Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (komunikat)

22.05.2025, 12:02aktualizacja: 22.05.2025, 13:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

22 maja to w kalendarzu bardzo ważne święto. Dzień Różnorodności Biologicznej ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku. Zwraca uwagę na kryzys bioróżnorodności oraz na konieczność zadbania o przyrodę i zrównoważony rozwój. W tym roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi wiele działań, które pomagają chronić różnorodność biologiczną.

Różnorodność biologiczna ma kluczowe znaczenie dla podtrzymania życia na Ziemi. Ochrona zasobów naturalnych jest kwestią priorytetową dla osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju w kontekście zmian klimatu, globalnego ocieplenia i ograniczonego dostępu do czystej wody i żywności dla milionów ludzi na całym świecie. Działalność człowieka w ciągu ostatniego stulecia doprowadziła do przekształcenia relacji człowiek-środowisko, utraty różnorodności biologicznej, zmian w ekosystemach i świadczonych przez nie usługach oraz trwałych zmian w rozmieszczeniu gatunków – podkreśla Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody.

Różnorodność biologiczna wspiera ekosystemy i zdolność do ich przetrwania. Dla nas i naszego środowiska oznacza to między innymi, że dzięki bioróżnorodności nasz świat jest bardziej odporny na zmiany, w tym wspomniane zmiany klimatu.

Zróżnicowane biologicznie ekosystemy pozwalają nam między innymi łatwiej przetrwać ekstremalne zjawiska pogodowe. Dają nam więcej żywności, składników leków i materiałów dla gospodarki. Zdrowe ekosystemy, a więc te bioróżnorodne, mogą zatrzymać więcej wody przy powodzi, mogą lepiej oczyścić powietrze i pochłaniać więcej gazów cieplarnianych. Właśnie dlatego powinniśmy dbać o bioróżnorodność!

Właściwe zarządzanie ekosystemami, takimi jak obszary morskie, tereny podmokłe i lasy, pozostaje skutecznym rozwiązaniem łagodzącym zmiany klimatu ze względu na ich wysoki potencjał sekwestracji, podczas gdy dobrze zarządzana i chroniona zieleń pomaga zatrzymać życiodajną wodę w glebie. Te cenne ekosystemy, takie jak lasy i torfowiska, są częścią natury, więc oprócz tego, że są podatne na działalność człowieka, podlegają również naturalnym procesom. Wymagają opieki i aktywnych działań, takich jak zrównoważona gospodarka leśna, a także działań obejmujących ich odbudowę. Właśnie rozpoczęliśmy duży projekt dotyczący przygotowania krajowego Planu Odbudowy Zasobów Przyrodniczych, w którym określimy konkretne cele dla ekosystemów lądowych, morskich, rzecznych, miejskich, rolniczych i leśnych, a także populacji owadów zapylających. Plan będzie zawierał podstawowe i dodatkowe elementy, biorąc pod uwagę nasze krajowe uwarunkowania i dostępność danych. Środki legislacyjne, administracyjne i polityczne nie są jednak wystarczające. Konieczne jest włączenie wszystkich podmiotów, interesariuszy i całego społeczeństwa w działania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej. Zrozumienie i docenienie znaczenia przyrody jest dużym wyzwaniem, zarówno dla decydentów, jak i każdego człowieka. Wciąż zauważamy niewłaściwe zachowania wynikające z niewiedzy lub świadomego lekceważenia potrzeb środowiska – podkreśla Mikołaj Dorożała.

Dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje szereg działań mających na celu wsparcie ochrony różnorodności biologicznej.

W tym roku rozpoczęliśmy dużą kampanię edukacyjną na rzecz bioróżnorodności. Wierzę, że działania mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej przyczynią się do osiągnięcia stanu, w którym każdy będzie głęboko przekonany o potrzebie zachowania bioróżnorodności, a hasło życia w zgodzie z naturą będzie powszechnie akceptowane – podsumowuje Mikołaj Dorożała.

Innowacyjna kampania „Bioróżnorodnie połączeni” skierowana jest do dzieci oraz ich opiekunów i ma na celu zwrócenie uwagi na różnorodność biologiczną wokół nas przez teledyski i piosenki. Bohaterami kampanii są zwierzęta, które spotkać można w lasach, miejskich parkach czy własnych ogródkach. Umiejętność ich rozpoznawania oraz wiedza o ich znaczenia w przyrodzie, pomagają budować społeczeństwo, które rozumie świat, który je otacza.

Więcej informacji o kampanii na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/bioroznorodnosc

Poza kampanią edukacyjną Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi także prace nad wdrożeniem Nature Restoration Law, a więc rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Jednym z najważniejszych celów NRL jest poprawa różnorodności biologicznej. Pomoże to w utrzymaniu zróżnicowania ekosystemów, gatunków i genów, co jest niezbędne dla dobrobytu człowieka, ponieważ zapewnia funkcje podtrzymujące społeczeństwa i gospodarki.

Więcej informacji o działaniach związanych z wdrożeniem NRL na stronie: https://www.gov.pl/web/klimat/nrl

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kpr/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.05.2025, 12:02
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ