Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: wydarzenia upamiętniające 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (komunikat)

10.12.2021, 17:01aktualizacja: 13.12.2021, 08:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MKiDN informuje: "Wystawy, koncerty, projekcje filmów, premiery książek, spacery tematyczne i widowiska - niemal 50 wydarzeń w całym kraju upamiętni 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się z wydarzeniami organizowanymi przez instytucje kultury prowadzone lub współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"W okresie stanu wojennego rozwijały się szczególne formy kultury. Kultury, która wtedy zeszła do podziemi i stawiała opór. Pamiętamy teatr domowy, wystawy w kościołach, ale także tzw. wystawy walizkowe. To jest coś bardzo bliskiego wielu Polakom. W zwykłej walizce można było zmieścić całą wystawę i później prezentować ją w prywatnym mieszkaniu. Czym był stan wojenny i opór wobec stanu wojennego przekonujemy się m.in. dzięki ważnemu symbolowi – kwietnemu krzyżowi. Symbolowi, który miał znaczenie artystyczne, ale także społeczne. Możemy go odkryć, przypomnieć sobie na otwartej w piątek wystawie Narodowego Centrum Kultury w Kordegardzie" – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Przykłady wydarzeń upamiętniających rocznicę wprowadzenia stanu wojennego:

W Warszawie w Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury można zwiedzać wystawę pt. „Kwiatowy Krzyż”, która stanowi przypomnienie szczególnej aktywności społeczeństwa, będącej reakcją na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Ekspozycja ukazuje 32 fotografie z Warszawy, Krakowa, Katowic i Częstochowy, wykonane przez dziesięciu autorów m.in. Chrisa Niedenthala, Erazma Ciołka, Stanisława Markowskiego czy Piotra Augustynka. W ich kontekście zaprezentowane jest też 9 obrazów artystów warszawskich, zainspirowanych tą spontaniczną inicjatywą: Wiesława Szamborskiego, Marka Sapetto i Jana Dobkowskiego. Pochodzą one z kolekcji Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

W sobotę 11 grudnia o godz. 12.00 Archiwum Akt Nowych organizuje uroczyste przekazanie do zasobu państwowego zbiorów Andrzeja Kołodzieja, wybitnego działacza „Solidarności” połączone z prezentacją książki pt. „Źródła do dziejów NSZZ Solidarność”, która znajduje się w zasobie Archiwów Państwowych.

W niedzielę 12 grudnia o godz. 10.00 zaplanowano spacer tematyczny „Toruń i Solidarność w stanie wojennym”, którego organizatorem jest Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Uczestnicy spaceru szlakiem wspomnień sprzed czterdziestu lat zapoznają się z toruńskimi wydarzeniami z tego okresu. Będzie można zajrzeć do więziennych cel, podziemnej drukarni, miejsc, gdzie straszono internowanych zsyłką na Syberię, a także dowiedzieć się, gdzie milicja urządzała za pomocą pałek tzw. ścieżki zdrowia. Grupa przemierzy toruńskie ulice zabytkowym autobusem z tamtych czasów. Na koniec uczestnicy wycieczki otrzymają zaproszenie na wieczorne widowisko muzyczne (godz. 19.30) poświęcone stanowi wojennemu pt. „Nocny patrol” z udziałem m.in. Renaty Przemyk, Olgi Szomańskiej, Alicji Szemplińskiej, Macieja Balcara, Janusza Radka i Piotra Furmana w CKK Jordanki.

Tego samego dnia o godz. 17.00 Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny organizuje Galowy Koncert w hali widowiskowo-sportowej w Kędzierzynie Koźlu, który w całości poświęcony będzie 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Z kolei o godz. 17.30 nastąpi otwarcie plenerowej wystawy Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego pt. „Stan wojenny 1981-83” na Krupówkach w Zakopanem.

W poniedziałek 13 grudnia odbędą się m.in. niezwykłe koncerty upamiętniające wydarzenia sprzed czterdziestu lat, wśród nich organizowane przez Instytut Dziedzictwa Solidarności (godz. 11.00) w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. 40. rocznicę pacyfikacji KWK „Wujek” dwoma specjalnymi koncertami uczci również Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Zostały one zaplanowane na 15 i 16 grudnia (godz. 19.30 i 20.00).

„Zapal światło wolności”

Instytut Pamięci Narodowej przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biura Programu „Niepodległa” przygotowuje kampanię pod hasłem „Zapal światło wolności”. Akcja ma na celu upamiętnienie wydarzeń z grudnia 1981 roku - szczególnie trudnych w polskiej historii. W jej ramach zapraszamy do symbolicznego uczczenia rocznicy poprzez zapalenie świec w oknach domów 13 grudnia o godz. 19:30. Symboliczne światła zapłoną również w ważnych miejscach na terenie całego kraju.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

aszw/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.12.2021, 17:01
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ