Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKDNiS: Powstałe dzięki wsparciu MKDNiS Muzeum Pamięci Sybiru – uroczyście otwarte (komunikat)

17.09.2021, 16:16aktualizacja: 17.09.2021, 16:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKDNiS informuje:

„Jesteśmy dzisiaj uczestnikami wyjątkowego wydarzenia. Od dzisiaj Muzeum Pamięci Sybiru, jedno z najważniejszych muzeów budowanych w ostatnim czasie w Polsce, udostępnia zwiedzającym swoją stałą ekspozycję. To wzruszająca chwila. Tym bardziej, że uczestniczą w niej ci, którzy zostali zesłani na nieludzką ziemię. Przeżyli głód, chłód, niewolniczą pracę i wielką tęsknotę. Nie wszyscy, niestety, stamtąd wrócili” – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas uroczystego otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku w Światowym Dniu Sybiraka.

Muzeum Pamięci Sybiru jest jedną z ponad 200 inwestycji muzealnych realizowanych obecnie przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

„Data dzisiejszego wydarzenia nie jest przypadkowa. 17 września 2021 roku – w Światowym Dniu Sybiraka – obchodzimy jednocześnie 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Rocznicę, która boleśnie zapisała się na kartach naszej historii. I to właśnie dzisiaj otwiera się pierwsze w kraju Muzeum, którego istotą i głównym celem jest troska o upamiętnienie tych, którzy zginęli w dramatycznych warunkach, z dala od ojczystej ziemi, a także o tych, którzy przeżyli deportację i zesłanie, ale zostawili w swoim sercu wspomnienie o nieludzkim cierpieniu i dramacie, które stały się ich udziałem” – powiedział Piotr Gliński. Wicepremier podkreślił, że Muzeum Pamięci Sybiru powstało w wyjątkowym miejscu – w jednym z przedwojennych magazynów wojskowych przylegających do bocznicy kolejowej dawnego Dworca Poleskiego.

„W latach 1940-41 oraz w 1944 roku to właśnie tutaj Sowieci ładowali do wagonów mieszkańców Białostocczyzny, by następnie deportować ich na Sybir. To właśnie stąd w 1943 roku Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince Żydów z białostockiego getta. To miejsce musi robić i robi ogromne wrażenie. Taka jest też nasza misja – chcemy, aby nowe instytucje pamięci, instytucje kultury, powstawały w miejscach, które są świadkami najważniejszych i najbardziej bolesnych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny. Po to, aby pamięć o tych ludziach i o tych miejscach nigdy nie zginęła” – powiedział.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu mówił także o zaangażowaniu państwa polskiego oraz resortu KDNiS w powstanie Muzeum Pamięci Sybiru.

„Jest dla mnie oczywiste, że polskie państwo i polski rząd wsparły finansowo realizację tego ważnego przedsięwzięcia. Od początku, gdy na przełomie 2015 i 2016 roku usłyszałem o tej konkretnej inicjatywie od moich przyjaciół w Sejmie, wiedząc jak prężne są w Białymstoku środowiska Sybiraków, zadeklarowałem zaangażowanie MKDNiS w ten projekt. Minister Jarosław Sellin, przyjechał do Białegostoku, spotkał się z panem prezydentem i podjęte zostały konkretne działania, a budowa poszła bardzo szybko. Cztery lata to jeden z rekordów budowy takiej instytucji w Polsce. Wielkie gratulacje” - podkreślił Piotr Gliński. "Budujemy wiele innych ważnych muzeów, których przez lata nie budowano. Ponad 200 różnych instytucji - również we współpracy z samorządami. Polskie Państwo wreszcie poważnie podchodzi do realizacji polskiej polityki pamięci. Wspieramy i budujemy m.in. cztery muzea, które są poświęcone Kresom - budujemy Muzeum Kresów w Lublinie, wspieramy Muzea w Lubaczowie, Brzegu i Sejnach. Drodzy Sybiracy – współtwórcy tego miejsca, proszę przyjąć wyrazy najwyższego uznania i wdzięczności wszystkim zaangażowanym w realizację i powodzenie tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Życzę niezwykłych przeżyć podczas zwiedzania ekspozycji” – zakończył wicepremier.

Wsparcie MKDNiS

Projekt przekształcenia dawnych magazynów wojskowych przy ulicy Węglowej w Białymstoku w nowoczesne Muzeum Pamięci Sybiru był realizowany od 2016 do 2019 roku. W tym okresie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wsparło tę inwestycję kwotą 9,4 mln zł, przekazując, w ramach trzech dotacji ministra z programu „Infrastruktura kultury”, w 2016 r. – 1 mln zł, w 2018 r. – 6,4 mln zł i w 2019 r. – 2 mln zł.

MKDNiS wsparło również przygotowanie wystawy stałej. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach funduszy unijnych w wysokości prawie 6,8 mln zł (koszt całkowity wynosił ponad 12,9 mln zł).

O muzeum

Muzeum Pamięci Sybiru jest poświęcone ludziom, którzy od końca XVI aż do połowy XX wieku byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak też tym, którzy podążali tam dobrowolnie. Instytucja opowiada o jeńcach, więźniach, zesłańcach i deportowanych, a także o tych, którzy przed I wojną światową odkrywali Syberię i aktywnie uczestniczyli w zagospodarowaniu jej ogromnych obszarów. Muzeum łączy wyniki badań i narrację historyków ze wspomnieniami uczestników i świadków zdarzeń. Pokazuje ogromne emocje ukryte w zwykłych na pozór przedmiotach, przenosząc zwiedzających w niezwykłą krainę – tajemniczy, piękny, a jednocześnie okrutny i bezwzględny Sybir.

Budynek Muzeum Pamięci Sybiru został ulokowany na terenie przedwojennych, polskich magazynów wojskowych, które bezpośrednio przylegają do dawnego, brzeskiego traktu kolejowego. Kompleks muzealny ma powierzchnię 5,5 tys. m².

Wystawa stała

Wystawa stała Muzeum Pamięci Sybiru to opowieść o losach Polaków przymusowo deportowanych w głąb Rosji Sowieckiej podczas największych deportacji w latach II wojny oraz późniejszych – aż do 1956 roku. Szacuje się, że w latach 1940-41 deportowano nawet 1 mln polskiej ludności. Deportacje miały na celu eksterminację polskich elit politycznych, intelektualnych i gospodarczych.

Na wystawie znalazły się zarówno przedmioty zabrane w pośpiechu z domu rodzinnego w dniu wywózki: walizka, haftowana chusteczka, porcelanowa figurka, książeczka do nabożeństwa, garstka ziemi zawinięta w kawałek płótna, maszyna do szycia, nożyczki czy lokówka do włosów, jak i pamiątki przywiezione z Syberii – pojemnik na żywność z kory brzozowej, fufajka, maska chroniąca przed owadami czy sowiecki tytoń.

Poprzez wybrane przedmioty, fotografie i dokumenty, przez lata pieczołowicie przechowywane w domowych szufladach, odczytujemy losy tysięcy rodaków i ich rodzin doświadczających dramatu przesiedleń, niewolniczej pracy, głodu, chorób i poczucia beznadziejności. Prezentowane artefakty przypominają nam losy ofiar czterech deportacji.

„Sieć nowoczesnych muzeów”

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku jest częścią projektu „Sieć nowoczesnych muzeów”. MKDNiS realizuje obecnie ponad 200 inwestycji muzealnych w całym kraju. Trwa budowa nowych muzeów, przeprowadzane są adaptacje lub remonty, a w ukończonych budynkach przygotowywane są wystawy stałe. Konsekwentnie powiększamy liczbę współprowadzonych instytucji muzealnych, zwiększając tym samym ich rangę oraz otwierając nowe drogi rozwoju.

Sieć tworzonych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu muzeów jest bardzo szeroka. Budowane i modernizowane są nie tylko instytucje poświęcone polskiej pamięci, ale także muzea poświęcone sztuce, muzea biograficzne itp.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ robs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.09.2021, 16:16
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ