Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: 100. rocznica urodzin Jana Pawła II – wydarzenia w całej Polsce (komunikat)

16.05.2020, 13:40aktualizacja: 16.05.2020, 13:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MKiDN informuje -

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wraz z wieloma instytucjami kultury w całym kraju – zaplanowało szereg wydarzeń z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. W najbliższy poniedziałek, 18 maja, odbędzie się wyjątkowy koncert „Santo Subito – Prorok naszych czasów” organizowany przez Biuro Programu „Niepodległa” oraz TVP. Koncert będzie transmitowany o godz. 18.00 w TVP1 i na antenie Jedynki Polskiego Radia. Ze względu na obecną sytuację część wydarzeń z okazji rocznicy zostanie zrealizowana w Internecie, a część jest już przeniesiona na drugą połowę roku (16 października będziemy obchodzić 42. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża). 100. rocznica urodzin Jana Pawła II obchodzona jest pod auspicjami UNESCO.

Koncert „Santo Subito – Prorok naszych czasów” – transmisja w TVP1 i Jedynce Polskiego Radia

Podczas koncertu, który rozpocznie się o godzinie 18 zabrzmią takie utwory jak: „Święty Boże”, „Osiem błogosławieństw”, „Barka”, „Kto się w opiekę odda Panu swemu”, „Gdyby Wiara Twa”, „Jezus Najwyższe imię”, „W krzyżu cierpienie”, „Bądź przy mnie”, „Doskonały Przegrany”, „WirujuHospody”, „Nowa Wieża Babel”, „Wszystka moja nadzieja”, „Ty wiesz najlepiej”, „Jak rozpoznam cię”, „Psalm 23”, „Modlitwa o pokój”, „Nasi nieśmiertelni”, „Przemija życie”, „Pan jest mocą swojego ludu” oraz medley z polskich Hymnów Światowych Dni Młodzieży.

Poszczególne utwory przeplatane będą archiwalnymi materiałami wideo z wypowiedziami Świętego Jana Pawła II, zarejestrowanymi podczas jego pielgrzymek do Polski. Finałem widowiska będzie procesja księży z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie i przejście do wieży Sanktuarium, skąd usłyszymy błogosławieństwo na cztery strony świata.

Szczegóły dostępne na stronie „Niepodległej” - https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/santo-subito-prorok-naszych-czasow-juz-w-poniedzialek-wyjatkowy-koncert/

Działania Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

Odsłonięcie fragmentu muru berlińskiego

18 maja przed Muzeum zostanie odsłonięty fragment muru berlińskiego, który będzie przypominał o wkładzie Jana Pawła II w pokojowy proces upadku komunizmu, którego jednym z symboli - obok „Solidarności” - jest właśnie upadek muru berlińskiego.

#WirtualnaPielgrzymka na 100. #urodzinyJP2

W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Ambasada RP w Rzymie, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.

Dla tych wszystkich, którzy z powodu epidemii nie mogli przybyć do Rzymu i wziąć udziału w odwołanych uroczystościach w Watykanie, przygotowano wyjątkową podróż po miejscach związanych z obecnością Papieża-Polaka jak Bazylika św. Piotra czy Kaplica Sykstyńska. Wirtualna Pielgrzymka będzie opierać się na szlaku opracowanym przez Szkolę Polską:

https://izi.travel/it/3c33-rzym-i-okolice-sladami-sw-jana-pawla-ii/pl#b6b74432-e3ec-4e05-b35a-f2353f950a9d

Codziennie na stronie internetowej Muzeum oraz na profilach społecznościowych i kanale YouTube będą prezentowane materiały video, zdjęcia i cytaty związane z papieżem oraz Wiecznym Miastem.

„Karol” – serial animowany o Janie Pawle II

„Karol” – to tytuł serialu animowanego inspirowanego życiem Jana Pawła II. Na kanale YouTube Mt 5,14 cyklicznie prezentowana jest seria, która ma liczyć 50 odcinków. Tematem każdego z nich będzie krótka historia lub zdarzenie z życia Karola Wojtyły – od czasów dzieciństwa, po dojrzałe lata pontyfikatu. Serial jest produkowany przez Animoon dla Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

STOkrotnie – kartki z życzeniami dla Jana Pawła II

STOkrotnie to akcja upamiętniająca urodziny Papieża Polaka skierowana do wszystkich, bez względu na wiek. Aby się w nią włączyć, wystarczy do 18 maja 2020 r. przesłać do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego własnoręcznie wykonaną kartkę urodzinową z życzeniami dla Jana Pawła II. Zachęcamy do przesyłania skanów lub zdjęć przygotowanych kartek na adres: edukacja@mt514.pl W dniu urodzin nadesłane prace będą publikowane stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Działania - Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

„Wirtualny spacer”

W ramach „Wirtualnego spaceru” udostępniona została cała przestrzeń muzeum. Spacer rozpoczyna się od poznania małej Ojczyzny, która ukształtowała młodego Karola. Poznajemy losy wadowickich żydów, a następnie wiedzeni przez karmel i kalwarię zebrzydowską poznajemy wielką miłość Jana Pawła II do gór.

Tak dochodzimy do serca muzeum, czyli Mieszkania Wojtyłów miejsca w którym urodził się i dorastał przyszły papież. Razem z Karolem przeżywamy śmierć matki i odejście brata, a także wyjazd na studia do Krakowa, wojnę, ciężką fizyczną pracę i odpowiedź na jego powołanie do kapłaństwa.

Towarzyszymy papieżowi w podróżach od ukochanej ojczyzny a także po świecie. Poznajemy nauczanie i przesłanie jego życia aby w końcu towarzyszyć mu w chwilach odejścia do domu ojca. Wirtualny spacer jest dostępny przez stronę internetową instytucji: www.domjp2.pl

„Dom mojego dzieciństwa”

„Dom mojego dzieciństwa” to 7-odcinkowy cykl krótkich filmów, opowiadających historię rodziny Wojtyłów sprzed czasu narodzin małego Lolka. Od poniedziałku 11 maja – codziennie o 17.00 na Facebooku Muzeum oraz na kanale Youtube zamieszczane są premierowe odcinki. Opowiadana jest historia Emilii Wojtyłowej – matki papieża, a także ojca Karola Seniora, brata Edmunda i rodziny Kaczorowskich. A wszystko po to, żeby na koniec pozwolić Państwu wysłuchać zaskakującej opowieści Pani Heleny Szczepańskiej, sąsiadki Wojtyłów i historii jej wielkiej radości z narodzin Lolusia.

Akcja „Cała Polska śpiewa Barkę”

Początkowym założeniem Muzeum było, aby cała Polska od Bałtyku po Tatry wybrzmiała jednym głosem wdzięczności. Ograniczenia spowodowane epidemią realnie ograniczyły wydarzenie. Ale możemy śpiewać w domach, na balkonach, w ogrodach i lasach! Solo i w rodzinach. Akcja już dawno wykroczyła poza granice Polski, skąd docierają do Muzeum nagrania. Śpiewa Janek z Kamerunu z całą wioską, śpiewają w Tanzanii w Chicago i Nowym Jorku i mamy nadzieję, że tych świadectw wdzięczności będzie coraz więcej.

Muzeum zachęca do tego, by podzielić się swoimi aranżacjami, niezależnie czy będziecie „Barkę” śpiewać, tańczyć, grać czy po prostu recytować. Przez cały miesiąc można to zrobić na stronie wydarzenia https://www.facebook.com/events/742408482845528, a także oznaczając fanpage (@domjp2) lub #jestemwdzieczny w waszych Facebookowych profilach.

„NON ABBIATE PAURA” – koncert Polskiej Opery Królewskiej

Już 18 maja, dokładnie w 100. rocznicę urodzin kard. Karola Wojtyły zabrzmią, przygotowane specjalnie z tej okazji, utwory w wykonaniu solistów Polskiej Opery Królewskiej, m.in. Marty Boberskiej, Andrzeja Klimczaka oraz Wojciecha Gierlacha, z towarzyszeniem organów, na których zagra Krzysztof Łazicki.

Artyści wykonają utwory sakralne Wolfganga Amadeusa Mozarta, Franza Schuberta i Cesara Francka oraz pieśni religijne Stanisława Moniuszki. Koncert z Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie dostępny będzie on- line na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej 18 maja o godzinie 19.00.

Wystawa malarstwa Józefa Hałasa – Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury zaprasza do galerii Kordegarda, która ponownie otwiera swoje podwoje 18 maja o godz. 18.00. Wystawa malarstwa Józefa Hałasa, którą Kordegarda inauguruje swoją działalność po przerwie, nawiązuje do 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Józef Hałas, podobnie jak polski Papież, kochał polskie góry i wędrówki po szlakach. Dla obydwu góry stanowiły rodzaj absolutu.?Obrazy prezentowane w Kordegardzie wybrane zostały przez Józefa Hałasa w 2003 roku na specjalną wystawę przygotowywaną dla Ojca Świętego z okazji 25-lecia Jego pontyfikatu. Do?realizacji wystawy w Watykanie nie doszło wówczas z powodu złego stanu zdrowia Jana Pawła II. W Kordegardzie pokażemy część tamtej ekspozycji.?

Narodowe Centrum Kultury zaprasza też na wirtualną filmową wystawę, która prezentuje ponad 40 prac medalierskich współczesnych polskich artystów, inspirowanych nauczaniem i tekstami Jana Pawła II na temat czasu, wieczności, przemijania. Wystawa będzie prezentowana online od 25 maja.

Ponadto NCK we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowuje monografię Jan Paweł II – miara wielkości człowieka. Publikacja, która ukaże się w serii Jubileusze to próba omówienia wielowymiarowego pontyfikatu Papieża Polaka, jego twórczości, myśli, nauczania. Autorzy pokażą Jana Pawła II jako głowę Kościoła katolickiego, przywódcę i dyplomatę, twórcę idei a przede wszystkim człowieka kultury i dialogu. W tomie znajdą się teksty wielkich osobistości świata kultury i nauki, m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Bernarda Lacomte'a, Ireny Lipowicz, o. Macieja Zięby, Charles'a Merciera.

„Zatrute źródło” – instalacja artystyczna Muzeum Narodowego w Warszawie

W czerwcu br. Muzeum Narodowe w Warszawie zaprezentuje instalację artystyczną zatytułowaną „Zatrute źródło”, upamiętniającą postać papieża Jana Pawła II. Projekt autorstwa cenionego artysty Jerzego Kaliny jest interwencją w przestrzeń publiczną, podkreślającą dziejową rolę wybitnego Polaka. Dzięki lokalizacji na Dziedzińcu Głównym MNW z instalacją będą mogły się zapoznać tysiące osób odwiedzających Muzeum, jak i wszyscy ci, którzy codziennie przemierzają Aleje Jerozolimskie. Projekt będzie można oglądać do końca września.

„Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka” – wystawa Muzeum Narodowego w Krakowie

Wystawa poświęcona fotografii Adama Bujaka obejmująca okres od 2 połowy XX wieku do początku XXI wieku miała odbyć się w maju, jednak w związku z zagrożeniem epidemiologicznym COVID-19 i troską o odwiedzających MNK Dyrekcja podjęła decyzję o przesunięciu terminu otwarcia wystawy na kolejny miesiąc.

Mimo to, MNK wykorzystując swoje media społecznościowe, chce upamiętnić dzień urodzin Papieża Polaka i już teraz zaprasza na swój profil facebookowy (@muzeum.narodowe.krakow) do obejrzenia przedpremierowego pokazu wybranych zdjęć z wystawy. Narratorką krótkiego filmu promującego wystawę będzie krakowska aktorka Anna Dymna.

Ponadto, z okazji setnej rocznicy na stronie internetowej www.mnk.pl będzie można obejrzeć fotogalerię 20 zdjęć Adama Bujaka przygotowaną przez Kuratorkę wystawy Magdalenę Święch.

Wystawę Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka będzie można zobaczyć od 19 czerwca w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem zwiedzania wystawy w czasie epidemii.

Wystawa „Jan Paweł II Honorowy Obywatel Lublina. W stulecie urodzin” – Muzeum Lubelskie

Już w najbliższą niedzielę 17 maja w mediach społecznościowych Muzeum Lubelskiego zaprezentowana zostanie wirtualna wystawa opowiadająca o najważniejszych wydarzeniach i miejscach w Lublinie związanych z Ojcem Świętem.

Dzień później, 18 maja wystawa będzie prezentowana w wersji stacjonarnej przed główną siedzibą Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

Międzynarodowy festiwal muzyczny „Decalogue” – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Projekt „Decalogue” powstał we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które wspiera konkretne działania w zakresie pomocy humanitarnej we wszystkich zapalnych punktach na mapie świata. Widowisko muzyczne łączy nie tylko artystów z całego świata, ale również różne gatunki i style muzyczne. Inspiracją do stworzenia wszystkich kompozycji było dziesięć przykazań oraz nauczanie Jana Pawła II.Arka Noego z repertuarem dla najmłodszych gości oraz Luxtorpeda dla trochę starszych; Marcin Pospieszalski w wykonaniu mazurków nawiązujących do polskiej ludowości; Mietek Szcześniak z projektem Nierówni na podstawie poezji ks. Jana Twardowskiego; Jan Trebunia wraz góralami w odwołaniu do sentymentu tatrzańskiego; czy Józef Skrzek z elementami spektaklu świetlnego po zmroku. Występy zagranicznych twórców: Leviego Sakali z Zambii, rapera Ojca Stana Fortuny, Adeba Chamoun oraz Kalvina Granta z Jamajki będą bezpośrednim nawiązaniem do licznych i odległych geograficznie pielgrzymek papieskich oraz działań na rzecz ekumenizmu. Zwieńczeniem festiwalu będzie wykonanie utworów składających się na projekt „Decalogue”.

Wydarzenie zostało przeniesione na jesień br.

„Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II” – wystawa Zamku Królewskiego

Ekspozycja zatytułowana Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II została pomyślana jako spotkanie z jednym z najwybitniejszych Polaków naszych czasów. Wstępnie wernisaż został zaplanowany na 15 października br. Przy organizacji wystawy Zamek Królewski w Warszawie ściśle współpracował z Papieską Radą do Spraw Kultury Stolicy Apostolskiej i jej Przewodniczącym kard. Gianfranco Ravasim.

„Wątki kieleckie w biografii Jana Pawła II” – Muzeum Narodowe w Kielcach

Muzeum Narodowe w Kielcach przygotowało wykład z prezentacją trzech medali papieskich autorstwa Enrico Manfriniego, wykonanych w limitowanej wersji przez mennicę w Watykanie i podarowanych osobiście przez Jana Pawła II jako dar dla Muzeum Narodowego w Kielcach podczas pobytu papieża w muzeum 3 czerwca 1991 r.

Wstępnie wydarzenie zostało przeniesione na 18 października br.

„Operacja papież” – wystawa Muzeum Narodowego w Szczecinie

Wystawa czasowa pt. „Operacja papież” będzie opowiadała o wizycie Jana Pawła II w Szczecinie w 1987 r. Wystawa miała stanąć w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie - wernisaż zaplanowany został na 18 maja br. Ze względu na obecną sytuację wydarzenie zostało przeniesione na termin późniejszy.

Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowało również specjalne lekcje muzealne, które zostały przeniesione na jesień.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.05.2020, 13:40
Źródło informacji MAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ