Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: odpowiedź na publikację TVN24 (komunikat)

12.06.2020, 13:18aktualizacja: 12.06.2020, 13:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

Odpowiedź na publikację TVN24 - Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku gotowe na 100-lecie Bitwy Warszawskiej

„Miało być Muzeum Bitwy Warszawskiej. Na razie prezydent wręczył pamiątkowe tablice” – pod takim tytułem 11 czerwca na portalu tvn24 ukazał się artykuł dotyczący uroczystości, która odbyła się dzień wcześniej w nowo wybudowanym Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Inauguracja prezydenckiego projektu odbyła się w nieprzypadkowym miejscu. Dzięki zaangażowaniu wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego i współpracy polskiego rządu w ciągu trzech i pół roku udało się doprowadzić do rozpoczęcia i zakończenia budowy ważnego, potrzebnego i długo wyczekiwanego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Niezależnie od tego faktu autor piszący na portalu TVN24 pod pseudonimem katke/b wskazuje, że „…obiecywanego od kilku lat muzeum jednej z najważniejszych bitew w historii Europy, jak nie było, tak nie ma. Planowano, że placówka będzie gotowa na setną rocznicę wydarzenia, ale budowa nawet nie ruszyła.”

Autor nawiązuje do innej inwestycji – Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie i w całości pomija fakt, że na 100-lecie Bitwy Warszawskiej jest już gotowe – sfinansowane przez polski rząd - Muzeum poświęcone zarówno temu ważnemu w dziejach Polski wydarzeniu, jak i osobie Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W związku z powyższym raz jeszcze prezentujemy kilka istotnych faktów związanych z tą inwestycją.

Siedziba Muzeum powstała przy darowanym Marszałkowi przez polskich żołnierzy dworku „Milusin”. Klucze do willi, zaprojektowanej przez Kazimierza Skórewicza, rodzina Piłsudskich odebrała w 1923 r. W skład kompleksu muzealnego o łącznej powierzchni ok. 4 ha wchodzą także Drewniak, czyli pierwszy dom zakupiony przez Piłsudskich w 1921 r., oraz Willa Bzów – budynek Adiutantury Naczelnego Wodza, a także otaczający je ogród i park. Kompleks położony jest na terenie Enklawy Historycznej Miasta Sulejówek, związanej również z innymi politykami II Rzeczypospolitej.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zostało powołane do życia przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego w listopadzie 2008 r.

Kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano w listopadzie 2016 r. przy udziale prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego.

W nowym gmachu, którego budowa została już w pełni ukończona, na powierzchni ponad 2 tys. m2 tworzona jest obecnie wystawa stała, która będzie gotowa na 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Ekspozycja prezentuje poszczególne etapy życia i działalności Józefa Piłsudskiego. Modernizowany jest również sam dworek „Milusin”, w którym odtworzono atmosferę z lat, kiedy Piłsudscy mieszkali w Sulejówku.

Budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku została sfinansowana w ramach Wieloletniego Programu Rządowego oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powyższe informacje, wraz z relacją fotograficzną, a także wideo pokazującym jak wygląda Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, dostępne są na stronie internetowej MKiDN. Ponadto transmisja z wydarzenia z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego została udostępniona dla wszystkich stacji telewizyjnych, również dla TVN24. Relacje z wydarzenia, wraz ze zdjęciami i opisem nowego Muzeum pojawiły się zarówno w telewizji, prasie, jak i stacjach radiowych.

Jeżeli powyższe materiały nie są dla redakcji TVN24 przekonujące, zapraszamy do osobistego odwiedzenia nowego Muzeum. Jego otwarcie zaplanowane jest na 14 sierpnia – w przeddzień 100. rocznicy Cudu nad Wisłą.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=92&v=LturqlaNtwE&feature=emb_logo

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.06.2020, 13:18
Źródło informacji MAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ