Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Odra 2024: międzyresortowy zespół ds. Odry analizuje możliwości renaturyzacji rzeki (komunikat)

26.07.2024, 15:34aktualizacja: 26.07.2024, 16:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Odra 2024: międzyresortowy zespół ds. Odry analizuje możliwości renaturyzacji rzeki

23 lipca 2024 r. odbyła się kolejna narada Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze. Spotkanie prowadziła Urszula Zielińska, wiceministra klimatu i środowiska.

- Narada poświęcona była analizie bieżącej sytuacji na Odrze i Kanale Gliwickim, a także działaniom systemowym związanym z poprawą stanu ekologicznego rzeki.

- Podczas spotkania eksperci przedstawili możliwości działań związanych z renaturyzacją Odry, w tym szczegóły Krajowego programu renaturyzacji wód powierzchniowych oraz Planów gospodarowania wodami.

- Rozpoczęły się analizy i uzgodnienia, w jakim zakresie renaturyzacja może objąć Odrę oraz jej dopływy.

- Planowane jest włączenie do analiz ekspertów z organizacji pozarządowej w ramach prac grupy roboczej działającej przy Międzyresortowym Zespole do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze.

- Równolegle trwają też prace nad nowelizacją specustawy odrzańskiej. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada rezygnację z ponad 100 inwestycji hydrotechnicznych i wprowadzenie projektów renaturyzacji.

- Trwa cykl roboczych spotkań ze spółkami górniczymi na Śląsku i Dolnym Śląsku, na temat możliwości budowy odsalarni, dla ograniczenia ilości zrzutów wód kopalnianych w dorzeczu Odry. Spółki, jak również Ministerstwo Przemysłu, deklarują pełną współpracę przy tworzeniu tego typu projektów. Spotkania odbywają się z inicjatywy i przy udziale przedstawicieli resortu klimatu i środowiska.

- W Odrze obserwowany jest dalszy spadek liczebności „złotej algi”. Są to obecnie ilości śladowe. W Kanale Gliwickim sytuacja jest stabilna: populacja „złotej algi” utrzymuje się poniżej poziomu ostrzegawczego. Służby są przygotowane na wypadek potencjalnego, dynamicznego wzrostu populacji „złotej algi”.

Informacje rozszerzone:

- Resort klimatu i środowiska na bieżąco monitoruje sytuację na rzece – obecnie sytuacja na Odrze i w Kanale Gliwickim ustabilizowała się, ale nie można wykluczyć wzrostu liczebności „złotej algi” i pojawienia się kolejnych, punktowych epizodów śnięcia ryb. Bieżące informacje, w tym dane monitoringu Odry są publikowane na stronie gov.pl/odra

- Do priorytetowych zadań międzyresortowego zespołu ds. Odry należy wskazanie bieżących działań dla zmniejszenia ryzyka zakwitów „złotej algi”. W ramach rozwiązań długofalowych zespół pracuje nad zmianami prawnymi i planami inwestycyjnymi dla poprawy jakości wód w dorzeczu Odry, zwłaszcza obniżenia zasolenia.

- Obok monitoringu oraz bieżącego zarządzania ryzykiem na Odrze, zespół międzyresortowy kontynuuje też prace systemowe. Resort Przemysłu opracowuje plan inwestycyjny w celu obniżenia zasolenia wód Odry. Trwają prace nad strategią finansową dla działań na rzecz Odry. Rozwijany jest aktywny model hydrologiczny IMGW-PIB, który umożliwia prognozowanie sytuacji na rzece i „widzenie się” zrzutów przemysłowych.

- W toku są prace nad zmianami regulacji prawnych, w tym nowelizacja specustawy odrzańskiej. Ministerstwo Infrastruktury planuje zmianę niektórych zapisów, m.in. usunięcie dużych inwestycji hydrotechnicznych i stworzenie katalogu działań służącego renaturyzacji rzeki.

- Międzyresortowy Zespół do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze tworzą resorty: klimatu i środowiska, infrastruktury, przemysłu, aktywów państwowych, rolnictwa oraz spraw wewnętrznych.

- Poziom zagrożenia związany ze „złotą algą” jest obecnie niski. Niemniej służby pozostają w gotowości i kontynuują bieżące obserwacje terenowe.

- W piątek 26 lipca 2024 roku pomiędzy Kanałem Gliwickim a rzeką Kłodnicą zaplanowano przeprowadzenie wizji terenowych, aby ocenić możliwości techniczne związane z potencjalnym użyciem preparatu hamującego rozwój „złotej algi”. Celem jest przygotowanie służb do szybkiej reakcji w sytuacji nagłego wzrostu populacji „złotej algi” w Kanale Gliwickim, co mogłoby spowodować ryzyko przedostawanie się dużych ilości tego glonu do rzeki Odry.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ klem/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.07.2024, 15:34
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ