Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MKiDN informuje:
Filharmonia Podkarpacka i Centrum Paderewskiego będą współprowadzone przez MKiDN.
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie oraz Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej będą współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowy o wspólnym prowadzeniu tych instytucji z Województwem Podkarpackim i Powiatem Tarnowskim zostaną podpisane w ich siedzibach 31 marca 2017 r. W uroczystościach weźmie udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
O godz. 9:45 w siedzibie Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się uroczyste podpisanie umowy o współprowadzeniu tej instytucji przez MKiDN oraz Województwo Podkarpackie. Potem zaplanowano konferencję prasową.
Następnie o godz. 14:30 w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zostanie podpisana umowa pomiędzy MKiDN a Powiatem Tarnowskim o współprowadzeniu CP. Po uroczystości odbędzie się konferencja prasowa.
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego
Potrzeba pełnego wykorzystania potencjału artystycznego, zapewnienie stabilnego rozwoju oraz istotne zwiększenie możliwości twórczych - to powody decyzji objęcia przez MKiDN współprowadzeniem rzeszowskiej Filharmonii. Województwo nadal sprawować będzie nadzór nad funkcjonowaniem Filharmonii Podkarpackiej oraz wykonywać kompetencje organizatora, z uwzględnieniem uprawnień ministra, wynikających z zawartej w tym dniu umowy. Filharmonia pozostaje w prowadzonym przez Województwo Podkarpackie rejestrze instytucji kultury.
Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie rozpoczęła swoją działalność w 1955 roku jako Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna. Obecną siedzibę Filharmonia pozyskała w 1974 roku, a siedem lat temu obiekt ten przeszedł gruntowny remont i modernizację. Obecnie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej to zespół 76 artystów-muzyków, absolwentów wszystkich Akademii Muzycznych w kraju i kilku zagranicznych. Niektórzy z muzyków, członków orkiestry występują także w zespołach kameralnych, a niekiedy też jako soliści koncertów filharmonicznych. W sezonie artystycznym Filharmonia organizuje około 100 koncertów, w tym prawie 60 z udziałem orkiestry. Są to koncerty symfoniczne z udziałem dyrygentów gościnnych z kraju i zagranicy, a także solistów - uznanych autorytetów w obszarze muzyki. Filharmonia Podkarpacka jest organizatorem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, który w tym roku odbędzie się już po raz 56. Od kilku lat realizowany jest także cykl koncertów pod nazwą „Przestrzeń otwarta dla muzyki”, odbywających się na terenie Województwa Podkarpackiego. Filharmonia przeprowadza także koncerty dla dzieci i młodzieży (około 30 w sezonie artystycznym) oraz audycje umuzykalniające w szkołach i przedszkolach Województwa Podkarpackiego (ponad 800 w trakcie roku szkolnego).
Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Doceniając Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej za pracę na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego i upowszechniania twórczości wybitnego polskiego kompozytora, działacza niepodległościowego i polityka, Ignacego Jana Paderewskiego oraz kulturotwórczą rolę tej instytucji – MKiDN wraz z Powiatem Tarnowskim będzie prowadzić Centrum jako wspólną samorządową instytucję kultury. Umożliwi to pełne wykorzystanie potencjału artystycznego Centrum oraz zapewni instytucji stabilny rozwój i zwiększenie możliwości twórczych. CP pozostanie w rejestrze instytucji kultury prowadzonym przez Powiat Tarnowski.
Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej powstało w 1990 roku na bazie Tarnowskiego Towarzystwa Muzycznego. Instytucja zajmuje się krzewieniem muzyki poważnej i kultury muzycznej, edukacji kulturalnej oraz upowszechnianiem wiedzy o swoim patronie – Ignacym Janie Paderewskim.
Majątek w Kąśnej był dla Paderewskiego spełnieniem marzeń o polskim domu. Dwór, którego właścicielem był w latach 1897-1903, jest obecnie jedyną zachowaną w świecie jego posiadłością i jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych południowej Polski. W jego wnętrzu urządzone są sale muzealne, wypełnione eksponatami z Muzeum Narodowego w Warszawie, a także pamiątkami po Paderewskim – patriocie, pierwszym premierze w odrodzonej Rzeczypospolitej i artyście. Instytucja przede wszystkim organizuje wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty kameralne i recitale, festiwale, kursy mistrzowskie oraz warsztaty muzyczne. Do najważniejszych cyklicznych przedsięwzięć Centrum Paderewskiego należy odbywający się od 1982 roku Tydzień Talentów – ogólnopolski festiwal laureatów konkursów muzycznych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mż/ maro/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.03.2017, 18:19 |
Źródło informacji | MKiDN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |