Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu informuje:
Zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych poza systemem polskich związków sportowych mogą korzystać z basenów, siłowni oraz klubów i centrów fitness, a także uczestniczyć w zawodach i zajęciach sportowych. Na wniosek ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, nowe regulacje znalazły się w rozporządzeniu Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie z 19 marca w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przepisy weszły w życie 9 kwietnia.
Doprecyzowanie przepisów pomoże kontynuować cykl szkoleniowy i przygotowawczy do igrzysk zawodnikom, którzy przygotowują się do igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich lub igrzysk głuchych, ale nie są objęci systemem szkolenia polskich związków sportowych. Do tej pory możliwość taką mieli tylko członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich.
Podmiotami uprawnionymi do potwierdzania statusu sportowców, którzy znajdują się poza systemem szkolenia pzs, są Polski Komitet Olimpijski albo Polski Komitet Paraolimpijski.
Obowiązujące regulacje:
Zgodnie z obowiązującymi już ograniczeniami w związku z wystąpieniem epidemii, możliwa jest organizacja współzawodnictwa, zajęć i wydarzeń sportowych (bez udziału publiczności i w ścisłym reżimie sanitarnym) jedynie dla sportu zawodowego, zawodników pobierających stypendium sportowe, zawodników będących członkami kadry narodowej, reprezentacji olimpijskiej lub reprezentacji paraolimpijskiej, uprawiających sport w ramach ligi zawodowej. Nowa regulacja włącza do tej grupy wszystkich sportowców przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych.
Obowiązuje również zakaz prowadzenia działalności basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem obiektów działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich i zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych.
Zawieszone zostało m.in. przeprowadzanie egzaminów na uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej (patenty żeglarskie oraz pateny i licencje motorowodne), organizowanie i prowadzenie szkoleń oraz egzaminów na tytuły instruktora lub trenera sportu.
Gdy tylko sytuacja epidemiczna ulegnie poprawie, MKDNiS podejmie wszelkie starania, aby przywrócić jak najszerszą dostępność obiektów sportowych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ cegl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.04.2021, 10:47 |
Źródło informacji | MKDNiS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |