrów była współpraca z Polską, a przede wszystkim udział polskich ekspertów w procesie odnowy gruzińskich instytucji kultury, którzy podzielą się swoim doświadczeniem.

Polska od 2008 wspiera finansowo prace konserwatorskie oraz inwentaryzacyjne obiektów polskiego dziedzictwa kulturowego w Gruzji. Wśród instytucji, które obecnie prowadzą ścisłą współpracę z Gruzją jest Narodowy Instytut Ochrony Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, zaangażowany m.in. w realizowane ze środków MKDNiS prace konserwatorskie kościoła p.w. śś. Piotra i Pawła w Tbilisi oraz prace przy dwóch upamiętnieniach w Kutaisi: tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom AK z Wileńszczyzny, którzy zmarli w obozie NKWD w Kutaisi, oraz popiersia Władysława Raczkiewicza, urodzonego w tym mieście Prezydenta RP na Uchodźstwie. Ponadto Muzeum Narodowe w Krakowie realizuje wieloletni projekt współpracy z Agencją Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Gruzji finansowany w ramach programu „Kultura inspirująca” oraz planuje zorganizowanie w 2024 r. wystawy sztuki gruzińskiej. Natomiast Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowujące wystawę prac Henryka Hryniewskiego ze zbiorów Gruzińskiego Muzeum Narodowego.

Biblioteka Polska

Wicepremier Gliński na zakończenie wizyty odwiedził Bibliotekę Polską, która mieści się w budynku Narodowej Biblioteki Parlamentu Gruzji. Biblioteka Polska została otwarta w listopadzie 2018 roku – w 80. rocznicę śmierci Henryka Hryniewskiego rozstrzelanego przez sowietów w ramach tzw. akcji polskiej.

Zbiory umieszczono w budynku głównym nadając Sali Sztuki i Literatury Polskiej imię Henryka Hryniewskiego. Znalazły się tam polonika znajdujące się w zbiorach Biblioteki Narodowej Parlamentu Gruzji oraz księgozbiór związany z Polską i stosunkami polsko-gruzińskimi.

Wicepremier Piotr Gliński przebywał w Gruzji z dwudniową wizytą na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wraz z polską delegacją pierwszego dnia uczestniczył w oficjalnych obchodach Dnia Niepodległości Gruzji, złożeniu wieńca pod pomnikiem śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi oraz w uroczystym koncercie z okazji święta, a drugiego – w spotkaniu plenarnym delegacji polskiej i gruzińskiej pod przewodnictwem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezydent Gruzji Salome Zourabichvili.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pat/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.05.2021, 21:33
Źródło informacji MKDNiS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ