Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MKiDN informuje:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z rozczarowaniem i niepokojem przyjmuje informację, że Rada Gminy Wiślica odmówiła zgody na współprowadzenie przez MKiDN i samorząd województwa świętokrzyskiego Muzeum Regionalnego w Wiślicy.
Zaniepokojenie MKiDN wynika z faktu, że wiślickie muzeum opiekuje się - obecnie jedynie w ramach przydzielonych przez Gminę środków - jednymi z najcenniejszych polskich zabytków, jakimi są średniowieczne podziemia pod Bazyliką kolegiacką Narodzenia Najświętszej Marii Panny, w których znajdują się pozostałości jednego z najstarszych w Polsce romańskich kościołów i odkryta w 1959 r. XII-wieczna unikatowa w skali światowej „płyta wiślicka” z przedstawieniem figuralnym, tzw. „orantów”. Zabytki o nieocenionej wartości dla polskiego dziedzictwa kulturowego wymagają najwyższych standardów troski konserwatorskiej i adekwatnych do nich zasad udostępniania i interpretacji. W zgodnej intencji władz województwa świętokrzyskiego i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego miało być to zapewnione w ramach szczególnego trybu zakładającego w pierwszym etapie przekształcenie Muzeum Regionalnego w Wiślicy w instytucję współprowadzoną przez gminę i samorząd województwa, a w drugim – traktowanym jako docelowy – nadanie muzeum statusu oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach, które jest instytucją finansowaną i przez samorząd województwa świętokrzyskiego, i przez Ministra KiDN. Należy zaznaczyć, że ten ekstraordynaryjny plan jednogłośnie poparli radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, a MKiDN uzyskało pozytywną opinię Głównej Komisji Konserwatorskiej przy Generalnym Konserwatorze Zabytków. Dzięki zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego, w oparciu o decyzję Sejmiku i silne wparcie ze strony MKiDN, wynegocjowano w 2015 r. porozumienie z gminą Wiślica, które usankcjonowałoby nowy status prawny wiślickiego muzeum i stworzyłoby podwaliny pod docelowe przejęcie go przez Muzeum Narodowe w Kielcach, a tym samym uzyskanie przez nie stabilnego źródła finansowania w oparciu o budżety zarówno samorządu, jak i resortu kultury. MKiDN nie może zaniechać działań mających na celu wyegzekwowanie od gminy realizowania przez prowadzone przez nią muzeum wszystkich obowiązków wskazanych w ustawie o muzeach, które w przypadku Wiślicy muszą być traktowane jako minimum niezbędne dla zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa bezcennej spuściźnie narodowej.
Obecna decyzja Rady Gminy zamyka negocjacje i odrzuca de facto oferty samorządu i MKiDN. Ministerstwo nie mając wpływu na suwerenne decyzje samorządu gminy, wyraża jednak poważne zaniepokojenie faktem, że dotychczasowe działania i wola przeznaczenia z budżetu resortu kultury środków finansowych i organizacyjnych adekwatnych do rangi zabytku, którym opiekuje się wiślickie muzeum, zostały przez gminę zlekceważone.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.10.2015, 12:14 |
Źródło informacji | MKiDN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |