Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Odra 2024: Komunikat Międzyresortowego Zespołu ds. Odry. Aktualna sytuacja w rejonie Dzierżna Dużego na Śląsku (komunikat)

30.08.2024, 17:01aktualizacja: 02.09.2024, 12:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

- Najnowsze wyniki badań wskazują na zanik „złotej algi” z wód zbiornika Dzierżno Duże na Śląsku (analizy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z 29.08.2024 r.).

Najważniejsze informacje

- Ze względu na utrzymujące się upały i niski przepływ wody spowodowany suszą, sytuacja w rejonie nadal jest trudna i wymaga wzmożonego nadzoru służb.

- Wojewoda Śląski przedłużył zakaz korzystania z wód Dzierżna Dużego do 2 września 2024 r.

- Kontynuowane jest podawanie perhydrolu w Kłodnicy dla zabezpieczenia Odry przed „złotą algą”.

- Służby pozostają ze sobą w ścisłym kontakcie. Prowadzone są wizje w terenie, zwiększona jest częstotliwość pobierania próbek wody w rejonie Dzierżna Dużego i Kanału Gliwickiego. Stały monitoring jest prowadzony na Odrze i w jej starorzeczach.

- Obecnie w ramach działającej procedury monitoringu, wprowadzony jest pierwszy stopień zagrożenia zakwitem „złotej algi” (najniższy w trzystopniowej skali) dla punktu Kanał Gliwicki w Pławniowicach oraz dla starorzecza Odry w Januszkowicach.

- 27 i 28 sierpnia 2024 r. Międzyresortowy zespół ds. Odry omówił prowadzone na Śląsku działania kryzysowe i aktualizował rekomendacje dla służb.

- 29 sierpnia 2024 r. w Zielonej Górze odbyło się spotkanie z samorządami i przedstawicielami strony społecznej poświęcone działaniom systemowym dla ochrony odrzańskich ekosystemów. W naradzie uczestniczyła Urszula Zielińska wiceministra klimatu i środowiska wraz z przedstawicielami resortu.

Informacje rozszerzone

- Zbiornik Dzierżno Duże na Śląsku ma połączenie z Kanałem Gliwickim, rzeką Kłodnicą i Odrą. Działania służb skupiają się na tym, aby ognisko algi nie przedostało się Kłodnicą do nurtu Odry. W związku z tym w Kłodnicy kontynuowane jest dozowanie nadtlenku wodoru (H2O2; perhydrol). Preparat w 90-99 proc. niszczy komórki „złotej algi”.

- Od 2 do 29 sierpnia 2024 r. służby zebrały ze zbiornika Dzierżno Duże ok. 118 ton śniętych ryb.

- 28 sierpnia z jeziora Dzierżno Duże Pracownicy Wód Polskich odłowili ok. 690 kg śniętych ryb. Obserwowana jest poprawa sytuacji. Szczegóły: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-gliwice/interweniujemy-w-sprawie-snietych-ryb-w-zbiorniku-dzierzno-duze

- W rejonie zbiornika Dzierżno Duże nadal pracują ekipy Wód Polskich z Państwową Strażą Rybacką, Polskim Związkiem Wędkarskim oraz Wojskami Obrony Terytorialnej (około 60 żołnierzy).

- Służby apelują, aby w miejscach zakwitu „złotej algi”, w tym w zbiorniku Dzierżno Duże unikać kontaktu z wodą, w tym nie uprawiać w tych miejscach sportów wodnych, kąpieli, wędkowania i nie poić zwierząt.

- Wojewódzkie służby zarządzania kryzysowego umieszczają tablice informujące o zakazach przy zagrożonych akwenach. Kąpieliska, w których służby odnotują występowanie „złotej algi”, będą zamykane na czas jej występowania.

- Obecność i rozwój glonu, tzw. "złotej algi" w Kanale Gliwickim i zbiorniku Dzierżno Duże jest wynikiem nagromadzenia kilku czynników: wysokiego zasolenia, niskiej prędkości przepływu wody, wysokich temperatur. Okres letni sprzyja zakwitom glonów. Przyczyną pomoru ryb w Dzierżnie Dużym była toksyna wytwarzana przez "złotą algę".

- Prowadzony jest wzmożony monitoring liczebności algi przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ), dane analizuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ).

- Ze względu na pozytywne efekty, przedłużono eksperymentalne dozowanie nadtlenku wodoru (H2O2; perhydrol). Eksperyment rozpoczął się 13 sierpnia 2024 r. i został przedłużony do czasu poprawy sytuacji w rejonie.

- Eksperyment jest prowadzony pod nadzorem naukowym i zabezpieczony przez odpowiednie służby – w tym wyspecjalizowaną jednostkę chemiczną Wojska Polskiego. To metoda interwencyjna – kryzysowa, a nie systemowa.

- Zespół międzyresortowy ds. Odry podczas cotygodniowych narad analizuje bieżącą sytuację i wydaje rekomendacje dla służb.

- Równolegle do zarządzania kryzysowego trwają prace nad docelowymi rozwiązaniami, w tym wzmocnieniem monitoringu, zmianami prawnymi i planem niezbędnych inwestycji dla poprawy jakości wód.

- 29 sierpnia 2024 r. w Zielonej Górze odbyło się spotkanie robocze Zespołu ds. Odry z organizacjami pozarządowymi i samorządowcami. W naradzie uczestniczyła wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Rozmawiano między innymi na temat prowadzonych obecnie działań kryzysowych oraz rozwiązań systemowych, w tym możliwości wykorzystania projektów adaptacji miast do zmian klimatu dla poprawy stanu ekosystemów. Szczegóły https://www.gov.pl/web/klimat/spotkanie-robocze-zespolu-ds-odry-z-ngo-i-samorzadowcami-w-zielonej-gorze

- Jeszcze w tym roku spółki wydobywcze przedstawią harmonogramy inwestycji w systemy odsalania. Wody Polskie weryfikują pozwolenia wodno-prawne zakładów odprowadzających wody przemysłowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował i uruchomił model prognozujący zasolenie Odry na 72 godziny do przodu. Model jest dostępny online na stronie: hydro.imgw.pl. IMGW przetestował preparat hamujący rozwój „złotej algi”, który może być stosowany w zbiornikach wodnych.

- Trwają prace nad ujednoliceniem sposobu prezentacji badań Odry, wykonywanych w ramach pomiarów interwencyjnych i przez stacje automatyczne. Już wkrótce na stronie https://www.gov.pl/web/odra dostępna będzie mapa pokazująca w przejrzysty sposób wiele różnych danych pozyskiwanych regularnie w ramach monitoringu Odry.

https://www.gov.pl/web/odra/odra-2024-komunikat-miedzyresortowego-zespolu-ds-odry-aktualna-sytuacja-w-rejonie-dzierzna-duzego-na-slasku

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ef/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.08.2024, 17:01
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ