Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON, KOWR i Lasy Państwowe zacieśniają współpracę – wspólne działania w ramach programu Tarcza Wschód (komunikat)

23.04.2025, 20:00aktualizacja: 23.04.2025, 20:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Obrony Narodowej informuje:

Program „Tarcza Wschód” stał się platformą współpracy pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Lasami Państwowymi. W siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej podpisano porozumienia, które określają ramy współpracy w zakresie dostępu do gruntów wzdłuż północnej i wschodniej granicy państwa.

Porozumienia ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej podpisał Sekretarz Stanu pan Cezary Tomczyk. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentował sekretarz stanu pan Stefan Krajewski, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Dyrektor Generalny pan Henryk Józef Smolarz, a Lasy Państwowe Dyrektor Generalny pan Witold Koss.

Porozumienia są efektem ustaleń dokonanych przez Departament Infrastruktury MON oraz Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i określają zasady w zakresie realizacji Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód. Współpraca będzie dotyczyć wykorzystania zasobów i przygotowania terenu przygranicznego do obrony kraju poprzez m.in. poprawę warunków terenowych, z uwzględnieniem ich walorów środowiskowych,

Porozumienia wpisują się w interdyscyplinarne podejście MON do realizacji Programu Tarcza Wschód, m.in. przez wykorzystanie, w jak największym stopniu, zasobów przyrodniczych. Ewentualne prace inżynieryjne będą prowadzone w miejscach gdzie natura i przyroda okażą się niewystarczająca przeszkodą.

"Tarcza Wschód to nie tylko linia umocnień. To kompleksowy system nowoczesnych fortyfikacji, magazynów, dróg dojazdowych, punktów logistycznych, infrastruktury wojskowej i cywilnej. To realna zdolność do zatrzymania zagrożenia i ochrony ludności. Zdajemy sobie sprawę, że Tarcza Wschód to w ogromnej mierze projekt czysto militarny. Kluczowe jest to, że korzystamy z terenów należących do Skarbu Państwa, dlatego podpisujemy to porozumienie. Żołnierze bardzo często używają takiego sformułowania, że walczy teren. Tarcza Wschód to też zaprojektowanie terenu w taki sposób, żeby on był po naszej stronie, tak żeby każdy pagórek, każde drzewo, każda rzeka, każde wzmocnienie terenu działało na rzecz Wojska Polskiego. Wszystko, co robimy jest po to, żeby zabezpieczyć Polskę, żeby zabezpieczyć nasz kraj" - powiedział Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej.

Porozumienie z KOWR:

Porozumienie określa zasady współpracy MON i KOWR w zakresie pozyskania przez MON nieruchomości wchodzących w skład tzw. Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa położonych w strefie obejmującej pas do 500 metrów wzdłuż granicy państwowej z Republiką Białorusi oraz Federacją Rosyjską. Nie oznacza to jednak wszystkich terenów wzdłuż granicy w pasie do 500 m, a tylko tych, które MON ujmie w wykazie nieruchomości stanowiących potencjalną użyteczność dla realizacji celów obronności i bezpieczeństwa państwa. Najczęściej nie będzie się to też odnosiło do całości nieruchomości, a tylko jej części, w takiej sytuacji wojsko na swój koszt wykona i przedłoży do zatwierdzenia w KOWR projekt podziału geodezyjnego z zachowaniem możliwości samodzielnego zagospodarowania.

W imieniu KOWR wykonawcami porozumienia będą Dyrektorzy Oddziałów Terenowych KOWR właściwych ze względu na położenie nieruchomości. Porozumienie określa dwie zasadnicze procedury pozyskania nieruchomości i jest to uzależnione od tego czy obecnie nieruchomość będąca w zainteresowaniu MON jest objęta umową dzierżawy czy nie. Nieruchomości nieobjęte umowami dzierżawy będą przekazywane na wniosek MON w trwały zarząd, na cele obronności i bezpieczeństwa w trybie ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Co do nieruchomości będących przedmiotem obowiązujących umów dzierżaw w przypadku zainteresowania nimi ze strony MON strony ustaliły, że KOWR nie będzie przedłużał takich umów dzierżaw. W nowych lub przedłużanych umowach dzierżaw gruntów w pasie do 500 m od granicy państwa z FR i RB pojawią się również zapisy umożliwiające wyłączenie z umowy dzierżawy po zakończeniu okresu wegetacyjnego.

Porozumienie z LP:

Porozumienie określa zasady współpracy MON i Lasów Państwowych w zakresie dostępu do terenów przygranicznych celem ich przygotowania do obrony. Strony zobowiązały się, że wszelkie działania na tych terenach będą prowadzone z uwzględnieniem ich walorów środowiskowych, a ewentualne negatywne oddziaływanie na środowisko i gospodarkę leśną będzie minimalizowane, zaś tam gdzie będzie to możliwe, strony będą podejmowały działania na rzecz poprawy stanu środowiska i gospodarki leśnej.

Program Tarcza Wschód

Tarcza Wschód to wieloaspektowy projekt, którego głównym założeniem jest odstraszanie i przezwyciężanie potencjalnym zagrożeniom poprzez zwiększenie zdolności przeciw zaskoczeniowych, zwiększenie mobilności i ochrony wojsk własnych, utrudnienie poruszania się wojsk obcych oraz obrony ludności cywilnej. Jednym z założeń Tarczy Wschód jest uzyskanie jak największej długości linearnej rozbudowy inżynieryjnej pasa przygranicznego przy uwzględnieniu naturalnych przeszkód środowiskowych i terenowych z poszanowaniem środowiska i przy zasadzie jak najmniejszego odziaływania na ludność cywilną. Prace w tym obszarze zostały już zainicjowane przez stronę wojskową. Przyjęto, że w celu sprawnego i efektywnego wykonania rozbudowy inżynieryjnej pasa przygranicznego w pierwszej kolejności wykorzystane będą nieruchomości z Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz nieruchomości będące w zarządzie Lasów Państwowych. W obszarach, których wykonanie rozbudowy inżynieryjnej będzie niemożliwe lub nieuzasadnione zakłada się budowę tzw. miejsc składowania. Na ten cel planuje się wykorzystać przede wszystkim nieruchomości jednostek samorządu terytorialnego.

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/mon-kowr-i-lasy-panstwowe-zaciesniaja-wspolprace-w-ramach-programu-tarcza-wschod

https://www.flickr.com/photos/ministerstwoobronynarodowej/albums/72177720325369221/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ jj/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.04.2025, 20:00
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ