Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Kultury i Środowiska informuje:
Organizacje pozarządowe rozmawiały o szczegółach realizacji programu Tarcza Wschód i ich wpływie na przyrodę, spotkanie zorganizowało MKiŚ oraz MON. Szczególną uwagę poświęcono projektom „zdziczenia” części obszarów leśnych w strefie 5-10-15 km od granicy. To element dialogu społecznego w sprawie wzmocnienia granicy wschodniej.
NAJWAŻNIEJSZE
- Program Tarcza Wschód to inwestycje w zdolność do obrony przed zagrożeniem zewnętrznym ze Wschodu - zarówno militarnym jak i hybrydowym.
- To inwestycja w pokój - ma na celu skuteczne odstraszanie przeciwnika.
- Ważnym elementem TW jest wykorzystanie potencjału przyrody i ukształtowania terenu.
- Inwestycje obronne w dużym stopniu wykorzystują potencjał środowiska naturalnego w niezmienionej przez wpływ człowieka formie: jezior, rzek, terenów podmokłych, rozlewisk, obszarów zalesionych.
- Wspólna troska o ochronę środowiska, przywracanie naturalnych siedlisk podmokłych, przywracanie bioróżnorodności, w dużym stopniu służy również celom programu obronnego Tarcza Wschód.
- Rząd prowadzi dialog ze stroną społeczną. W spotkaniu informacyjnym wzięło udział ponad 80 osób z organizacji pozarządowych z całej Polski.
- Uczestniczące w spotkaniu organizacje pozarządowe są zainteresowane dialogiem dotyczącym realizacji elementów programu Tarczy Wschód związanych z inwestycjami w przywracanie naturalnych walorów środowiskowych obszarów wybranych do wzmocnienia bezpieczeństwa.
- Wyzwania dotyczące bezpieczeństwa stawiają przed nami problemy, na które wspólnie musimy szukać odpowiedzi. Priorytet bezpieczeństwa może iść w parze z maksymalną troską o przyrodę. Tarcza Wschód jest tego przykładem. To inwestycja w pokój, która przysłuży się też dzikiej przyrodzie. Rozmawiamy ze stroną społeczną, aby pokazać, że państwo działa sprawnie i słucha swoich obywateli - powiedział Hubert Różyk, dyrektor Departamentu Edukacji i komunikacji w MKiŚ.
Nawiązanie współpracy ze stroną społeczną
Rozmowy w MKiŚ inicjują udział strony społecznej, są zaproszeniem do stałej współpracy i dialogu. Obecni podczas spotkania przedstawiciele Sił Zbrojnych RP i MON zapewniali, że zapewnienie bezpieczeństwa obywateli nie musi on stać w sprzeczności z ochroną przyrody.
Uczestnicy spotkania rozmawiali o możliwej synergii działań obronnych i prośrodowiskowych. Uczestniczce w spotkaniu przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych nawiązali współpracę i deklarowali chęć udziału w konkretnych działaniach, często długofalowych.
Założenia projektu Tarcza Wschód a jego wpływ na środowisko
Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej wyjaśniali, że celem programu jest maksymalne ograniczenie negatywnej ingerencji w środowisko – do sytuacji absolutnie niezbędnych z punktu widzenia obronności. Zwrócono uwagę na szczególne walory przyrodnicze wschodniej Polski, które zobowiązują do wyjątkowej ostrożności w planowaniu inwestycji.
Zwracano uwagę, że program „Tarcza Wschód” różni się od tzw. „zapory na granicy” – nie będzie jednolitą linią budowli inżynieryjnych, które mogłyby oddziaływać negatywnie na migrację zwierząt. Jego celem jest spowolnienie lub uniemożliwienie poruszania się większych zgrupowań przeciwnika, a nie pojedynczych osób czy zwierząt.
Ministerstwo jest zaangażowane w prace zespołów tworzących projekt Tarcza Wschód, jednostki podległe MKiŚ - jak Lasy Państwowe czy Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - są w stałym kontakcie z Wojskiem Polskim i są zaangażowane w przygotowanie i realizację działań.
Głos środowiska naukowego
Podczas spotkania podkreślono również znaczenie głosu środowiska naukowego. Obecny na spotkaniu profesor Michał Żmihorski (IBS PAN) nawiązując do stanowiska Polskiej Akademii Nauk z czerwca 2024 r., wskazał, że odpowiednie zarządzanie środowiskiem na terenach przygranicznych jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo kraju i chroni przyrodę. Uczestnicy spotkania – stacjonarnie i online – pozytywnie oceniali gotowość korzystania podczas planowania i realizacji inwestycji z rekomendacji naukowców.
Dodatkowo MON przypomniało o porozumieniu zawartym z Lasami Państwowymi w kwietniu 2025 r., które zobowiązuje strony do minimalizowania negatywnego wpływu inwestycji na środowisko oraz podejmowania działań poprawiających jego stan.
Dalsze działania
Wśród zapowiedzianych działań kompensacyjnych znalazły się zalesienia i zabagnienia, które nie tylko rekompensują wpływ innych inwestycji, ale też wspierają naturalne mechanizmy obronne. Przedstawiciele MON wyrażali gotowość współpracy z organizacjami pozarządowymi przy planowaniu i monitorowaniu tych działań.
Przedstawiciele MON zadeklarowali chęć dalszej współpracy z organizacjami pozarządowymi i korzystania z ich kompetencji w zakresie ochrony środowiska naturalnego.
Materiały
Więcej informacji o programie “Tarcza Wschód” (link: https://tarczawschod.wp.mil.pl/)
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)
kom/ azk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.07.2025, 11:45 |
Źródło informacji | MKiŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |