Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: 20 pikników na 20–lecie Polski w NATO – Polska jednym z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego (komunikat)

27.02.2019, 11:28aktualizacja: 27.02.2019, 11:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

W tym roku mija 20 lat od wstąpienia Polski do NATO. Członkostwo w najpotężniejszym sojuszu polityczno-wojskowym na świecie dało nie tylko gwarancje bezpieczeństwa w postaci art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, ale doprowadziło do wzrostu pozycji i znaczenia kraju na arenie międzynarodowej.

Wspólnie świętujmy 20. rocznicę wstąpienia Polski do NATO na organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej piknikach wojskowych. 9 marca br. (sobota) o godz. 11.00, w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju, rozpoczną się pikniki pod hasłem "20 lat Polski w NATO". Wspólnym punktem wszystkich wydarzeń będzie podniesienie Flagi RP oraz NATO, a także odegranie hymnów.

# # #

Przez 20 lat Polska swoją postawą i zaangażowaniem udowodniła, że jest wiarygodnym i aktywnym sojusznikiem. Siły Zbrojne RP wnoszą wymierny wkład w inicjatywy NATO - wzmocnionej Wysuniętej Obecności na wschodniej i południowej flance, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) i dostosowanej Wysuniętej Obecności, czyli tFP (ang. tailored Forward Presence). W inicjatywie eFP, Polska odgrywa szczególną rolę. Jest jednym z państw gospodarzy, jest również państwem delegującym swoje siły do jednej z grup. Tworzy na swoim terytorium wielonarodowe dowództwo dywizyjne w Elblągu, które ma zadanie koordynowania działań wszystkich grup eFP.

Siły Zbrojne RP poprzez uczestnictwo w operacjach, misjach i ćwiczeniach sojuszniczych osiągnęły pełną interoperacyjność.

Polska regularnie wydziela dowództwa i pododdziały do Sił Odpowiedzi NATO (tzw. NATO Response Force), gdzie w 2015 dowodziła komponentem sił specjalnych, a w 2016 roku siłami obrony przed bronią masowego rażenia. Polskie kontyngenty wojskowe biorą czynny udział w operacjach NATO (Resolute Support, KFOR), w stałych zespołach okrętowych Sojuszu (obecnie ORP "Kontradmirał X. Czernicki") oraz w działaniach wspierających bezpośrednio naszych sojuszników, jak Baltic Air Policing. W Polsce odbywają się największe i najważniejsze ćwiczenia Sojuszu, takie jak "Noble Jump 2015", "Brilliant Jump 2016", czy wcześniej "Steadfast Jazz 2013". Organizowana przez Polaków w cyklu dwuletnim "Anakonda" uzyskała status największego w regionie międzynarodowego ćwiczenia wojsk sojuszniczych i partnerskich.

Inwestycje w kluczową infrastrukturę, powołanie Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy, utworzenie Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód czy Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, a także delegowanie polskich kontyngentów do kluczowych misji i operacji NATO to tylko przykłady na rosnące znaczenie w Sojuszu Północnoatlantyckim.

W 2016 roku w Warszawie odbył się szczyt NATO. Do Polski przybyli najwyżsi przedstawiciele państw członkowskich i partnerskich. Szczyt okazał się być jednym z najważniejszych w najnowszej historii Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zdecydowano m.in. o realnym wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie na jej obszarze pododdziałów sojuszniczych, które zwiększają zdolność do natychmiastowej obrony przed jakimkolwiek zagrożeniem.

# # #

Wykaz jednostek wojskowych organizujących pikniki:

Białystok (ul. Kawaleryjska 70) – 18. Pułk Rozpoznawczy

Bydgoszcz (ul. Powstańców Warszawy 2) – 1. Brygada Logistyczna

Bytom (ul. Oświęcimska 33) – 34. Śląski Dywizjon Rakietowy

Elbląg (ul. Królewiecka 169) – Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód

Gdynia (ul. Rondo Bitwy pod Oliwą) – Komenda Portu Wojennego

Giżycko (Al. Wojska Polskiego 21) – 15. Brygada Zmechanizowana

Kielce (ul. Wojska Polskiego 300) – Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

Kraków (ul. Głowackiego 11) – 6. Brygada Powietrznodesantowa

Lublin (ul. Herberta 49) – Batalion Dowodzenia Wielonarodowej Brygady

Mińsk Mazowiecki (ul. Wojska Polskiego 48) – 23. Baza Lotnictwa Taktycznego

Opole (ul. Domańskiego 68) – 10. Brygada Logistyczna

Poznań (ul. Wojska Polskiego 86/90) – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

Rzeszów (ul. Lwowska 5) – 1. Batalion Strzelców Podhalańskich

Skwierzyna (ul. 61 Brygady 1) – 35. Dywizjon Rakietowy OP

Słupsk (ul. Bohaterów Westerplatte 44) – 7. Brygada Obrony Wybrzeża

Szczecin (ul. Wojska Polskiego 250) – 12. Brygada Zmechanizowana

Tomaszów Mazowiecki (ul. Piłsudskiego 72) – 25. Brygada Kawalerii Powietrznej

Toruń (ul. Sobieskiego 36) – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia

Wrocław (ul. Obornicka 108) – Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych

Żagań (ul. Żarska 1) – 34. Brygada Kawalerii Pancernej

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.02.2019, 11:28
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ