Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
W tym roku mija 20 lat od wstąpienia Polski do NATO. Członkostwo w najpotężniejszym sojuszu polityczno-wojskowym na świecie dało nie tylko gwarancje bezpieczeństwa w postaci art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, ale doprowadziło do wzrostu pozycji i znaczenia kraju na arenie międzynarodowej.
Wspólnie świętujmy 20. rocznicę wstąpienia Polski do NATO na organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej piknikach wojskowych. 9 marca br. (sobota) o godz. 11.00, w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju, rozpoczną się pikniki pod hasłem "20 lat Polski w NATO". Wspólnym punktem wszystkich wydarzeń będzie podniesienie Flagi RP oraz NATO, a także odegranie hymnów.
# # #
Przez 20 lat Polska swoją postawą i zaangażowaniem udowodniła, że jest wiarygodnym i aktywnym sojusznikiem. Siły Zbrojne RP wnoszą wymierny wkład w inicjatywy NATO - wzmocnionej Wysuniętej Obecności na wschodniej i południowej flance, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) i dostosowanej Wysuniętej Obecności, czyli tFP (ang. tailored Forward Presence). W inicjatywie eFP, Polska odgrywa szczególną rolę. Jest jednym z państw gospodarzy, jest również państwem delegującym swoje siły do jednej z grup. Tworzy na swoim terytorium wielonarodowe dowództwo dywizyjne w Elblągu, które ma zadanie koordynowania działań wszystkich grup eFP.
Siły Zbrojne RP poprzez uczestnictwo w operacjach, misjach i ćwiczeniach sojuszniczych osiągnęły pełną interoperacyjność.
Polska regularnie wydziela dowództwa i pododdziały do Sił Odpowiedzi NATO (tzw. NATO Response Force), gdzie w 2015 dowodziła komponentem sił specjalnych, a w 2016 roku siłami obrony przed bronią masowego rażenia. Polskie kontyngenty wojskowe biorą czynny udział w operacjach NATO (Resolute Support, KFOR), w stałych zespołach okrętowych Sojuszu (obecnie ORP "Kontradmirał X. Czernicki") oraz w działaniach wspierających bezpośrednio naszych sojuszników, jak Baltic Air Policing. W Polsce odbywają się największe i najważniejsze ćwiczenia Sojuszu, takie jak "Noble Jump 2015", "Brilliant Jump 2016", czy wcześniej "Steadfast Jazz 2013". Organizowana przez Polaków w cyklu dwuletnim "Anakonda" uzyskała status największego w regionie międzynarodowego ćwiczenia wojsk sojuszniczych i partnerskich.
Inwestycje w kluczową infrastrukturę, powołanie Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy, utworzenie Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód czy Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, a także delegowanie polskich kontyngentów do kluczowych misji i operacji NATO to tylko przykłady na rosnące znaczenie w Sojuszu Północnoatlantyckim.
W 2016 roku w Warszawie odbył się szczyt NATO. Do Polski przybyli najwyżsi przedstawiciele państw członkowskich i partnerskich. Szczyt okazał się być jednym z najważniejszych w najnowszej historii Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zdecydowano m.in. o realnym wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie na jej obszarze pododdziałów sojuszniczych, które zwiększają zdolność do natychmiastowej obrony przed jakimkolwiek zagrożeniem.
# # #
Wykaz jednostek wojskowych organizujących pikniki:
Białystok (ul. Kawaleryjska 70) – 18. Pułk Rozpoznawczy
Bydgoszcz (ul. Powstańców Warszawy 2) – 1. Brygada Logistyczna
Bytom (ul. Oświęcimska 33) – 34. Śląski Dywizjon Rakietowy
Elbląg (ul. Królewiecka 169) – Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód
Gdynia (ul. Rondo Bitwy pod Oliwą) – Komenda Portu Wojennego
Giżycko (Al. Wojska Polskiego 21) – 15. Brygada Zmechanizowana
Kielce (ul. Wojska Polskiego 300) – Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Kraków (ul. Głowackiego 11) – 6. Brygada Powietrznodesantowa
Lublin (ul. Herberta 49) – Batalion Dowodzenia Wielonarodowej Brygady
Mińsk Mazowiecki (ul. Wojska Polskiego 48) – 23. Baza Lotnictwa Taktycznego
Opole (ul. Domańskiego 68) – 10. Brygada Logistyczna
Poznań (ul. Wojska Polskiego 86/90) – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych
Rzeszów (ul. Lwowska 5) – 1. Batalion Strzelców Podhalańskich
Skwierzyna (ul. 61 Brygady 1) – 35. Dywizjon Rakietowy OP
Słupsk (ul. Bohaterów Westerplatte 44) – 7. Brygada Obrony Wybrzeża
Szczecin (ul. Wojska Polskiego 250) – 12. Brygada Zmechanizowana
Tomaszów Mazowiecki (ul. Piłsudskiego 72) – 25. Brygada Kawalerii Powietrznej
Toruń (ul. Sobieskiego 36) – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia
Wrocław (ul. Obornicka 108) – Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
Żagań (ul. Żarska 1) – 34. Brygada Kawalerii Pancernej
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.02.2019, 11:28 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |