Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Dialog z NGO-sami o „Tarczy Wschód” (komunikat)

17.07.2025, 11:45aktualizacja: 17.07.2025, 11:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Kultury i Środowiska informuje:

Organizacje pozarządowe rozmawiały o szczegółach realizacji programu Tarcza Wschód i ich wpływie na przyrodę, spotkanie zorganizowało MKiŚ oraz MON. Szczególną uwagę poświęcono projektom „zdziczenia” części obszarów leśnych w strefie 5-10-15 km od granicy. To element dialogu społecznego w sprawie wzmocnienia granicy wschodniej.

NAJWAŻNIEJSZE

- Program Tarcza Wschód to inwestycje w zdolność do obrony przed zagrożeniem zewnętrznym ze Wschodu - zarówno militarnym jak i hybrydowym.

- To inwestycja w pokój - ma na celu skuteczne odstraszanie przeciwnika.

- Ważnym elementem TW jest wykorzystanie potencjału przyrody i ukształtowania terenu.

- Inwestycje obronne w dużym stopniu wykorzystują potencjał środowiska naturalnego w niezmienionej przez wpływ człowieka formie: jezior, rzek, terenów podmokłych, rozlewisk, obszarów zalesionych.

- Wspólna troska o ochronę środowiska, przywracanie naturalnych siedlisk podmokłych, przywracanie bioróżnorodności, w dużym stopniu służy również celom programu obronnego Tarcza Wschód.

- Rząd prowadzi dialog ze stroną społeczną. W spotkaniu informacyjnym wzięło udział ponad 80 osób z organizacji pozarządowych z całej Polski.

- Uczestniczące w spotkaniu organizacje pozarządowe są zainteresowane dialogiem dotyczącym realizacji elementów programu Tarczy Wschód związanych z inwestycjami w przywracanie naturalnych walorów środowiskowych obszarów wybranych do wzmocnienia bezpieczeństwa.

- Wyzwania dotyczące bezpieczeństwa stawiają przed nami problemy, na które wspólnie musimy szukać odpowiedzi. Priorytet bezpieczeństwa może iść w parze z maksymalną troską o przyrodę. Tarcza Wschód jest tego przykładem. To inwestycja w pokój, która przysłuży się też dzikiej przyrodzie. Rozmawiamy ze stroną społeczną, aby pokazać, że państwo działa sprawnie i słucha swoich obywateli - powiedział Hubert Różyk, dyrektor Departamentu Edukacji i komunikacji w MKiŚ.

Nawiązanie współpracy ze stroną społeczną

Rozmowy w MKiŚ inicjują udział strony społecznej, są zaproszeniem do stałej współpracy i dialogu. Obecni podczas spotkania przedstawiciele Sił Zbrojnych RP i MON zapewniali, że zapewnienie bezpieczeństwa obywateli nie musi on stać w sprzeczności z ochroną przyrody.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o możliwej synergii działań obronnych i prośrodowiskowych. Uczestniczce w spotkaniu przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych nawiązali współpracę i deklarowali chęć udziału w konkretnych działaniach, często długofalowych.

Założenia projektu Tarcza Wschód a jego wpływ na środowisko

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej wyjaśniali, że celem programu jest maksymalne ograniczenie negatywnej ingerencji w środowisko – do sytuacji absolutnie niezbędnych z punktu widzenia obronności. Zwrócono uwagę na szczególne walory przyrodnicze wschodniej Polski, które zobowiązują do wyjątkowej ostrożności w planowaniu inwestycji.

Zwracano uwagę, że program „Tarcza Wschód” różni się od tzw. „zapory na granicy” – nie będzie jednolitą linią budowli inżynieryjnych, które mogłyby oddziaływać negatywnie na migrację zwierząt. Jego celem jest spowolnienie lub uniemożliwienie poruszania się większych zgrupowań przeciwnika, a nie pojedynczych osób czy zwierząt.

Ministerstwo jest zaangażowane w prace zespołów tworzących projekt Tarcza Wschód, jednostki podległe MKiŚ - jak Lasy Państwowe czy Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - są w stałym kontakcie z Wojskiem Polskim i są zaangażowane w przygotowanie i realizację działań.

Głos środowiska naukowego

Podczas spotkania podkreślono również znaczenie głosu środowiska naukowego. Obecny na spotkaniu profesor Michał Żmihorski (IBS PAN) nawiązując do stanowiska Polskiej Akademii Nauk z czerwca 2024 r., wskazał, że odpowiednie zarządzanie środowiskiem na terenach przygranicznych jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo kraju i chroni przyrodę. Uczestnicy spotkania – stacjonarnie i online – pozytywnie oceniali gotowość korzystania podczas planowania i realizacji inwestycji z rekomendacji naukowców.

Dodatkowo MON przypomniało o porozumieniu zawartym z Lasami Państwowymi w kwietniu 2025 r., które zobowiązuje strony do minimalizowania negatywnego wpływu inwestycji na środowisko oraz podejmowania działań poprawiających jego stan.

Dalsze działania

Wśród zapowiedzianych działań kompensacyjnych znalazły się zalesienia i zabagnienia, które nie tylko rekompensują wpływ innych inwestycji, ale też wspierają naturalne mechanizmy obronne. Przedstawiciele MON wyrażali gotowość współpracy z organizacjami pozarządowymi przy planowaniu i monitorowaniu tych działań.

Przedstawiciele MON zadeklarowali chęć dalszej współpracy z organizacjami pozarządowymi i korzystania z ich kompetencji w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

Materiały

Więcej informacji o programie “Tarcza Wschód” (link: https://tarczawschod.wp.mil.pl/)

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ azk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.07.2025, 11:45
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ