Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Rozpoczynamy konsultacje publiczne Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. (komunikat)

11.10.2024, 16:34aktualizacja: 11.10.2024, 16:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Przygotowaliśmy i przekazujemy do konsultacji publicznych aktualizację Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. Realizacja aKPEiK to dostęp do zielonej energii, czystszego środowiska i lepszej jakości powietrza, co wpłynie na życie obywatelek i obywateli.

- Do 15 listopada 2024 r. trwają konsultacje publiczne aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r.

- Aktualizacja dokumentu przedstawia dwa scenariusze klimatyczno-energetyczne w perspektywie 2040 r. – scenariusz ambitnej transformacji (WAM) oraz scenariusz rynkowo-techniczny (WEM).

- Założenia nowego KPEiK-u opierają się na nowej ocenie sytuacji rynkowej, regulacyjnej, technicznej i gospodarczej, uwzględniają zmiany, jakie nastąpiły w ostatnich latach oraz zawierają dodatkowe polityki i działania.

Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu to program na bogatą Polskę, który zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne, a przy tym wpływa na redukcję negatywnego oddziaływania na środowisko.

Rozpoczynamy oficjalne konsultacje Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. Jest to jest dokument, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie 8 miesięcy. Nazwaliśmy go „zielonym kompasem” dla polskiej transformacji, ponieważ jest przygotowany z myślą o ludziach i z myślą o zmianach w naszej gospodarce i energetyce. Walczymy z ubóstwem energetycznym, walczymy o czyste środowisko i ochronę klimatu – powiedziała wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska.

O założeniach aktualizacji KPEiK

aKPEiK to strategiczny dokument opracowywany przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, w którym określają one założenia i cele oraz polityki i działania mające na celu osiągnięcie unijnych celów klimatyczno-energetycznych, w szczególności kontrybucji do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Są one realizowane w ramach pięciu wymiarów unii energetycznej, tj.:

- bezpieczeństwa energetycznego,

- wewnętrznego rynku energii,

- efektywności energetycznej,

- redukcji emisyjności oraz badań naukowych,

- innowacji i konkurencyjności.

Wdrożenie zaktualizowanego planu przyniesie redukcję emisji gazów cieplarnianych o 50,4 proc. w 2030 r. w porównaniu z rokiem 1990. To o 5 pkt. proc. mniej niż przyjęty w prawie klimatycznym ogólnounijny cel na poziomie 55 proc.

Realizacja aKPEiK to także wzrost nakładów na badania i rozwój do 2,5 proc. PKB. Nowoczesne technologie powinny być rozwijane w Polsce - musimy wzmacniać krajowe zdolności produkcyjne.

Żeby Polska gospodarka była konkurencyjna energia do jej napędzania powinna pochodzić z czystych i tanich źródeł. W aKPEiK prognozowana jest redukcja jednostkowych kosztów wytwarzania energii elektrycznej o 13 proc. w 2030 r. i aż 33 proc. w 2040 r. (w porównaniu do 2025 r.).

Konsultacje publiczne

Prosimy o zgłaszanie spostrzeżeń i pomysłów do aKPEiK, aby przedstawić swój punkt widzenia na proces transformacji energetyczno-klimatycznej w Polsce. Wnioski z konsultacji zostaną wdrożone w końcowej wersji dokumentu, która następnie będzie akceptowana przez Rząd RP.

Konsultacje publiczne trwają do 15 listopada 2024 r. Uwagi należy przekazywać na adres: kpeik@klimat.gov.pl. Praktyczne aspekty zgłaszania uwag, opisaliśmy w zakładce Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zs/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.10.2024, 16:34
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ