Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Plan ratowania jezior w Wielkopolsce będzie kontynuowany (komunikat)

17.01.2025, 15:43aktualizacja: 17.01.2025, 16:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Projekt odbudowy zasobów wodnych we wschodniej Wielkopolsce będzie kontynuowany, ale w zrewidowanej formie, która pozwoli na szybszą rekultywację terenu.

- Podczas spotkania z ministrą klimatu i środowiska Pauliną Hennig-Kloską przedstawiciele i przedstawicielki Wód Polskich, Urzędu Marszałkowskiego, samorządów oraz ZE PAK S.A. wypracowali porozumienie w sprawie odbudowy zasobów wodnych we wschodniej Wielkopolsce.

- Przygotowany w 2022 r. projekt hydrologiczny, który miał być realizowany we wschodniej Wielkopolsce, wymagał rewizji, ponieważ nie zawierał niezbędnej dokumentacji administracyjnej. Ponadto, niektóre spośród 25 wstępnie planowanych zadań zostały przypisane do niewłaściwych podmiotów albo uznane za bezzasadne.

- Na podstawie tych ustaleń, w ciągu najbliższych dni zostanie przygotowany aneks listu intencyjnego z 2022 r., obejmujący m.in. nowy podział zadań i sposób finansowania najważniejszych inwestycji.

- Jeziora Powidzkiego Parku Krajobrazowego mają ogromną wartość przyrodniczą i środowiskową, a ze względu na rozwiniętą turystykę - także społeczną i gospodarczą.

Projekt odbudowy zasobów wodnych we wschodniej Wielkopolsce będzie kontynuowany. Wspólnie z Wodami Polskimi, Urzędem Marszałkowskim, samorządami, ZE PAK S.A. zrobiliśmy istotny krok w kierunku przywrócenia porozumienia w sprawie realizacji projektu ratowania zanikających jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego. Powidzki Park Krajobrazowy to ogromna wartość dla Wielkopolski, dla mieszkańców, dla turystów, dla gmin. To porozumienie musi zostać zrealizowane. Działamy, by wypełnić nasze zobowiązania i nadrobić stracony czas - powiedziała Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska.

Problem deficytu wód na obszarze wschodniej Wielkopolski oraz Pojezierza Gnieźnieńskiego jest złożony i zróżnicowany ze względu na specyfikę poszczególnych regionów, których dotyczy. Obok czynników klimatycznych, do osuszania jezior przyczyniła się wieloletnia presja antropogeniczna, obejmująca: górnictwo odkrywkowe, melioracje (m.in. odwadniające użytki zielone), regulacje koryt rzecznych, bezzwrotne pobory wód podziemnych na cele gospodarcze i komunalne, wycinkę lasów, osuszanie bagien itd.

Porozumienie w kwestii odbudowy zasobów wodnych we wschodniej Wielkopolsce zostało wypracowane 13 stycznia 2025 r. podczas spotkania ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z przedstawicielami i przedstawicielkami Wód Polskich, Urzędu Marszałkowskiego, samorządów i ZE PAK S.A., które odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Jak ustalono, zrealizowane zostaną wszystkie kluczowe zadania, w tym inwestycje niezbędne do przerzutu wód do zbiornika Kleczew.

Na podstawie podjętych ustaleń, w ciągu najbliższych dni zostanie przygotowany aneks, obejmujący m.in. nowy podział zadań oraz sposób finansowania niezbędnych inwestycji. Dzięki temu możliwe będzie też wykorzystanie środków unijnych przeznaczonych na politykę regionalną, m.in. na realizację tego typu przedsięwzięć.

Jeziora Powidzkiego Parku Krajobrazowego mają ogromną wartość nie tylko przyrodniczą i środowiskową, ale także społeczną i gospodarczą. To jeziora pierwszej klasy czystości, atrakcyjne pod względem turystycznym, które zapewniają pracę wielu mieszkańcom i mieszkankom województwa wielkopolskiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wbr/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.01.2025, 15:43
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ