Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:
Polskie firmy są gotowe do uczestnictwa w odbudowie Ukrainy. Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas spotkań z biznesem oraz w czasie posiedzenia G7 podczas Ukraine Recovery Conference 2025 w Rzymie mówiła, że Polska rozwija infrastrukturę, by wzmocnić swą pozycję jako centrum logistycznego - bramy do odbudowy Ukrainy. W czasie wydarzenia swoje innowacyjne technologie prezentowało 5 firm GreenEvo w obszarach: budownictwo ekologiczne, gospodarka wodno-ściekowa, energia odnawialna (biomasa), gospodarki o obiegu zamkniętym - GOZ. Inwestycje w tych obszarach będą kluczowe dla efektywnej odbudowy Ukrainy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
NAJWAŻNIEJSZE
- Polska wspiera inwestycje w kluczowych obszarach: energetyce, budownictwie i logistyce, z udziałem polskich firm. Działania te przyczyniają się do odbudowy Ukrainy, wspierają jej integrację z Unią Europejską oraz wzmacniają fundamenty trwałej współpracy gospodarczej i zrównoważonego rozwoju w Polsce.
- Ministra klimatu i środowiska uczestniczyła w spotkaniu siedmiu najbardziej rozwiniętych państw świata zorientowanych na wsparcie dla Ukrainy. Podkreślała rolę Polski od pierwszych dni wojny – w zakresie wsparcia humanitarnego, militarnego, gospodarczego, logistycznego i dyplomatycznego.
- Szantaż energetyczny Rosji pokazał, jak ważna jest niezależność od importu paliw kopalnych, rozwój własnych, odnawialnych źródeł energii.
- Wsparcie dla Ukrainy było jednym z naszych priorytetów podczas zakończonej właśnie polskiej prezydencji w Radzie UE. 13 maja 2025 r. w Warszawie odbyło się nieformalne spotkanie ministrów ds. energii z udziałem Ukrainy i Mołdawii.
- W czasie polskiej prezydencji UE przyjęła mapę drogową RePower EU, która trwale uniezależni Europę od rosyjskich surowców.
Ministra otworzyła podczas wydarzenia panel B2B Networking Session Energy and Climate z przedstawicielami Ukrainy, Włoch i Litwy. Podkreślała konieczność zmian w ukraińskim systemie energetycznym – by był bardziej odporny, niskoemisyjny, rozproszony – zgodnie z europejskimi standardami. Polska ma do zaoferowania 25 lat doświadczeń w transformacji w UE i jest gotowa do wsparcia ukraińskich partnerów.
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska dostrzega ogromny potencjał w zaangażowaniu polskich firm z sektora zielonych technologii w proces odbudowy Ukrainy. Polskie rozwiązania w zakresie ochrony środowiska, efektywności energetycznej oraz gospodarki wodno-ściekowej mogą odegrać kluczową rolę w tworzeniu nowoczesnej, zrównoważonej infrastruktury na Ukrainie – mówiła podczas spotkania z ukraińskim ministrem energii Germanem Galushchenko i jego zastępcą Romanem Andarakiem.
Na nieformalnym spotkaniu polskich przedsiębiorców i całej polskiej delegacji podkreślono fakt, że odbudowa Ukrainy jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi dziś Europa. Dlatego bardzo ważne jest to, że w tym wyzwaniu aktywnie biorą udział polscy przedsiębiorcy.
- Kwestie odbudowy systemu energetycznego i architektury ochrony środowiska naturalnego w Ukrainie są szczególnie istotne dla najbliższego sąsiada – Polski. Robimy wiele, by pomóc Ukrainie utrzymywać stabilność systemu energetycznego. Na płaszczyźnie środowiskowej przedstawiciele programu GreenEvo oferują technologie w zakresie ochrony środowiska, gospodarki odpadami czy uzdatniania wody, które są nie tylko innowacyjne, efektywne ekonomicznie, ale też służą zrównoważonemu rozwojowi. Dzięki współpracy administracji i biznesu, wspólnie możemy stworzyć przestrzeń dla nowych inwestycji, rozwijać projekty infrastrukturalne, przywracać do życia ukraińskie miasta i regiony. Odbudowa Ukrainy to szansa na rozwój nie tylko dla niej samej, ale i dla Polski oraz całej Europy Środkowo-Wschodniej– wskazywała Paulina Hennig-Kloska.
Tematem spotkania grupy G7+ na temat wsparcia ukraińskiego sektora energetyki były potrzeby rynku oraz priorytety gotowości do sezonu zimowego. Orlen zawarł w ostatnich tygodniach dwa kontrakty na dostawy LNG z USA z ukraińskim Naftogasem. Ministra zaznaczyła także znaczący postęp Ukrainy we wprowadzaniu rozwiązań prawnych, koniecznych w procesie przygotowania do członkostwa w UE, który będzie kontynuowany przez prezydencję duńską.
Na stoisku narodowym podczas targów towarzyszących Konferencji o Odbudowie Ukrainy przedstawiciele 5 firm GreenEvo zaprezentowali technologie w obszarach: budownictwo ekologiczne, gospodarka wodno-ściekowa, energia odnawialna (biomasa), GOZ. Inwestycje w tych obszarach będą kluczowe dla efektywnej odbudowy Ukrainy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. GreenEvo to nie tylko wsparcie biznesowe, ale także realny wkład w ochronę środowiska. Technologie promowane w ramach programu przyczyniają się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, poprawy efektywności energetycznej, ochrony zasobów naturalnych i zrównoważonego gospodarowania odpadami. To praktyczna odpowiedź na globalne wyzwania klimatyczne. Obecnie w programie uczestniczą 34 firmy, które oferują 44 rozwiązania we wszystkich branżach związanych z ochroną środowiska i klimatu.
Konferencja o Odbudowie Ukrainy (Ukraine Recovery Conference, URC) to najważniejsze coroczne wydarzenie międzynarodowe poświęcone rozwojowi gospodarczemu oraz odbudowie Ukrainy. Gromadzi przedstawicieli rządów, instytucji międzynarodowych, w tym finansowych, firm, samorządów i organizacji pozarządowych.
Polska bierze udział w wydarzeniu jako kluczowy partner w odbudowie Ukrainy – w szczególności w obszarach transportu, logistyki, spedycji oraz infrastruktury transgranicznej. Tegoroczna obecność w Rzymie służy również promocji Polski jako gospodarza przyszłorocznej edycji konferencji URC 2026. Wydarzenie URC 2026 w Polsce będzie obejmowało rozwijanie connectivity – koncepcji promowanej przez Unię Europejską, obejmującej infrastrukturę transportową, cyfryzację, energetykę, telekomunikację oraz wymianę społeczną i kulturową. Polska będzie podkreślać swoją unikalną pozycję geograficzną, doświadczenie instytucjonalne oraz przewagi konkurencyjne krajowych firm.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ has/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.07.2025, 11:57 |
Źródło informacji | MKiŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |